Reklama

Čo prinesú siete 6G? Mobilné hologramy, aj digitálne dvojičky

Zdroj | IEEE Spectrum
Juraj Procházka
Zdroj | IEEE Spectrum
Zdroj | IEEE Spectrum

Cyklus nástupu nových generácií mobilných sietí má periódu zhruba desať rokov a platí to minimálne od príchodu sietí 2G začiatkom 90-tych rokov 20. storočia.

Telekomunikační operátori a výrobcovia infraštruktúry momentálne v mnohých krajinách  intenzívne pracujú na budovaní sietí 5G, no niektorí vedci a inžinieri už vzhliadajú k novým 6G obzorom.

Pozrite si

5G len prichádza, no vedci už pracujú na technológii 6G

Samsung začal na vývoji 6G technológií pracovať minimálne pred rokom a teraz vydal bielu knihu s názvom „Next Hyper-Connected Experience for All“, v ktorej predstavil kľúčové oblasti rozvoja a výzvy budúcich sietí 6G. Ich prvú implementáciu odhaduje v roku 2028 a o desať rokov, teda v roku 2030, by malo dôjsť k ich širokej komercializácii.

Zdroj | 3GPP-VB

Čo ale môžeme od nových technológií očakávať? Samsung tvrdí, že budúce siete 6G budú používať ľudia aj stroje, čo však nie je nič nové minimálne od sietí 2G. Tie sa na M2M komunikáciu používajú vo veľkom dodnes. Naopak, novinkou majú byť pohlcujúce aplikácie XR (rozšírenej reality), mobilné hologramy a digitálne repliky – ľudí, aj prostredia.

Zdroj | Samsung

Vedúci Centra pre výskum pokročilých komunikácií Sunghyun Choi uviedol, že jeho tím už začal výskum a vývoj technológií 6G a je odhodlaný „viesť štandardizáciu 6G v spolupráci so zúčastnenými stranami v rôznych odvetviach priemyslu, akademickej obcou a vládou.“

Existujú tri kategórie požiadaviek, ktoré Samsung označuje ako výzvy pri vývoji 6G – požiadavky na výkon, architektúru a dôveryhodnosť. Finálna 6G technológia by mala poskytovať špičkovú rýchlosť prenosu dát 1 000 Gbit/s, čo je 50x rýchlejšie ako 5G (a aj tých 20 Gbit/s v 5G sieťach dnes ešte nehľadajme), pričom „vzdušná“ latencia má byť pod 100 mikrosekúnd, čo je jedna desatina latencie 5G (do 1 ms).

Zdroj | Samsung

Táto požiadavka čiastočne diskvalifikuje z budúcich 6G sietí pokrytie prostredníctvom satelitov. Pri nízkej obežnej dráhe družice napríklad 500 km prekoná signál dráhu tam a späť o dĺžke 1000 km. Na to potrebuje elektromagnetické vlnenie čas 3,3 ms. Napriek tomu sa s využitím satelitov ráta pri pokrývaní nedostupných oblastí, ako sú oceány, prípadne púšte.

Samsung tiež očakáva, že 6G siete umožnia oproti 5G 10-krát viac pripojených zariadení na kilometer štvorcový, to znamená až 10 miliónov. Je jasné, že tu hovoríme hlavne o internete vecí.

Pozrite si

Samsung chce byť na čele. Začína vyvíjať 6G technológiu

Budúcnosť 6G prinesie využívanie submilimetrového frekvenčného pásma v terahertzovej oblasti (do 3 THz), nové anténne riešenia, pokročilé duplexné technológie, lepšiu topológiu siete a použitie umelej inteligencie v bezdrôtovej komunikácii.

Na čo to všetko potrebujeme? Používateľmi 6G sietí budú väčšinou stroje a zariadenia, vrátane autonómnych áut. Pre ľudí bude ich význam vo využití nových technológií, vyžadujúcich také obrovské dátové toky, že budú „nad sily“ 5G.

Zdroj | Samsung

Napríklad rozšírená realita (XR) budúcej generácie si vyžiada individuálny stream 0,44 Gbit/s na napájanie 16 miliónov obrazových bodov sietnice. Ešte dramatickejšie to bude pri hologramoch. Samsung očakáva, že mobilné aj väčšie displeje začnú zobrazovať skutočné priestorové hologramy, ktoré vyžadujú „najmenej“ 580 Gbit/s pre displej telefónu s veľkosťou 6,7 palca, a „ľudské“ hologramy s rýchlosťou niekoľko terabitov za sekundu (Tbit/s).

Zdroj | Samsung

Medzi kľúčové 6G aplikácie majú patriť aj „digitálne dvojčatá“ alebo „digitálne repliky“. Podľa Samsungu sa budú ľudia, objekty a miesta  v budúcnosti plne digitálne replikovať, čo nám umožní skúmať a monitorovať realitu vo virtuálnom svete bez obmedzení v priestore a v čase.  Budeme môcť napríklad zavítať do kancelárie vo forme hologramu seba samého. To bude iný „home office“ ako dnes.

Duplikácia plochy 1 m2 v reálnom čase si však údajne vyžiada dátovú priepustnosť 800 Gbit/s, čo je opäť výrazne nad možnosťami 5G.

Aby sme však podobné aplikácie dokázali zvládnuť, posilniť sa budú musieť nielen dátové siete, ale „zapotia“ sa aj procesory a ďalšie počítačové komponenty, takže vedci a technici majú nad čím premýšľať. A budúci 6G konšpirátori tiež.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.