- #Ekológia
- 3 min.
- 31.10.2024
Continental má recyklovanú pneumatiku z plastových fliaš. Ide do predaja!
Spoločnosť Continental predstavila novú „zelenú“ pneumatiku, ktorá svojim zložením a výrobnou technológiou znižuje záťaž na životné prostredie. Na rozdiel od podobných pokusov v minulosti sa pritom tentokrát nejedná iba o štúdiu či prototyp.
Letná pneumatika UltraContact NXT by mala byť podľa spoločnosti doteraz najudržateľnejšiu sériovo vyrábanou pneumatikou vôbec.
V rámci osobnej mobility a jej záťaže na životné prostredie sa vo väčšine prípadov hovorí len o produkcii škodlivých emisií samotným pohonom, prípadne výrobou paliva či v prípade elektromobilov energie a batérií. Nemalú rolu však v znežisťovaní prostredia hrajú aj samotné pneumatiky.
Najnovším počinom v tomto smere je letná pneumatika Continental UltraContact NXT, ktorú zo 65 % tvoria obnoviteľné recyklované a certifikované materály, podľa slov výrobcu údajne bez negatívneho dopadu na jej kvalitu. Tento podiel tvoria často aj celkom netradičné materiály, ako sú napríklad kremičitany zo spálených ryžových šupiek či polyesterové vlákna z recyklovaných PET fliaš.
Continental navyše uvádza, že ekologická nie je len samotná pneumatika, ale aj proces jej výroby. Ten prebieha v portugalskom závore v Lousado, ktorý má byť jedným z ekologicky najvyspelejších výrobných závodov spoločnosti v Európe a v ktorom výroba prebieha bez emisií CO2.
V tomto smere má spoločnosť aj ďalšie veľké plány. Do roku 2050 chce dosiahnuť 60 % kolobehu pneumatík, teda suroviny z použitých pneumatík chce využívať pri výrobe nových výrobkov. Do rovnakého roku sa chce navyše dosiahnuť 100 % klimatickú neutralitu.
Predstavenie novej „zelenej“ pneumatiky nie je až tak veľkým prekvapením. Podobné pokusy sme už v minulosti videli a plány využívať pri výrobe moderných pneumatík, najmä pre elektromobily, hlásajú viacerí výrobcovia už roky. Pozitívnym prekvapením je však to, že nová pneumatika mieri skutočne do sériovej výroby, čo sa ešte žiadnemu veľkému výrobcovi doposiaľ nepodarilo.
Na kontrolu emisií z opotrebovania pneumatík sa zameriava už aj norma Euro 7 prijatá Európskou komisiou v máji tohto roku, ktorá má pomôcť v dosiahnutí cieľa EÚ na zníženie emisií mikroplastov o 30 % do roku 2030. Výsledkom implementácie novej normy by tak okrem iného malo byť aj nasadenie technológií na monitorovanie častíc o veľkosti 10 nanometrov, ktoré umožnia detailné sledovanie týchto emisií aj v reálnych jazdných podmienkach.