Po USA prichádza ďalšia mocnosť, ktorá bez obalu označila Huawei za spoločnosť predstavujúcu bezpečnostné kybernetické riziko.
Vo štvrtok bola zverejnená britská správa, ktorá konštatuje, že Huawei má v bezpečnostných procesoch a softvéroch základné chyby, ktoré môžu využiť hekeri alebo cudzie vlády. Chyby sú natoľko vážne, že predstavujú riziko pre národnú bezpečnosť.
Správa síce nevyžaduje úplný zákaz používania zariadení a technológií Huawei, no schválila ju agentúra pre kybernetickú bezpečnosť krajiny. V 46-stranovej správe sa podrobne uvádzajú významné technické problémy a doslova školácke chyby v softvéri.
Tieto závery hrajú do karát americkej administratíve, ktorá sa už niekoľko mesiacov snaží presvedčiť svojich spojencov, že Huawei prestavuje vážne riziko aj pre ich národnú bezpečnosť.
Nedosiahol sa žiadny významný pokrok.
správa vlády Spojeného kráľovstva Veľkej Británie
Huawei, najväčší výrobca telekomunikačných zariadení na svete, vo svojej reakcii na britskú správu uviedol, že plne chápe obavy a ich výhrady berie veľmi vážne. Trvá však na tom, že jeho zariadenia, technológie a systémy nepredstavujú žiadne riziko.
Predstaviteľ americkej vlády, povedal pre NYT pod prísľubom zachovania anonymity, že britské zistenie „všadeprítomného nedbanlivého inžinierstva podčiarklo obavy o bezpečnostné riziká a skryté dodatočné náklady na používanie lacnejších zariadení Huawei v 5G sieťach.“ Chaotické prostredie v systémoch od Huawei môže ľahko dovoliť zakrytie využiteľnej chyby.
Zdroj ďalej hovorí, že nepredpokladá nájdenie zjavnej bezpečnostnej diery, tzv. back doors. Skôr očakáva „bug doors,“ chybu ktorá sa dá vysvetliť ako bežná nedbanlivosť, ale vďaka nej ju môže Čína (alebo iní hekeri) využiť na rovnaké účely.
Takéto ospravedlnenie v skutočnosti už Huawei použilo. Nedávno dokonca skoro tými istými slovami (bol to omyl) reagovala spoločnosť HMD na odhalenia, že jej Nokie 7 Plus odosielajú údaje do Číny.
Britské úrady sa napriek podozreniam snažia rozlišovať medzi nedostatkami Huawei a očividného úsilia čínskej vlády o preniknutie do jeho sietí. Správa doslova uviedla, že viac ako jeden z problémov, ktoré spôsobujú technické nedostatky, bol iniciovaný príkazom od čínskych orgánov.
Veľká Británia má od roku 2010 Národné centrum kybernetickej bezpečnosti. Práve to dohliada na systém od Huawei. Jeho produkty, ako aj zdrojový kód, preskúmali v bezpečnostnom laboratóriu neďaleko Londýna.
Huawei sľúbil už v novembri 2018, že v priebehu piatich rokoch vynaloží 2 miliardy dolárov na zlepšenie softvérových a bezpečnostných procesov. Tento prístup inšpiroval ďalšie európske krajiny, ktoré požadovali od spoločnosti viac záruk. Nemecko spojazdnilo bezpečnostné laboratórium v Bonne, sám Huawei otvoril v Bruseli ústav, ktorý má uspokojiť obavy úradníkov z Európskej únie.
Situácia okolo bezpečnosti technológií od Huawei je stále napätá. Ide o kľúčového hráča, s ktorým rátali operátori pri budovaní 5G sietí. Ak jednotlivé vlády zakážu použitie týchto technológií, budú musieť rátať s omeškaním pri ich zavádzaní. Ak ich povolia, budú zrejme vystavení rizikám kybernetickej bezpečnosti.
Slovensko je našťastie taká bezvýznamná krajina, že množstvo kľúčových informácií o chode štátu majú mafiáni bežne vo svojich trezoroch. Na vydieranie politikov si vystačíme sami, nepotrebujeme cudzích hekerov, ani zločinné vlády.