Veľký boom okolo hlasových asistentov vyšumel a do úzadia sa najnovšie sťahuje už aj Cortana. Microsoft ju spočiatku tlačil do počítačov, smartfónov, reproduktorov a dokonca aj termostatov. Čoskoro bude dostupná iba v prostredí služieb Microsoft 365.
Cortana zajtra oslávi svoje siedme narodeniny, namiesto virtuálneho darčeka však dostáva „výpoveď“ z ďalších dvoch platforiem. Microsoft totiž k 31. marcu ukončil jej fungovanie v prostredí mobilných aplikácií pre platformy Android a iOS. Tento krok Microsoft oznámil ešte v priebehu minulého leta.
Vývoj vlastného hlasového asistenta dával pre Microsoft v roku 2014 zmysel. O rok neskôr totiž na trh dorazili operačné systémy Windows 10 a Windows 10 Mobile, v ktorých slúžila Cortana na ovládanie viacerých funkcií vrátane tvorby poznámok, pripomienok, kalendára či vyhľadávania súborov. V porovnaní s konkurenciou navyše Cortana nezaostávala ani za Siri, ktorá éru hlasového ovládania odštartovala ešte v roku 2011.
Microsoft sa pokúšal Cortanu čo najrýchlejšie rozšíriť aj na ostatné platformy a tak si ju v podobe samostatnej aplikácie mohli v decembri 2015 stiahnuť do svojich smartfónov aj používatelia operačných systémov Android a iOS.
V prostredí samostatnej aplikácie samozrejme Cortana neponúkala až tak pokročilé funkcie. Poslúžila však dobre napríklad na ovládanie zoznamov úloh a pripomienok od Microsoftu. K tým sa používatelia aplikácie po novom dostanú už iba cez počítač s operačným systémom Windows 10 alebo aplikáciu Microsoft To Do.
Pôvodné oznámenie o vypnutí mobilných aplikácií Cortana hovorí o jej posune smerom k „transformačnému asistenčnému zážitku založenom na AI“ a zameranie sa na „oblasti inovácie a vývoja“.
Nech to už znamená čokoľvek, Microsoft postupne presúva umelú inteligenciu Cortany do prostredia predplatných služieb Microsoft 365. Cortana sa už dnes v tomto prostredí stará o organizáciu mailov v prostredí Outlook a Exchange, ako aj správu kalendárov, e-mailov a pripájanie k schôdzam v aplikácii Teams.