Reklama

Coolpad Torino: protiprúdar s 5,5“ displejom

Dominik Fúsek
77 %
Je fajn, keď sa menšia, ale zato odvážna značka nepúšťa po prúde marketingových vĺn, ale skúša ísť vlastnou cestou. Pri Coolpade Torino si budete často hovoriť, že tu niekto používal aj zdravý rozum, nielen marketingové prieskumy.

Výhody

  • príjemný vzhľad
  • zahnuté sklo displeja
  • dobrá cena
  • snímač odtlačku prsta

Nevýhody

  • priemerná výdrž
  • priemerný fotoaparát
  • občasné spomalenie systému
  • mierne zahrievanie

Ponuka testovať Coolpad Torino ma najskôr prekvapila. Vari som ho už netestoval? Kolega mi na to hneď objasnil, že toto je nástupca či skôr vyšší model voči smartfónu Torino S.

Takže lepší, ale bez S. U väčšiny značiek sme zvyknutí, že písmeno S reprezentuje mierne vylepšený výrobok (túto filozofiu dlhodobo používa napr. Apple), ale v poriadku, každý výrobca má právo označovať svoje výrobky takmer ako chce.

Na test prišiel pekný biely plasťáčik so zlatistým rámom, ktorý celkom úspešne pripomína kov. Odnímateľný zadný kryt už v dnešnej dobe neradno očakávať, namiesto toho je tu šuplík na dve SIM karty (micro a nano), pričom tú micro môžete nahradiť microSD kartou.

Podobne ako pri teste Torino S, aj pri ovládaní modelu Torino som cítil príjemnejší povrch displeja, čo je dané najmä jeho mierne zahnutou konštrukciou. Podstatný rozdiel oproti nižšiemu modelu je v uhlopriečke – tu dostávate veľkorysých 5,5 palca.

Vzhľadom na uhlopriečku sa môže rozlíšenie HD (720 x 1 280 px) javiť ako nízke, avšak ja osobne toto rozhodnutie výrobcu chválim. Podľa môjho názoru tým kvalita zobrazenia nijako citeľne neutrpela a je dôležité, aby zbytočné Full HD rozlíšenie malo na trhu alternatívy.

Pod displejom sa nachádzajú tri senzorové tlačidlá – tiež už pomerne oldschoolový ťah, ale opäť v zmysle preferencie ergonómie a zdravého rozumu pred bezmyšlienkovým nasledovaním módnych trendov.

Na tomto mieste však musím spomenúť, že počas testu mi na niekoľko minút vôbec nefungovalo tlačidlo správcu úloh – dokonale hralo scenár „ja tu nie som“.

Pracovať začalo až po nočnom odpočinku (bez reštartovania). Neposlušnosť senzorových tlačidiel tiež súvisí s občasnou dýchavičnosťou prístroja, ale k tomu sa ešte vrátim.

 

Cez displej sa pozeráte na Android 5.1.1 upravený rozhraním CoolUI 8.0. V podstate nič prekvapujúce, v konkurencií množstva výrobcov s vlastnými nadstavbami je dosť ťažké vymyslieť nejaký nový princíp, ktorý by podstatne zefektívnil alebo spríjemnil používanie.

Horná lišta obsahuje skratky a notifikácie pekne na jednej stránke, ale logika nutnosti sťahovať lištu viackrát zostala. Menu aplikácií neexistuje, všetky sú vysypané na ploche, pričom máte samostatnú aplikáciu na to, aby ste ich mohli skrývať.

Na chrbte prístroja sa nachádza kruhová čítačka odtlačkov prstov, ktorá disponuje samostatnou aplikáciou pre nastavenie. Okrem zabezpečenia môžete čítačku využiť aj na zopár praktických funkcií. Samozrejme, netreba čakať army-level technológiu.

Napríklad pri ukladaní prvého odtlačku, keď sa máte opakovane dotýkať senzora, môžete ľubovoľne meniť prsty a aplikácia si to nevšimne – myslí si, že stále prikladáte ten istý prst a podľa toho vytvára neplatný odtlačok. Holt, technológie ešte dozrievajú.

 

Ďalšou doplnenou aplikáciou je Cool Butler – taký ten univerzálny správca a čistič elektronickej špiny a neporiadku všetkého druhu. Nadšencov snáď bude schopný aj mierne ohúriť, napríklad peknou grafickou animáciou prehľadávania a čistenia RAM.

Chvíľu sa mi zdalo, že aplikácia odpravila z operačnej pamäte po vyčistení aj seba, keď po tomto procese na pár sekúnd prestala reagovať. Ale inak je to aplikácia šikovná.

Vizážistov poteší aplikácia pre výmenu grafickej témy rozhrania a tiež samostatná aplikácia, ktorá jedným dotykom vymení aktuálnu tapetu za nejakú inú, peknú, farebnú.

Oba fotoaparáty sa chvália zlepšenou svetelnosťou (f/2,2), ale nepoznám dôvod, prečo ich označiť inak ako priemerné. Vzhľadom na cenu však určite neurobia hanbu.

Dávka fotografických nastavení je plus mínus štandardná, počítať však treba s orientáciou nastavení a ovládacích prvkov pevne na výšku. Má to svoje dôvody, ale minimálne to chce zvyk.

Pri pohľade na výkonnostné parametre by sa dalo konštatovať, že RAM-ky asi išli s cenou dolu. Máme tu totiž pomerne nevyrovnanú kombináciu veľkorysej (až prehnane veľkej) 3 GB RAM a nie celkom uspokojivého procesora Qualcomm Snapdragon 415.

S RAM-kou určite nebudete mať dlho žiadne problémy. Nový low-end od Qualcommu však napriek ôsmim jadrám nie je bezproblémový chlapík.

Jednoduchšie jadrá Cortex-A53 tikajú na 1,4 GHz, takže dýchavičnosť sa prejavuje najmä tam, kde sila nezávisí od množstva – t. j. kde nie je podpora využitia až ôsmich jadier, ale skôr sa očakáva jedno-dve silnejšie.

 

V AnTuTu si Coolpad Torino vyslúžil 34 400 bodov, v 3DMarku Unlimited 8 000 b. (grafiku odbremeňuje aspoň primerané, t. j. nižšie rozlíšenie displeja) a v skúške praktického používania zopár výčitiek za drobné spomalenia systému.

Ale tie môže Coolpad eliminovať softvérovými záplatami. Občas bolo tiež citeľné zahrievanie – väčšie, než by som od malého osemjadra čakal. Časť tejto skúsenosti však môžem pripísať na vrub testovania počas horúcich letných dní.

Výdrž batérie vzhľadom na rozlíšenie displeja a hardvér, ktorý je skôr úsporný než výkonný, by mohla byť nadpriemerná. To by však výrobca nemohol osadiť podpriemernú 2 500 mAh batériu.

V súčte tak môžete počítať približne s 6 hodinami 50 minútami pri surfovaní na webe cez Wi-Fi s 50 % jasom. Škoda, že sa výrobca nezameral aj na túto oblasť.

Coolpad Torino je zaujímavou alternatívou na presýtenom trhu. Za rozumný peniaz ponúka veľký displej s primeraným rozlíšením, čítačku odtlačkov prstov a šikovné vstavané aplikácie. Predsa len by to však chcelo zaujať ešte niečím ďalším – napríklad lepšou výdržou či nadštandardným fotoaparátom.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.