Je to večná dilema, ktorú rieši množstvo používateľov. Dá sa nahradiť notebook tabletom? Výrobcovia už roky tvrdia, že notebooky sú dávno pasé. Praktické a trendy je používať tablet. Je to naozaj tak? Niekoľko týždňov sme používali novinku od Huawei, MatePad 11 spolu s originálnou klávesnicou a M-Pencil.
Huawei MatePad 11 má 10,95-palcový displej (2 560 x 1 600 px), čo je na dlhodobejšie používanie naozaj minimálna veľkosť. Na druhej strane je vďaka tomu zariadenie oveľa kompaktnejšie a ľahšie sa prenáša. Okrem toho, FullView displej má 120 Hz obnovovaciu frekvenciu, čo prináša oveľa plynulejší pohyb a realistickejší pocit pri využívaní M-Pencil-u. MatePad 11 je vôbec prvým produktom od Huawei s takouto obnovovacou frekvenciou.
O dostatok výkonu sa stará 8-jadrový 7 nm čipset Qualcomm Snapdragon 865 spárovaný so 6 GB RAM. Tablet beží na novom operačnom systéme HarmonyOS 2.0. Internú pamäť si môžete vybrať z kapacít 64, 128, alebo 256 GB. Verziu so 128 GB pamäťou si môžete kúpiť za 470 eur.
Ako sa mi pracovalo s MediaPadom 11?
Hneď na úvod sa musím priznať, že som veľký fanúšik tabletov. Istú dobu som skúšal využívať iPad Pro so stylusom a klávesnicou ako prenosný pracovný nástroj, ale zhruba po dvoch rokoch som to vzdal. Príchodom iPadOS sa síce značne vylepšili možnosti systému, ale stále sú tablety nenahraditeľné najmä v konzumácii obsahu, nie v jeho tvorbe. Keď som potreboval niečo pripraviť, častokrát som mal pocit, že sa škrabem pravou rukou na ľavej strane. Úkon, ktorý na obyčajnom počítači trvá pár sekúnd, ma v iPade zamestnal oveľa dlhšie.
K testovaniu Huawei MediaPad 11 som teda pristupoval veľmi skepticky. V prvom rade preto, že sa tu nenachádza ani jeden z najrozšírenejších systémov (Android, iPadOS), v druhom rade kvôli obmedzenosti, ktorú tablety vo všeobecnosti ponúkajú.
Napriek tomu, že tablet má plastové telo, keď ho chytíte do rúk nemáte z neho zlý pocit. Príjemná je aj jeho hmotnosť (485 g), pocitovo sa mi zdá ľahší ako môj iPad Pro (477 g). Tablet je veľkosťou ideálny aj na držanie v ruke.
K tabletu som dostal originálnu magnetickú klávesnicu a stylus M-Pencil. Klávesnica je kvalitná a perfektne drží zariadenie. To sa dá nastaviť v dvoch rôznych uhloch. M-Pencil sa nabíja a drží v pravej hornej časti tabletu. Riešenie známe najmä od Apple je funkčné a praktické i v tomto prípade.
Displej mal pomerne ostrý obraz, aj keď nešlo o OLED panel, nemal som problém ani na dennom svetle. Podľa výrobcu má 500 nitov. Svoju úlohu zohráva spomínaných 120 Hz obnovovacej frekvencie a primerane výkonný procesor. Vďaka tomu som držal v ruke svižné zariadenie, ktoré pohotovo reagovalo na moje požiadavky.
Čo sa týka konektivity, MediaPad 11 podporuje Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, má slot na microSD kartu a USB-C port. Na moju radosť systém umožňuje pripojiť tablet na externý monitor a priniesť tak ešte lepšiu produktivitu, či väčšiu zábavu.
Stiahol som si prvé aplikácie. Keďže tu Google nie je prítomný, využívam Gmail z webstránky. Aplikácie, ktoré nie sú dostupné priamo v AppGallery (obdoba Obchodu Play) si môžete stiahnuť od tretích strán vo forme APK a nainštalovať ich ručne. Jediná nevýhoda, okrem mierne komplikovanejšieho spôsobu inštalácie je, že aj neskoršie aktualizácie budete musieť vykonávať ručne.
Veľmi dobrým pomocníkom je Petal Search. Ide o komplexný nástroj, ktorý vyhľadáva naprieč tabletom, ale tiež nájde aplikácie, aké v zariadení nie sú nainštalované. Vyhľadá napríklad Facebook, ktorý v AppGallery nie je.
Keď som spojazdnil e-mailové účty, mohol som začať pracovať. Onedlho som zistil, že potrebujem Office od Microsoftu. Huawei ho v AppGallery má, takže som si ho stiahol, prihlásil sa a mohol pokračovať ďalej. Známa nevýhoda tabletov sa však prejavuje aj na MediaPade 11. Nefunguje tu kontrola pravopisu, takže sa nemôžete spoliehať, že vám pomôže s preklepmi.
Už po chvíli písania zisťujem, že klávesnica patrí medzi tie lepšie. Má príjemný materiál, ideálny zdvih tlačidiel a je tichá. Okrem toho, magnety držia tablet mimoriadne dobre, no napriek tomu nemusíte chodiť do posilňovne, aby ste ich oddelili od seba.
Čo sa týka zabezpečenia, MediaPad 11 nemá snímač odtlačkov prstov. Zariadenie a dáta v ňom som si zabezpečil číselným kódom a kamerovým rozpoznávaním tváre. To fungovalo veľmi spoľahlivo, nezaznamenal som žiaden problém, nielen vo vertikálnej, ale i v horizontálnej polohe.
Na základnú úpravu fotografií (zmena pomeru strán, premenovanie, jas) som používal natívnu aplikáciu Galéria. Je tu pravdaže aj možnosť stiahnuť si inú appku, vrátane Adobe Photoshop Express (ako APK). Nesklamala ma ani práca so stylusom, i keď pre mňa osobne nemala až také využitie a zrejme by som si ho k tabletu nekupoval.
AppGallery ponúka aplikácie slovenských bánk, takže ani v tomto nevidím prekážky. MediaPad 11 so mnou absolvoval aj niekoľko videohovorov, predná webkamera (8 Mpx, f/2,0) nepatrí síce medzi špičku, ale úplne postačuje. Systém si poradil s bežnými platformami, problém som ale zaznamenal so službou Meet od Google.
HarmonyOS nemá Google Mapy, čo môže byť pre mnohých z vás, zvyknutých na prácu v tejto aplikácii, obmedzujúce. Našťastie, nie je to jediná navigačná služba, v AppGallery si ich viete nájsť viacero a vyskúšať ich.
Z tabletu sa dá aj tlačiť, čo je i v digitálnej dobe praktická vec. Samozrejme, ak máte Wi-Fi tlačiareň. Stačí, keď sa s ňou spárujete (musíte byť pripojení k rovnakej Wi-Fi sieti) a v Nastaveniach si v menu Pripojenie zariadenia > Tlač > Predvolená tlačová služba skontrolujete, či máte predvolenú tlačovú službu.
Tablet má 7 250 mAh batériu a ponúka priemernú, možno až nadpriemernú výdrž. Pri častom používaní môžete rátať zhruba s tromi dňami výdrže. Súčasťou balenia je 22,5 W nabíjačka, za 60 minút nabijete batériu z 0 % na 40 %, čo je slušné číslo. Na 100 % kapacity musíte rátať zhruba s tromi hodinami nabíjania.
Po krátkom čase som si uvedomil, že mi práca na tomto zariadení ide celkom dobre a nezdružuje ma. Mám dokonca podozrenie, že sa mi v HarmonyOS pracovalo lepšie ako na iPadOS. Je to určite aj tým, že v tomto systéme si hneď nájdete, ak niečo uložíte, čo Apple maximálne komplikuje, aj keď ide o legálne dáta, napríklad vami zhotovenú fotografiu. Pripomínam však, že som na tablete vykonával bežnú, nenáročnú prácu, čo znamená najmä písanie a korektúra textov či práca s médiami.
Huawei myslel i na zábavu. MediaPad 11 získal slušný audio systém, o ktorý sa postaral Harman Kardon. Štvorica reproduktorov vám urobí príjemnú spoločnosť pri pozeraní filmov, alebo počúvaní hudby. Aj keď nie som zástanca počúvania hudby na tablete (a už vôbec nie na smartfóne), MediaPad 11 zabodoval a postaral sa o príjemný hudobný zážitok.
Záver
Ani Huawei MediaPad 11 nie je zázračný tablet, ktorý vám nahradí ultraprenosný notebook, to ale zrejme od neho nik neočakáva. Páčil sa mi jeho svižný systém, ocenil som podporu Microsoft Office. Ak chcete využívať tablet aj na písanie, určite si k nemu zadovážte originálnu magnetickú klávesnicu. Píše sa na nej skvelo!
Ďalšie veľké plus získava MediaPad 11 za to, že si ho môžete jednoducho pripojiť k externému monitoru, resp. TV. Je to veľká pridaná hodnota a zariadenie sa aj vďaka tomu priblížilo o poriadny kus k náhrade za notebook.
Nevýhody sú zrejmé z textu. Okrem toho, že tu chýbajú aplikácie a služby Google mu môžem vytknúť uzavretosť ekosystému. Ale tak to robí predsa aj Samsung či Apple, takže aj v tomto prípade využijete tablet na maximum, ak používate notebook a smartfón od tej istej značky. Práca na viacerých zariadeniach je fajn a vy ju určite vyskúšajte, ak používate Huawei, resp. Honor.
Dá sa teda vymeniť notebook za MediaPadom 11, alebo nie? Odpoveď nie je jednoznačná. Veľa záleží na povahe vašej práce. Bežné kancelárske úkony si na tomto kompaktnom zariadení urobíte. Na náročnejšiu prácu budete stále potrebovať počítač.
Huawei MediaPad 11 je ideálnou možnosťou náhrady za notebook v bežných domácnostiach, kde sa počítač využíva na písanie e-mailov, komunikáciu s úradmi, písanie poznámok, či dištančné vyučovanie. Ak sú vám podobné aktivity podvedomé, zrejme ste cieľovou skupinou.
Mňa osobne potešil operačný systém HarmonyOS 2.0. Aj keď nie je dokonalý, reaguje bleskurýchlo a dokáže si poradiť s takmer každou vašou požiadavkou. Sú tu obmedzenia týkajúce sa absencie služieb Google, ale pre toho, kto nie je na ne vyslovene naviazaný, získa veľmi presvedčivý výsledok. Keďže používam systémy od Apple, duch Androida mi vôbec nechýbal. Naopak, mal som pocit, že MediaPad 11 šľape až podozrivo dobre, bez sekania a zdĺhavého načítavania.