Reklama

Čo zlikviduje elektronický odpad? Možno drevené čipy!

Juraj Procházka

Krátky cyklus morálneho zastarávania mobilných telefónov a počítačov je síce prívetivý k výrobcom IT, ale nepriateľský k životnému prostrediu. Len mizivé množstvo elektronického odpadu dokážeme zrecyklovať, zvyšok končí na skládkach, v komunálnom odpade, alebo jednoducho zavadzia na tých najrôznejších miestach.

drevený čip

Foto: Yei Hwan Jung, Wisconsin Nano Engineering Device Laboratory

Ako však upozornil portál GIZMODO, možno máme na dosah technológiu, ktorá prinesie biologicky rozložiteľné zariadenia. Vedci z University of Wisconsin sa spojili s kolegami v Lesníckom laboratóriu pri Ministerstve poľnohospodárstva USA a vytvorili nový polovodičový čip na báze dreva.

Väčšina počítačového čipu pozostáva z nosnej vrstvy, ktorá je podkladom samotného polovodiča. Preto výskumný tím nahradil biologicky neodbúrateľný materiál nosnej vrstvy takzvanými celulózovými nanovláknami (cellulose nanofibril, CNF). Ide o pružný, biologicky odbúrateľný materiál na báze dreva, ktorý môže otvoriť cestu pre prístroje menej nebezpečné pre životné prostredie.

POZRITE SI: Boyan, ktorý bojuje za čisté oceány

Profesor Zhenqiang Ma, ktorý viedol výskumný tím, uviedol, že nové čipy sú také bezpečné, ako hnojivo. Ak ich pohodíte v lesa, rozložia ich huby.  Výzvou bola vlhkosť, ktorá môže pri absorbovaní meniť objem drevnej hmoty. Tento problém vyriešila vrstvička epoxidu na CNF podklade, ktorá zároveň celulózové nanovlákna vyhladzuje.

POZRITE SI: Nad starým betónom sa blýska, žeby na lepšie časy?

Účinnosť novej koncepcie je však diskutabilná, preto buďme pri optimistických očakávaniach opatrní. Elektronické prístroje sa totiž neskladajú len z čipov, ale aj z displejov, napájacích zdrojov, batérií, diskrétnych aktívnych aj pasívnych súčiastok, a to všetko je umiestnené na doske plošných spojov na kovovom, alebo plastovom šasi a obklopené biologicky rezistentným krytom. Aby myšlienka mohla fungovať, musel by byť z „dreva“ vyrobený celý mobil, či gadget. Ale aj dlhá cesta začína prvým krokom.

Zdroj: GIZMODO

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.