Poznáte to. Ak sa z označenia novej generácie informačných technológií stane módne „buzzword“, aktéri trhovej súťaže nedokážu odolať, aby sa v novom svetle prezentovali medzi prvými. O telekomunikačných technológiách to platí viac, než kdekoľvek inde.
Dostihy operátorov
Označenie „4G“ operátori používali nielen na označenie prvých LTE sietí, ktoré boli na míle ďaleko od štandardu 4G, ale slovenský inkumbent takto paradoxne označoval v rámci kampane na fixný internet dokonca aj pripojenie cez DSL, čo bol pozoruhodný pokus vyťažiť z boomu maximum.
Inak to nebude vyzerať ani s príchodom mobilných sietí 5G. Hoci prvá časť štandardu bola oficiálne schválená organizáciou 3GPP v decembri 2017 v Lisabone, schválený štandard 5G NR je tzv. non-standalone (NSA) verzia.
Samostatná verzia štandardu (standalone, SA) pre rádiové rozhranie SA 5G-NR by mala byť dokončená až v júni 2018, spolu s normami týkajúcimi sa chrbticových sietí 5G. Definitívne schválenie štandardu 5G NR SA sa očakáva v septembri 2018.
Čo z toho vyplýva? Napriek tomu, že už na základe štandardu 5G NR NSA môžu výrobcovia čipov ponúknuť prvé súčiastky pre zariadenia s technológiou 5G, žiadny veľký pretlak na trhu sa zatiaľ nekoná. To však operátorom nebráni vypúšťať marketingovú hmlu a vo víre informačných tam-tamov spúšťať obvyklé rituály.
Priekopníci v Katare
Katarský operátor Ooredoo patrí k priekopníkom, ktorí technológie 5G už istý čas testujú (ale rovnako sú na tom všetci významní operátori). Byť medzi prvými sa však počíta, preto Ooredoo, ktorý má 164 miliónov zákazníkov v 10 krajinách, ohlásil spustenie siete „5G Supernet“ .
Má ísť o „prvú komerčne dostupnú sieť 5G na svete“ a operátor sľubuje živé, štandardné 5G NR služby v hlavnom meste Kataru v Dauhe. Nuž, ak sa o štandardnom (nielen) slovenskom politikovi hovorí vtip, že „nikto vám nedokáže splniť toľko, čo vie on sľúbiť“, čiastočne platí aj o bombastických vyjadreniach operátorov.
Ooredoo cieľavedome smeruje k nasadeniu 5G už od roku 2016. Najprv dokončil lokálne testy 5G, následne vyvinul základňové stanice s predštandardom 5G a v novembri 2017 začal testovaciu prevádzku 5G s Qatar Airways.
Operátor už v decembri 2017 ponúkol vybraným VIP zákazníkom získať „predbežnú skúsenosť“ s rýchlosťou 5G. Pod týmto pojmom prezentoval dátové prenosy s rýchlosťou na hranici 1 Gbit/s. Problém je, že samotná takáto rýchlosť nie je dnes v mobilných sieťach raritou a dá sa dosiahnuť aj v sieťach LTE-Advanced, čo je čistá 4G technológia.
Takéto rýchlosti už začal vo svojej sieti LTE-A ponúkať aj slovenský Telekom, pričom zákazník musí mať aj kompatibilných hardvér. Nič to síce neuberá na impozantnosti gigabitového pripojenia, ale skutočné siete 5G budú niekde inde. Kde? Nuž, povedané slangom milionárov – minimálne „o jednu nulu“ rýchlejšie.
Aká je realita?
Aktuálne oznámenie katarského operátora zahŕňa prvú etapu siete 5G Supernet v pásme 3,5GHz. V Dauhe sieť pokrýva zatiaľ len pár kilometrov štvorcových v oblasti od ostrova Pearl Qatar, po medzinárodné letisko Hamad.
Operátor tiež uznáva, že prístup k platforme Ooredoo 5G Supernet bude vyžadovať kompatibilné zariadenia, ktorých dostupnosť je dnes viac než otázna. Na svojom webe žiadne také zariadenia momentálne neprezentuje. Vzhľadom na zatiaľ chýbajúcu definitívnu verziu štandardu 5G NR SA na smartfóny a tablety s 5G kompatibilitou predbežne zabudnime.
Opakuje sa história z čias spúšťania prvých komerčných sietí predchádzajúcich generácií – 3G (UMTS), aj „skoro 4G“ (LTE), keď ako prvé prišli do ponuky dátové modemy a podobné stacionárne, či nomádske zariadenia. Mobilné telefóny, smartfóny a tablety sa objavili až neskôr.
Situácia je podobná aj dnes. Ooredoo podľa magazínu Gulf Times sľubuje, že v priebehu mesiaca ponúkne klientom takzvané zákaznícke vybavenie (Customer Premise Equipment, CPE). V praxi sa za označením CPE skrýva hardvér na fixné, alebo nomádske pripojenie počítača do siete 5G, inak povedané modem. Smartfóny s 5G podporou mieni operátor ponúknuť do júna 2019.
V tom čase však už bude na bojovom poli 5G pekne rušno, pretože zámer spustiť v budúcom roku siete s novou technológiou deklarovalo už množstvo operátorov. Nebudú to síce „prvé“ siete 5G, ale o to viac skutočné. O dva roky sa ich snáď dočkáme aj na Slovensku.