Reklama

Daimler vie ako vylepšiť vodíkové autá. Uviedol Mercedes-Benz GenH2

Zdroj | Daimler
Juraj Procházka
Zdroj | Daimler
Zdroj | Daimler

Daimler Trucks tento týždeň naznačil, že elektrifikáciu rôznych kategórií svojich nákladných vozidiel bude diverzifikovať. Okrem čisto batériových modelov bude vyrábať aj ťažké 40 tonové kamióny poháňané elektrinou z vodíkových palivových článkov.

Pozrite si

Daimler predstavil elektrické ťahače eCascadia a eM2. Prekonajú Teslu Semi?

Prvým krokom v tomto smere bude vodíkový Mercedes-Benz GenH2, vyvinutý na základe konvenčného nákladného vozidla Mercedes-Benz Actros. Tento kamión s palivovými článkami ponúkne dojazd 1000 kilometrov, ba aj viac, takže bude ideálnym prostriedkom pre diaľkovú a medzinárodnú nákladnú dopravu. Nebude to však úplne skoro. Skúšobná prevádzka u zákazníkov začne v roku 2023 a sériová výroba až po roku 2025.

Zdroj | Daimler

Automobilka už má na konte modely elektrických nákladných vozidiel, ako je elektrický ťahač eCascadia a mestské elektrické vozidlo s krátkym dojazdom eM2 106. V rámci svojich aktualizovaných plánov elektrifikácie predstavil teraz Daimler Trucks posilnenú verziu elektrického kamióna eActros s relatívne dlhým dojazdom, pod názvom eActros LongHaul. Tento kamión by mal mať akčný rádius „asi 500 km“ a na sériovú výrobu má byť pripravený v roku 2024.

Zdroj | Daimler

Z hľadiska diaľkovej prepravy nie je 500 km žiadne terno, ale tam má pomôcť práve vodíkový Mercedes-Benz GenH2. Sériová verzia GenH2 má systém palivových článkov schopný dodávať 2 x 150 kilowattov a batéria dočasne poskytne ďalších 400 kW. Kapacita batérie 70 kWh je pre nákladné vozidlo malá, ale vo vodíkovom aute slúži len na pomocné účely a na rekuperáciu energie pri brzdení a jazde z kopca. Pomôže tiež pokryť špičkové nároky na výkon počas akcelerácie a podobne.

Pozrite si

Volvo a Daimler spájajú sily. Veria vodíku

V prípade nového ťahača je zaujímavé najmä to, že Daimler v ňom použil namiesto stlačeného kvapalný vodík, čo má viacero výhod. Vyššia merná hustota kvapalného vodíka si vyžiada menšie palivové nádrže, ktoré navyše nemusia čeliť takým tlakom, preto môžu byť vďaka tenším stenám aj ľahšie. To pridá v aute užitočný priestor, aj užitočnú záťaž. Okrem toho má kvapalný vodík väčšiu objemovú energetickú hustotu.

Zdroj | Daimler

Mercedes-Benz GenH2 bude mať dve nádrže na kvapalný vodík z ušľachtilej ocele s kapacitou 2 x 40 kg vodíka. Systém nádrží je tvorený dvoma valcami uloženými do seba, ktoré sú navzájom spojené a izolované.

Zdroj | Daimler

Takýto zdokonalený systém pohonu s palivovými článkami vyzerá dobre, ale na cestách nebude až takou horúcou novinkou. Nielen preto, že kvapalný vodík sa skladuje pri teplote okolo -253 °C. Skôr je to o stave pripravenosti výroby a infraštruktúry na tankovanie.

Daimler Truck AG uzavrel v apríli predbežnú dohodu o spolupráci so spoločnosťou Volvo Group o založení spoločného podniku na vývoj, výrobu a predaj palivových článkov pre ťažké nákladné autá. Spoločný podnik by mohol nástup vodíkových kamiónov urýchliť, isté však je, že dovtedy ich určite predbehnú ich batérioví konkurenti.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.