Cestovanie za dobrodružstvom v dnešných časoch znamená aj jednoduchý výjazd za hranice. Pandémia nie a nie skončiť, naopak, zdá sa, že zbiera sily na to, aby mohla na jeseň opäť udrieť. Čo potrebujete na dovolenku, aby ste nemali problémy s tamojšími úradmi a mohli sa bez problémov vrátiť domov?
Ako sa pripraviť na dovolenku nevie stopercentne povedať nik. Svätým grálom je aplikácia GreenPass (Android a iOS). Uložíte tam údaje o očkovaní, nielen svoje, ale pokojne i celej rodiny. Návod ako na to nájdete v našom článku.
Kto nie je očkovaný, môže využiť PCR test, ten si môžete nechať vypísať aj v nemeckom jazyku. Podľa našich skúseností majú na odbernom mieste vždy pár tlačív poruke, stačí o cudzojazyčný doklad pekne požiadať. V tomto prípade vám potvrdenie nepríde na smartfón, ale budete ho mať na papieri. Za PCR test sa platí nielen u nás, ale aj v zahraničí. V Taliansku je to zhruba 40 až 80 eur.
Určite si na dovolenku zabaľte aj niekoľko rúšok, vo verejných interiéroch by ste sa bez nich nemali pohybovať (napr. v obchodoch).
Vstup do Talianska
Taliansko akceptuje Digitálne certifikáty EÚ pre COVID (EUDCC).
Držitelia EUDCC môžu vstúpiť do Talianska bez ďalších obmedzení (testovania alebo karantény) pod podmienkou, že ich osvedčenie obsahuje buď:
- Potvrdenie o vakcinácii – platí najmenej 14 dní po skončení predpísaného vakcinačného cyklu (po druhej dávke alebo jednorazovej dávke očkovacej látky Janssen/Johnson).
Akceptované vakcíny sú: Pfizer BioNtech, Moderna, AstraZeneca/Oxford, Johnson & Johnson/Janssen. - Potvrdenie o prekonaní COVID-19 – platí: 6 mesiacov od pozitívneho testu.
- Negatívny výsledok testu na COVID-19 – akceptuje sa PCR AG test, nesmú byť staršie ako 48 hodín.
- Deti mladšie ako 6 rokov sú oslobodené od týchto požiadaviek.
Ako je to v prípade, že nemáte so sebou EUDCC, potvrdenie o negatívnom teste, alebo prekonaní COVID-19?
V tom prípade musíte okamžite po svojom príchode informovať miestny zdravotnícky úrad, ísť do karantény na 10 dní a pred jej koncom ísť na PCR, príp. AG test.
Cestovné agentúry (talianske i naše) odporúčajú vyplniť EU Digital Passenger Locator Form (dPLF). Vyplniť si ho môžete ešte pred cestou tam, resp. pred návratom domov. Po vyplnení vám príde na e-mail QR kód, ktorý je možné aj vytlačiť. DPLF pomôže aj v Rakúsku, ak by ste mali to „šťastie“, že by vás chceli kontrolovať.
Pred cestou do Talianska odporúčame pozrieť webstránku Ministerstva zahraničných vecí, kde by ste mali nájsť najaktuálnejšie údaje. Žiaľ, spoľahnúť sa na to nedá na 100 % a preto si radšej pozrite aj stránku talianskeho Ministerstva zdravotníctva.
Cesta domov
Väčším problémom môže byť, paradoxne, cesta späť do vlasti. Na webstránke korona.gov sa môžete dočítať, že „od 9. júla sú v platnosti nové vyhlášky č. 226 a č. 227, ktoré upravujú režim na hraniciach a povinnosť domácej izolácie. Taktiež ukladajú povinnosť osobám nad 12 rokov registráciu do formuláru eHranica. Pravidlá vstupu na Slovensko a následnej domácej izolácie sa rozlišujú podľa veku osoby a na základe ďalších podmienok.“
Momentálne je nutné mať ešte pred príchodom na slovenské hranice vyplnenú eHranicu. Situácia sa však môže rýchlo zmeniť, napr. dnes pozastavil Ústavný súd vyhlášku úradu verejného zdravotníctva o režime na hraniciach. Rozhodnutie Ústavného súdu bude účinné až po zverejnení v zbierke zákonov, teda o niekoľko dní.
Aká je prax?
Tento rok boli v severnom Taliansku viacerí členovia redakcie. Počas cesty tam od nich nikto nepýtal žiadne potvrdenia.
Z našich skúseností sa na hraniciach rakúski colníci pýtajú na cieľ cesty a chcú vidieť občiansky preukaz. Hranice medzi Rakúskom a Talianskom zrejme ani nepostrehnete. Opäť pripomíname, že to, čo platí dnes, zajtra môže byť inak a na hraniciach do Talianska budú zátrasy a dôkladná kontrola potvrdení o testoch či vakcinácii.
Na facebookovej stránke bibione.sk môžete nájsť aktuálne informácie a skúsenosti slovenských (a českých) turistov, ktorí vám v prípade potreby zvyčajne dokážu poskytnúť užitočnú odpoveď.
Aké máte skúsenosti s cestovaním do Talianska vy? Boli ste tam už tento rok, alebo máte namierené do inej krajiny? Podeľte sa s nami v komentároch pod článkom.