Raketová spoločnosť Blue Origin, za ktorou stojí šéf a majiteľ Amazonu Jeff Bezos – okrem iného momentálne najbohatší pozemšťan – uskutočnila 29. apríla ďalší úspešný let a pristátie svojej rakety a dopravnej kapsule New Shepard.
S manekýnom na palube
Štart sa uskutočnil po krátkom meškaní o 17:07 UT zo základne v západnom Texase. Raketa vyniesla na suborbitálny let kabínu a v hlavici mala umiestnených aj niekoľko vedeckých experimentov.
Jeff Bezos na Twitteri oznámil, že hlavica dosiahla výšku 351 000 stôp (t.j. cca 107 km). „Kozmická loď“, ktorá by v blízkej budúcnosti (možno už koncom tohto roku) mala na suborbitálnu dráhu dopravovať turistov, pristála na padákoch po 10:13 min. trvajúcom lete. Krátko predtým vertikálne motoricky pristála na kozmodróme aj nosná raketa.
Po úspešnom pokuse z decembra 2017 ide o druhý let suborbitálnej kabíny. Zároveň išlo o prvý štart rakety New Shepard v tomto roku z celkovo ôsmich letov.
Na palube kabíny s „najväčšími oknami vo vesmíre“ bola tiež skúšobná figurína „Mannequin Skywalker“. Spoločnosť Blue Origin túto figurínu vybavenú snímačmi používa na testovanie podmienok na palube. Tie musia umožniť bezpečné absolvovanie letu budúcim turistom bez špeciálneho kozmonautického výcviku (príprava na let má trvať len tri dni).
Pri hyperbolickom suborbitálnom lete sa kabína dostane len tesne na pomyselnú hranicu vesmíru, ktorá je deklarovaná od výšky 100 km nad zemským povrchom. V hornej časti letovej trajektórie turisti zažijú aj stav s takmer nulovou gravitáciou, a s čiernou oblohou plnou hviezd nad hlavou sa budú môcť pokochať zakriveným horizontom Zeme.
Cena letenky ešte nie je presne stanovená, ale môže byť podobná, s akou uvažuje konkurenčná spoločnosť Virgin Galactic. Tá taktiež chystá suborbitálne turistické lety, ale na palube malého raketoplánu štartujúceho z paluby špeciálneho lietadla.
Z približne dvojhodinového letu strávia turisti vo vesmíre asi päť minút, za čo zaplatia čiastku približne 200 tisíc dolárov, teda toľko, čo stojí luxusný automobil.
Konkurencia pre SpaceX?
Zdá sa, že Jeff Bezos sa inšpiruje príbehom spoločnosti SpaceX Elona Muska. Tá začala vertikálne pristávať s prvým stupňom rakety ako prvá. Rutinne sa jej to darí pri nosičoch Falcon 9 a aj pri prvom štarte Falcon Heavy sa podarilo mäkké pristátie s dvoma, z trojice boosterov.
Samotný Elon Musk však úspech Blue Origin zľahčil slovami, že „rýchlosť Mach 3 a výška 100 km, nie je to isté ako vynášanie družíc na geostacionárnu dráhu“. To je vskutku iný level a SpaceX ho pri vynášaní telekomunikačných satelitov bežne dosahuje. Okrem toho SpaceX lieta s nákladnou loďou Dragon aj k medzinárodnej stanici ISS a má už pripravenú aj jej pilotovanú verziu Dragon V2.
Aj ambície Blue Origin sú však vyššie a nechce skončiť pri vyhliadkových turistických letoch.
Chce takisto lietať na obežnú dráhu a zapojiť sa do širšieho kozmického biznisu. Za týmto účelom vyvíja Blue Origin veľkú raketu New Glenn, ktorej prvý let by sa mal uskutočniť v roku 2020. Nosič New Glenn by mal prekonať aj Falcon Heavy, ktorý je najsilnejšou raketou súčasnosti.
Aby sme ale boli v obraze, pripomeňme, že SpaceX je už opäť o krok vpredu. Intenzívne totiž pracuje na gigantickej, viacnásobne použiteľnej rakete BFR, s ktorou chce v budúcnosti lietať aj na Mars. Jej motory Raptor majú s motormi BE-4, určenými pre New Glenn spoločný typ paliva. Ide o skvapalnený metán v kombinácii s kvapalným kyslíkom. Ide o palivo, ktoré by sa malo dať vyrábať aj na Marse.
O využití motorov BE-4 uvažuje aj United Launch Alliance (ULA) pre svoju novú raketu Vulcan. V hre je však aj alternatíva v podobe motoru AR1 spoločnosti Aerojet Rocketdyne.
Jeffa Bezosa však netreba podceňovať, nezabúdajme, čo dokázal vytvoriť s Amazonom. Blue Origin sa pokojne môže stať významným hráčom v kozmickej doprave.