Na veľtrhu Computex dnes spoločnosť Microsoft prezentovala demonštračné video jej vízie „zmiešanej reality“, ako môžu headsety pre virtuálnu realitu (VR) spolupracovať s HoloLens od Microsoftu a s ďalším hardvérom, informoval portál The Verge.
Okuliare HoloLens kombinujú virtuálnu a rozšírenú realitu (AR) do čohosi, čo MS nazýva „mixed reality“. Umožňujú do priestoru dokresľovať objekty, s ktorými môžete manipulovať, môžu premietať video na stenu, alebo do miestnosti.
Riadené sú vlastnou holografickou jednotkou (HPU), výkonným procesorom a grafikou. Okuliare dokážu rozoznať zvuk, aj gestá.
https://www.youtube.com/watch?v=2MqGrF6JaOM
Operačný systém Windows Holographic, ktorý Microsoft pôvodne vyvinul pre svoje okuliare HoloLens, sa teraz otvára aj tvorcom headsetov virtuálnej reality. Ako príklad demonštroval Microsoft spoluprácu HoloLens s VR headsetom HTC Vive.
Zatiaľ však nie je jasné, či HTC, ktorá pracuje na vývoji VR na platforme Windows 10, plánuje využívať aj operačný systém Windows Holographic.
Ak budú výrobcovia VR headsetov využívať Windows Holographic, dostanú k dispozícii platformy a komponenty ako Holographic shell (virtuálnu ponuku Štart), používateľské rozhranie, Windows Store a služby Xbox Live.
Microsoft zatiaľ neupresnil detaily, ako mieni existujúce náhlavné súpravy pre VR integrovať s Windows Holographic, ale chce spolupracovať s firmami Intel, AMD, Qualcomm, HTC, Acer, Asus, Dell, Falcon Northwest, HP, Lenovo, MSI a ďalšími na tom, aby sa Windows Holographic stal platformou pre VR, rovnako ako pre AR.
Zatiaľ ide len o koncept, no Microsoft plánuje odhaliť viac softvérových a hardvérových detailov na vývojárskej konferencii WinHEC v tomto roku. Ak presvedčí výrobcov VR headsetov, aby preferovali jeho OS, softvér a služby, potom získa kľúčovú platformu pre budúcu distribúciu aplikácií a obsahu VR.
Trochu to naznačuje snahu o ovládnutie trhového priestoru v oblasti OS pre virtuálnu, či zmiešanú realitu. Otázkou je nielen to, či sa tento majstrovský ťah Microsoftu podarí, ale aj to, či bude pre užívateľov optimálny. Diverzifikácia OS na trhu smartfónov, kde dlhodobo víťazí Android, bola rozhodne prospešná.