CAPSTONE spoločnosti Advanced Space z Colorada bude prvou sondou, ktorá vyskúša obežnú dráhu NRHO (Near Rectilinear Halo Orbit) okolo oboch pólov Mesiaca. (Halo orbity sú trojrozmerné obežné dráhy, ktoré vedú v blízkosti niektorého z Lagrangeových bodov.) Na tejto dráhe vytvárajú vzájomné účinky gravitačných síl Zeme a Mesiaca výnimočne stabilné podmienky.
NASA plánuje na obežnej dráhe NRHO čoskoro vybudovať vesmírnu stanicu Gateway, ktorá bude (okrem iného) zázemím astronautov v rámci programu Artemis pri misiách na Mesiac.
Lunárna orbita NRHO však nie je preverená v praxi, preto NASA v spolupráci s ďalšou súkromnou spoločnosťou Rocket Lab vyšle koncom mája (štartové okno začína 31. mája) k Mesiacu sondu firmy Advanced Space s komplikovaným názvom „Cislunar Autonomous Positioning System Technology Operations and Navigation Experiment“ (CAPSTONE). Jej cieľom bude otestovať dlhodobú stabilitu tejto obežnej dráhy.
CubeSat CAPSTONE sa už nachádza na základni Mahia na Novom Zélande, kde ho pripoja k prídavnému boosteru Photon na nosnej rakete Electron spoločnosti Rocket Lab. CAPSTONE o veľkosti 12 cubesatových jednotiek tvaru kocky (alebo „mikrovlnnej rúry“, ako hovorí NASA) bude pomocou rakety Electron vynesená na parkovaciu obežnú dráhu okolo Zeme, pretože 18-metrový dvojstupňový Electron nemá dostatočný výkon, aby dopravoval náklady na Mesiac.
Zmenu dráhy na únikovú k Mesiacu zaistí prídavný stupeň Lunar Photon, taktiež z dielne Rocket Lab, vybavený motorom HyperCurie z 3D tlačiarne. Celá cesta k Mesiacu potrvá pomerne dlho.
Na nízku obežnú dráhu dorazí CubeSat už zhruba 10 minút po štarte rakety Electron, následne sa Lunar Photon s pripojeným CAPSTONE oddelí od rakety a postupne upraví obežnú dráhu do pretiahnutej elipsy okolo Zeme. Zhruba šesť dní po štarte sonda dosiahne únikovú rýchlosť na cestu k Mesiacu.
CubeSatu však potrvá asi 4 mesiace, kým dosiahne dráhu NRHO. Na tejto obežnej dráhe by mal CAPSTONE zotrvať minimálne pol roka. Počas jeho misie bude NASA skúmať orbitálnu dynamiku na tejto doteraz nevyskúšanej dráhe.
Aj NRHO obežná dráha CAPSTONE bude mať tvar elipsy. Jej najvzdialenejšia časť bude vo vzdialenosti 76 tisíc kilometrov nad južným pólom Mesiaca a najbližšie bude k nášmu vesmírnemu susedovi 3 400 kilometrov nad jeho severným pólom.
Poslaním misie CAPSTONE bude testovanie nárokov zvolenej obežnej dráhy na jej korekcie pomocou raketového pohonu sondy. Vyskúša však aj nový navigačný systém, ktorý má zisťovať polohu sondy bez toho, aby sa spoliehal na pozemské stanice. Využije pritom sondu NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), ktorá pracuje na obežnej dráhe Mesiaca už od roku 2009.