Reklama

Coolpad Porto: cenová bomba pre tínedžerov

Imrich Maťo
74 %
Počas leta sa u nás začali predávať nové smartfóny Coolpa Modena a Coolpad Porto. Prvý, väčší z nich sme vám už predstavili. Teraz sa pozrime na menší model Porto.

Výhody

  • elegantný vzhľad a cena
  • dobré fotografie z krátkej vzdialenosti
  • infraport a funkcia diaľkového ovládača

Nevýhody

  • nepodsvietené funkčné tlačidlá
  • chýba notifikačná LED
  • vyčnievajúci fotoaparát

Coolpad Porto na pohľad pôsobí elegantne, až luxusne. Obzvlášť, keď vezmeme do úvahy jeho cenu. Dizajn tohto smartfónu, ako sami vidíte, je svieži a mladícky. Odráža sa v ňom cieľová skupina, pre ktorú je určený.

Zdá sa vám, že mu po bokoch chýba rámik okolo displeja? Nedajte sa pomýliť. To iba klame telom, keďže na čiernom pozadí ho nie je vidieť. Po rozsvietení displeja sa však ukáže v plnej šírke. Tá je zhruba 5 mm na každej strane aj so strieborným okrajom lemujúcim obvod.

Viditeľná plocha 4,66” displeja s qHD rozlíšením (540 x 960 px) je 58 x 103 mm. To ešte celkom ujde, čo sa týka viditeľnosti, či skôr „neviditeľnosti“ rastra. Ale, napríklad, pri modeli Coolpad Modena, ktorý má uhlopriečku takmer 5,5”, je takéto rozlíšenie už nedostačujúce.

Displej Porta je vyrobený technológiou IPS, čo mu zaručuje veľmi dobrú viditeľnosť aj v exteriéri a veľké pozorovacie uhly. Tak isto vernosť podania farieb je výborná. Taká, ako sa od displeja tohto typu očakáva.

Smartfón má primeranú veľkosť, dobre sa drží a poteší aj to, že hmotnosť 119 g, ktorú sme odvážili, v ruke neťaží. Tlačidlo napájania na pravej strane má netradične vymenenú pozíciu s tlačidlom hlasitosti, keďže je nad ním. Pri smartfóne týchto rozmerov to však nie je nevýhodou. S jeho nahmataním a ovládaním som nemal problémy. Zadný kryt smartfónu je pevný, takže k 1 800 mAh batérii sa nedostanete.

Micro SIM a microSDHC karty sa vkladajú pomocou zásuvky na ľavej strane. V balení je špeciálny „kľúčik“ na vysunutie tejto zásuvky. Navrchu smartfónu Coolpad porto vidieť pri 3,5 mm audio konektore tmavočervenú bodku prezrádzajúcu infračervený port. Áno, čítate dobre. Starý známy IrDA…

Ten slúži na obsluhu domácej elektroniky, kedy je z Porta diaľkový ovládač. Samozrejme, že som ho vyskúšal. Testovacím zariadením bol DVD prehrávač Philips. Nastavenie chvíľu trvalo, má totiž niekoľko krokov pre správne nakonfigurovanie. Ale potom som cez vstavanú aplikáciu dokázal DVD prehrávač plnohodnotne ovládať.

Coolpad Porto beží na OS Android 5.1.1. Smartfón nemá samostatné menu, všetko je na ploche, no nie je problém si položky usporiadať do priečinkov, ako to už poznáme aj z iných zariadení. Výrobca upravil systém nadstavbou Coolui, ktorá pôsobí trochu insitne. Odráža pôvod zariadenia. Jeho chod bol ale plynulý, pri bežnej práci som nezaznamenal takmer žiadne výpadky.

V Nastaveniach smartfónu Coolpad Porto ma zaujalo ešte niekoľko detailov. Asi najzaujímavejším je Plánované zapnutie/vypnutie, ktorým si môžete nastaviť čas vypnutia alebo zapnutia a tiež dni, v ktorých sa tá-ktorá čiinosť má zopakovať. Prečo však táto funkcia nebola sprístupnená aj v modeli Coolpad Modena? Na Porte zaujme aj Inteligentná kontrola, umožňujúca nastavenie použitia gest na ovládanie rôznych funkcií, napríklad zapnutie alebo odomknutie obrazovky, či rýchle spustenie niektorej z aplikácií ako fotoaparát, telefón, prehliadač a pod.

 

O výkon smartfónu Coolpad Porto sa stará procesor Qualcomm Snapdragon 410, čo je jedným z najrozšírenejších procesorov v tejto kategórii mobilných telefónov. Porto zvládne pripojenie k LTE sieťam i komunikáciu s pozičnými systémami GPS i GLONASS. Pamäť RAM má iba 1 GB, z vnútornej 8 GB pamäte je používateľsky dostupných približne 4,5 GB, čo je dosť málo. Mohlo jej byť viac. Našťastie nechýba podpora microSD kariet.

 

Jednoduchšie aplikácie spúšťa novinka bezproblémovo, no väčším appkám to už nejakú tú chvíľu trvalo. Porto nie je expert, čo sa týka výkonu, avšak jednoduchšie hry si na ňom predsa len zahráte. Podrobné výsledky benchmarkov (spomeňme aspoň AnTuTu: 19 616) nájdete v kompletnej fotogalérii, kde sú aj ukážkové fotografie vyhotovené 8 Mpx hlavným fotoaparátom.

Z tejto skúšky Porto vyšiel celkom dobre. Kvalitu drahších modelov však nečakajte. Prekvapujúco pekné sú fotografie z krátkych vzdialeností i napriek absencii makro režimu. Extériérovým snímkam nechýba farebnosť. Zaujal ma režim Pro, pri ktorom sami nastavujete ISO, expozíciu, vyváženie bielej, ale najmä manuálne zaostrujete.

Fotoaparát si v režime HDR dobre poradil s protisvetlom. Zvládne aj rozpoznanie úsmevu či prikrášlenie fotografií. Za pomoci LED-ky vyhotovíte aj aspoň aké-také večerné snímky. Video dokáže nasnímať vo Full HD rozlíšení. Selfistov istotne poteší 5 Mpx predná kamera s režimami HDR, Krása či Úsmev. Tiež mu nechýba režim Pro, ktorý som spomenul pri hlavnom fotoaparáte. Prednú kameru však manuálne nezaostríte. Po jej spustení sa navrchu displeja objaví „zrkadielko“, pomocou ktorého vidíte vaše správne umiestnenie v zábere.

Pozrite si

Vyhraj cool smartfón Coolpad Porto

Coolpad Porto je zaujímavým spestrením trhu. Svoju cieľovú skupinu, najmä tínedžerov, môže zaujať. Láka cenou, slušnou výbavou, podporou LTE i príjemným prostredím nadstavby Android OS. Výkonu už je menej, navyše má silnú konkurenciu z vlastných končín, také Lenovo ľudia milujú.

No ak by som sa rozhodoval medzi modelom Porto a Modena, vybral by som si Porto. Hoci má menší displej, v jeho prípade je vďaka tomu jemnejší. Ergonómia je vzhľadom na veľkosť dokonalá a navyše i cena je o malý kúsok nižšia. Recenziu modelu Coolpad Porto sme uverejnili aj vo vydaní časopisu TECHBOX číslo 9-10/2015, kde získal ocenenie TECHBOX DOBRÁ CENA.

Ďalšie odborné recenzie na smartfón Coolpad Porto nájdete na Recenzie.SME.sk.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.