Reklama

Daewoo nasadí exoskeletony. Bude z robotníka Iron Man?

Juraj Procházka

Človek dvíha ťažké bremená a nemá s tým žiadny problém, hoci nie je trénovaným ťažkým atlétom. Aj na tieto problémy technika nachádza riešenia. Nie, nejde o kyborgov, hoci aj exoskeletony dobre poznáme zatiaľ len zo sci-fi produkcie.

Portál New Scientist informoval, že kórejská lodiarska spoločnosť Daewoo hodlá vo výrobe nasadiť špeciálne robotické obleky pre niektorých svojich pracovníkov. Pôjde o takzvané exoskeletony, čiže čosi ako vonkajšiu kostru, ktoré sme mohli vidieť napríklad vo filmoch o Iron Manovi, Avatarovi, Votrelcovi a ďalších. Zariadenie umožní pracovníkovi dvíhať bremená s hmotnosťou do 70 libier (31,7 kg).

exoskeleton

Prekvapením nie je to, že sa firma zaoberá vývojom podobnej pracovnej pomôcky, ale skutočnosť, že exoskeletony majú byť nasadené do bežnej výroby. Ide teda o „hotovú vec“.

Hydraulicky podporované ramená z uhlíkových vlákien, zliatin hliníka a s oceľovým rámom, umožnia pracovníkovi normálny pohyb, ale pomôžu mu bez problémov zdvíhať vyše 30 kg ťažké predmety. Daewoo naznačilo cieľovú métu dokonca na úrovni 200 libier.

To znamená, že takýto človek by sa už stal legendárnym „železným mužom“ (alebo ženou), keďže by dokázal manipulovať s 90 kilogramovým bremenom.

Pozrite si

Kyborgom ľahko a rýchlo – namontujte si na hlavu túto Motorolu

V praxi, tak ako vo filmovej fantastike však býva najslabším článkom energetická kapacita zariadenia. Exoskeleton Daewoo zatiaľ vydrží na batérie fungovať tri hodiny. Počas smeny preto bude zrejme potrebné batérie vymieňať. Ale inžinieri sú na to, aby hľadali riešenia.

Aj keď oblek zatiaľ nemá taký počet stupňov voľnosti ako samotný človek a má preto problémy s niektorými krútiacimi pohybmi a údajne aj s prácou na klzkom povrchu, ide o zaujímavý prienik inovatívnej techniky do praxe. Verme, že sa ho podarí čím skôr zdokonaliť, pretože môže pomáhať nielen robotníkom.

Podobné riešenia majú pmôcť aj zdravotne hendikepovaným osobám. Vojaci, ktorí sa podobnou technikou potichu zaoberajú už dávno, sú pre ľudskú populáciu dosť malým prínosom, kým nepomáhajú pri živelných pohromách.

Foto: Engadget

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.