Reklama

Čo sa stane, keď omylom prevediete peniaze na nesprávny účet?

Zdroj | Mateus Campos Felipe
Richard Pliešovský
Zdroj | Mateus Campos Felipe
Zdroj | Mateus Campos Felipe

O tom, že je doba zlá a za starých-dobrých časov to tak nebolo počúvame už azda tisíc rokov. Pravdou však je, že súčasnosť naozaj praje pripraveným – podvodníkom, hekerom a kyberzločincom doba nikdy tak nepriala.

Pomaly neprejde deň, aby sme nepočuli a nečítali o nejakom novom podvode. Aj keď chcete zarábať ako hviezdy a celebrity, nedajte sa nalákať na pochybný obchod, každú investíciu si starostlivo premyslíte.

Podvodníci sa opäť snažia vylákať od Slovákov peniaze či rovno prístup k ich účtu. Slovenská sporiteľňa upozorňuje na množiace sa prípady kryto či investičných podvodov.

Obsah pokračuje pod reklamou

„V poslednej dobe vo veľkom pribúdajú krypto alebo investičné podvody,“ upozorňuje Ján Adamovský, šéf bezpečnosti Slovenskej sporiteľne. Určite ste aj vy zaregistrovali reklamu zneuživajúcu domácu, ale i svetovú celebritu, ktorá sa chváli zbohatnutím vďaka investovaniu. „Ak na ňu klient klikne a registruje sa, podvodníci ho kontaktujú s ponukou na výhodné investovanie,“ vysvetľuje Ján Adamovský.

Problémom je, že po tom, ako sa nechá takto oklamať, sám dobrovoľne prevedie svoje peniaze na rôzne krypto burzy, prípadne mu podvodník pomáha zrealizovať „biznis“ cez vzdialený prístup. Svoje peniaze však v skutočnosti neprevádza na krypto účet, ale na účet zločinca.

Problém nastáva, keď si chce klient vybrať svoje peniaze. Nielenže žiadne nedostane, ale môže prísť aj o ďalšie úspory. „Scenárov je viacero. Buď útočníci žiadajú od klienta ďalšie peniaze na zaplatenie daní či na iné poplatky. Alebo, ak doteraz nemali možnosť vzdialeného prístupu, si ho vyžiadajú dodatočne, napríklad pod zámienkou prepojenia bankového účtu s burzou a podobne,“ hovorí Adamovský.

Aby toho nebolo málo, rozšírili sa telefonáty klientom, ktorých hlasový automat vyzýva na stlačenie čísla jeden na klávesnici, vďaka čomu ich dokáže prepojiť na osobu žiadajúcu od klienta bankové údaje. Na tieto prípady upozorňuje aj polícia.

„Aj našej banke už nahlásili klienti desiatky telefonátov tohto typu podvodu. Vieme o takých, kde osoba na druhej strane linky naviguje klienta na stiahnutie aplikácie Bitpanda, do ktorej si majú podvedení zaregistrovať platobnú kartu. Ak klient potvrdí platbu mobilnou aplikáciou alebo SMS kľúčom, v podstate urobí nákup kryptomien pre podvodníkov,“ varuje Ján Adamovský.

Chceme všetkých upozorniť, aby si dávali pozor a svoje financie spravovali prostredníctvom dôveryhodných spoločností.

Ján Adamovský, šéf bezpečnosti Slovenskej sporiteľne

Banky v takýchto prípadoch nemajú na ochranu peňazí svojich klientov takmer žiadny dosah. „Ak aj platbu odchytíme ako podozrivú a  klient ju potvrdí vo všetkých krokoch, musíme mu povoliť jej zrealizovanie. Okrem toho je pre nás takmer nemožné rozoznať, či si klient posiela peniaze na svoj krypto účet alebo bol zmanipulovaný,“ vysvetľuje Ján Adamovský. Nejde pritom o maličkosť, zvyčajne sa takto „investované“ sumy pohybujú v tisícoch až desiatkach tisíc eur.

Množia sa aj prípady podvodných telefonátov informujúcich o zablokovaní, alebo zneužití identity klienta, či dokonca spáchaní trestného činu. Podvodné telefonáty sa podľa šéfa bezpečnosti Slovenskej sporiteľne množia aj u klientov banky. Upozorňuje na možnosť vylákania prístupu k bankovému účtu resp. zneužitia osobných údajov, ktoré môžu viesť až k úverovému podvodu.

Nezabúdajte, že ide o vaše peniaze, ktoré ste si poctivo zarobili. Nenechajte sa oklamať a neposielajte ich neznámym firmám, ktoré častokrát nemajú ani webstránku. Ak máte pochybnosti, vygúglite si ju, pretože ak pošlete peniaze podvodníkom, s najväčšou pravdepodobnosťou ich už nikdy neuvidíte.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.