Reklama

Daniel Ek začal podnikať už ako trinásťročný, dnes riadi Spotify

Zdroj | Fortune Live Media
Stanislav Vinc
Zdroj | Fortune Live Media
Zdroj | Fortune Live Media

Niet žiadnych pochýb o tom, že streamovacia služba Spotify prevrátila celý hudobný priemysel na ruby. Možno by sa to však nikdy nestalo, nebyť jedného znudeného milionára, ktorý si uvedomil, že peniaze nie sú všetko.

Spotify, Apple Music, Deezer, Tidal alebo inú hudobnú streamovaciu službu si postupom času predpláca čoraz viac ľudí, ktorí by ešte donedávna neboli ochotní zaplatiť za hudbu ani cent. Nedonútili ich k tomu ani prísne zákony a vysoké pokuty za internetové pirátenie, ale skôr pohodlie, ktoré hudobné služby ako Spotify ponúkajú.

To isté si uvedomil aj Daniel Ek v roku 2002, keď jeden z najznámejších pirátskych programov na sťahovanie hudby – Napster, musel definitívne vypnúť svoje servery, na čo ho obratom nahradil ďalší pirátsky program Kazaa.

Zdroj | Njahnke (Wikimedia)

Danielovi bolo v tom momente jasné, že zákony a zásahy štátov pirátov nezastavia. Ich zmýšľanie však môže zmeniť služba, ktorá im poskytne hudbu ešte jednoduchšie a za tak nízku cenu, že pre nich ilegálne sťahovanie prestane byť atraktívne. Na nejakú dobu však tento nápad odložil bokom.

Zdroj | Jon Åslund

Aby sme poznali celý príbeh spoluzakladateľa a dnešného generálneho riaditeľa spoločnosti Spotify, musíme sa vrátiť v čase ešte ďalej. Ek totiž začal podnikať už ako 13-ročný, keď zo svojej detskej izby začal vyrábať webové stránky na zákazku. Od prvého klienta si vypýtal 100 dolárov, no od toho ďalšieho už 200.

Pozrite si

Všetko o hudobných streamovacích službách: Apple Music

Veľmi rýchlo si už za tvorbu webovej stránky pýtal aj 5-tisíc dolárov a keď začal domov nosiť obrovské televízory, jeho podnikateľskú aktivitu si konečne všimli aj jeho rodičia. Vo svojich 18 rokoch už riadil 25 zamestnancov a mesačne zarábal 50-tisíc dolárov. Aby mohol Ek rozbehnúť svoje podnikanie naplno, jeho rodičia mu uvolnili priestor v dome a odsťahovali sa do nového domu.

Zdroj | Spotify

Ek následne založil niekoľko ďalších spoločností, ktoré v priebehu niekoľkých mesiacov predal za desiatky miliónov dolárov. Bol natoľko bohatý, že sa rozhodol odísť do dôchodku. Už po niekoľkých mesiacoch však zistil, že peniaze nemajú žiaden zmysel bez projektu, pre ktorý by mohol byť zapálený. V roku 2006 tak spolu s Martinom Lorentzonom v Štokholme založil spoločnosť Spotify, ktorá otvorila svoje digitálne brány zákazníkom už o 2 roky neskôr.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.