Reklama

Čo je to Wi-Fi 6E a aké vylepšenia prináša nový štandard?

Stanislav Vinc

Na trh mieria prvé zariadenia a prvé Wi-Fi smerovače s podporou najnovšieho štandardu Wi-Fi 6E. Čo to znamená v praxi? Bezdrôtový internet sa rozšíri do ešte vyššieho frekvenčného pásma, čo sa podpíše najmä pod stabilnejšie pripojenie viacerých zariadení v domácnosti.

Len minulý rok Federálna komunikačná komisia Spojených štátov oznámila sprístupnenie 6 GHz frekvenčného pásma pre nekomerčné použitie a dnes už tu máme takmer s úderom nového roka aj prvé ovocie tohto oznámenia. V praxi totiž uvoľnenie 6 GHz písma pre „bežné“ použitie znamená príchod nového bezdrôtového štandardu – Wi-Fi 6E.

Na trh tak napríklad okrem iných mieri aj nový smartfón Xiaomi Mi 11, ako aj nový bezdrôtový smerovač Xiaomi Mi Router AX6000. Ako už iste tušíte, v oboch prípadoch ide o zariadenia s podporou tohto nového štandardu, ktorý sa rozhodlo Xiaomi veľkolepo predviesť na ploche futbalového štadióna.

https://youtu.be/PGlne6U0OPs

Tak, ako v prípade každého progresu v bezdrôtových technológiách je aj v tomto prípade dôležité, aby podpora Wi-Fi 6E sietí nechýba na strane odosielania bezdrôtového signálu, ako aj na strane jeho prijímania. Ako už vidíte na videu vyššie, výsledok stojí za to. Nová sieť môže v porovnaní s prechádzajúcou generáciou dosahovať aj vyššie prenosové rýchlosti.

Pozrite si

Ako si pokryť veľký dom kvalitnou Wi-Fi?

Rozšírenie doteraz využívaných frekvencií 2,4 GHz a 5 GHz o ďalších 1 200 MHz frekvenčného priestoru umožní Wi-Fi smerovačom v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami sietí vysielať 14 ďalších kanálov na frekvencii 80 Hz alebo 7 kanálov na frekvencii 160 MHz navyše. Jednotlivé kanály sa v tomto prípade nebudú prekrývať, čo zabezpečí stabilnejšie pripojenie s vyššou mierou priepustnosti dát.

Zdroj | Pixabay

Nový Wi-Fi 6E štandard síce neposúva maximálnu teoretickú rýchlosť prenosu dát z úrovne 9,6 Gb/s, ktorú ponúka dnes už pomerne bežné Wi-Fi 6, ale rozšírením siete o ďalšie frekvenčné pásmo a kanály zvyšuje šancu, že sa k tejto teoretickej rýchlosti v praxi priblížite o niečo bližšie. Podľa združenia Wi-Fi Alliance by smartfóny pripojené k tejto novej sieti mohli dosahovať rýchlosti niekde na úrovni 1-2 Gb/s.

Vysoké rýchlosti približujúce sa maximu vášho internetového pripojenia si navyše budeme môcť vďaka MU-MIMO (Multi-user multiple input multiple output) režimu a rovnomernému prerozdeleniu siete vďaka funkcii OFDMA teoreticky užívať až na 4-násobne vyššom počte zariadení súčasne.

Pozrite si

Qualcomm predstavil svoje prvé Wi-Fi 6E čipy aj s podporou Bluetooth 5.2

Podobne ako súčasné 5 GHz siete, aj 6 GHz sieť Wi-Fi 6E bude primárne vhodná na pokrytie menších plôch, vo väčších domácnostiach a budovách tak bude nepochybne aj naďalej fungovať bok po boku s klasickou 2,4 GHz sieťou, ktorá dokáže pokryť viac priestoru a prekonať pri šírení viac prekážok.

Prvé zariadenia kompatibilné so štandardom Wi-Fi 6E sietí už mieria na trh a niet pochýb o tom, že vo výbave budú mať tento štandard prakticky všetky tohtoročné vlajkové lode zo sveta smartfónov, prenosných počítačov, ako aj Wi-Fi smerovačov. Len kvôli novému bezdrôtovému štandardu však vaše zariadenia vymieňať nemusíte, na dnešné nároky bežnej domácnosti bohate stačí aj aktuálna generácia Wi-Fi 6.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.