Reklama

Čo sú skokové sekundy a prečo ich chcú TECH firmy zrušiť?

Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Jedna, jediná sekunda môže spôsobiť obrovský zmätok, ak je na ňu naviazané fungovanie moderného sveta. Obrovské problémy zaznamenávajú prakticky všetky technologické firmy, pretože presný čas sa využíva okrem iného na pridávanie údajov do databáz, či zaznamenávanie presnej postupnosti činností. O čo ide?

Ide o priestupné sekundy, ktoré podobne ako priestupné roky synchronizujú pozemský čas s tým „nadpozemským“. Skokovú sekundu začali pridávať, resp. odoberať od roku 1972. Odvtedy bola pridaná 27-krát do medzinárodného atómového času (International Atomic Time, TAI). Hodiny vtedy neukážu prestup medzi starým dňom a novým ako 23:59:59 > 00:00:00, ale ako 23:59:60. Ako správne tušíte, počítačovým systémom sa takéto halabala počítanie vôbec, ale že vôbec nepáči.

Skokové sekundy vraj prinášajú oveľa viac komplikácií ako pozitív. Skupina na čele s firmami Amazon, Google, Meta a Microsoft tvrdí, že zaberať sa skokovými sekundami je úplne zbytočné, pretože rýchlosť rotácie Zeme sa historicky príliš nezmenila. Technologickí giganti spustili petíciu o zrušenie tohto mechanizmu. Pridal sa k nim aj francúzsky (BIBM) aj americký (NIST) štandardizačný úrad. Ďalší gigant, Apple, sa k veci zatiaľ nevyjadril.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ahmad Byagowi z Facebooku skonštatoval, že ak by sme sa držali TAI bez pomoci skokovej sekundy, mali by sme mať presný čas minimálne dvetisíc rokov. Najväčším problémom skokových sekúnd je, že sa používajú veľmi zriedkavo a o ich aplikácií sa rozhodne len niekoľko mesiacov predtým.

Doteraz najväčšiu krízu v súvislosti so skokovými sekundami mal zrejme Linux. Ten zaznamenal masívny výpadok najmä v segmente serverov, ktoré veľmi často využívajú práve tento operačný systém. Svoje o tomto fenoméne vedia aj v Reddite, Mozille, LinkedIn či v rezervačnej službe Amadeus.

Pozrite si

Niektoré weby môžu čoskoro prestať fungovať. Zopakuje sa chyba Y2K?

Google navrhuje, aby sa namiesto sporadických 61-sekundových minút začalo používať postupné rozpúšťanie, pomocou ktorého sa namiesto jednej skokovej sekundy rozdelí tento čas na viacero kratších úsekov počas 24 hodín.

Z minulosti je známy veľký problém, keď sme prechádzali do roku 2000. Y2K sme nakoniec prežili bez väčších problémov, ale IT firmy to stálo nemalé financie. Črtá sa však už ďalší problém. V roku 2038 s ním budú zápasiť niektoré počítače, keď 32-bitové číslo, ktoré používajú na počítanie sekúnd od 1. januára 1970 už nebude stačiť.

Dodávame, že koncept skokovej sekundy predstavený Medzinárodnou službou pre rotáciu a referenčné systémy Zeme riešil aktualizáciu koordinovaného svetového času (UTC) v dôsledku nepresne pozorovaného slnečného času a dlhodobého spomalenia rotácie Zeme. Toto pravidelné prispôsobovanie je užitočné najmä pre vedcov a astronómov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.