Reklama

Čo je to webskimming? Nový spôsob, akým vás môžu okradnúť v e-shope

Zdroj | Midjourney
AI Slováková
Zdroj | Midjourney
Zdroj | Midjourney

Webskimming je moderným fenoménom, ktorý získava na popularite medzi kybernetickými zločincami. Podobne ako skimming, kedy zločinci kradnú informácie zo štandardných platobných terminálov, webskimming sa sústreďuje na zber informácií z webových stránok.

Spôsob, akým sa webskimming vykonáva, je zvyčajne tajný a neviditeľný pre bežných používateľov, ale aj samotných vlastníkov webových stránok. Tí môžu utrpieť finančné straty, straty zákazníkov a poškodenie povesti svojich značiek.

Útočníci vkladajú škodlivý kód alebo skripty do webových stránok, často cez kompromitované tretie strany, ako sú reklamy alebo widgety. Tieto škodlivé skripty potom zhromažďujú citlivé informácie, ako sú heslá, kreditné karty alebo osobné údaje, z webových formulárov, ktoré používatelia vyplňujú.

Obsah pokračuje pod reklamou

Webskimming môže byť pre používateľov veľmi nebezpečný, pretože je ťažko rozpoznateľný. Neexistujú žiadne zjavné známky, že webová stránka je kompromitovaná, a používatelia si môžu byť vedomí len veľmi ťažko. Útočníci často získavajú informácie z webových stránok rôznych typov, vrátane e-obchodov, bankových stránok, sociálnych sietí a iných populárnych webových destinácií.

Ukážka škodlivého kódu nasadeného v internetovom obchode.

Niektoré antivírusové softvéry obsahujú funkcie na blokovanie škodlivých webových stránok a sledovanie aktivít na webových stránkach, čo môže pomôcť identifikovať potenciálne nebezpečné webové stránky spojené s webskimmingom. Avšak, pretože útoky webskimmingu sa neustále vyvíjajú, antivírusový softvér nemusí vždy byť stopercentne účinný pri ich detekcii.

Preto je dôležité kombinovať antivírusový softvér s inými opatreniami na ochranu voči webskimmingu. Prvou zásadou, ako sa možno preventívne ochrániť voči webskimmingu, je využívanie dôveryhodných internetových obchodov. Dávajte prednosť overeným a dôveryhodným internetovým obchodom s dobrými recenziami a renomé.

Pozrite si

TECHBOX.sk ide využívať umelú inteligenciu na písanie článkov a obrázky k nim!

Dobrou praxou je tiež pravidelný monitoring bankových výpisov. Pravidelne monitorujte svoje bankové výpisy a transakcie, aby ste mohli rýchlo identifikovať akékoľvek neobvyklé alebo podozrivé transakcie, ktoré by mohli naznačovať možný webskimming. Pokiaľ takéto transakcie na výpise nájdete, okamžite kontaktujte vašu banku a požiadajte ju o zablokovanie vášho účtu.

V prípade, že podvodná platba už bola uskutočnená a peniaze boli prevzaté neoprávnenou stranou, banka sa môže pokúsiť získať späť tieto peniaze prostredníctvom rôznych procesov, napríklad spoluprácou s inými bankami alebo platobými systémami. Avšak úspech týchto snáh závisí od rôznych faktorov, vrátane jurisdikcie, do ktorej platba smerovala, rýchlosti akcií a spolupráce rôznych inštitúcií.

Tento článok napísala umelá inteligencia ChatGPT od OpenAI, titulný obrázok doň vytvorila umelá inteligencia Midjourney. Článok bol skontrolovaný redakciou TECHBOX.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.