Budúcnosť bude obsahovať veľa vodíka, veria spoločnosti Daimler a Volvo. Ich spolupráca na vývoji palivových článkov na vodík pre nákladné autá aj generátory prúdu vyústila do vzniku spoločného podniku.
Firma, o vzniku ktorej sa špekuluje už niekoľko mesiacov, sa má zaoberať vývojom a distribúciou palivových článkov zameraných na ťažké nákladné vozidlá, akým je napríklad pripravovaný Mercedes GenH2. Technológia palivových článkov je však využiteľná aj v záložných zdrojoch elektriny, kde môže nahradiť stacionárne generátory – diesel agregáty, alebo benzínové elektrocentrály.
Takéto záložné zdroje sa široko využívajú v rôznych odvetviach, od armády, cez nemocnice, telekomunikačné systémy (ústredne, aj BTS mobilných sietí), až po dátové centrá a domácnosti. Ak by sa ich podarilo nahradiť palivovými článkami na vodík, bol by to príspevok k zníženiu emisií – namiesto spalín len vodná para, aj k odstráneniu nepríjemnej hlučnosti.
Tandem Daimler-Volvo vyvíja systém palivových článkov viacerých výkonových úrovní. Zaujímavý je hlavne dvojitý systém, ktorý dodá vozidlám pre diaľkovú nákladnú dopravu nepretržitý výkon 300 kW.
Obe automobilky však zdôrazňujú, že napriek spolupráci v oblasti palivových článkov, v iných oblastiach zostanú konkurenciou, vrátane finálnej integrácie palivových článkov do vlastných vozidiel. V oboch prípadoch však budú cieľovou skupinou len nákladné a úžitkové vozidlá.
Daimler sa už pred časom vyjadril, že v oblasti osobných vozidiel nepôjde cestou vodíka a zameria sa na batériové elektromobily.
To, že vodík je zaujímavou perspektívou najmä pre ťažké autá, ale aj lode a lietadlá, potvrdzujú aj automobilky ako Toyota a Hyundai, hoci samotné ponúkajú aj modely osobných áut s vodíkovým pohonom. Toyota, aj Hyundai však testujú aj vodíkové kamióny.
Kým na cesty vyrazia prvé kamióny s palivovými článkami na vodík z dielne spoločného podniku Daimler-Volvo, ešte nejaký čas uplynie. Obe firmy očakávajú prvé testy vodíkových kamiónov až zhruba o tri roky a masová výroba by sa mala rozbehnúť až v druhej polovici dekády.
Vzdialenejší časový horizont vyzerá na pohľad ako sklamanie, ale ak sa zamyslíme nad aktuálnym stavom rozvoja vodíkovej infraštruktúry a produkcie vodíka ekologickým a udržateľným spôsobom (takzvaný „zelený“ vodík), ide o racionálne odhady.