Okrem uhlopriečky vás pri televízoroch zaujíma maximálne rozlíšenie. Existuje však ešte jedna vlastnosť, ktorú je dobré si pri TV všímať – VRR.
VRR je skratkou pre variable refresh rate (variabilná obnovovacia frekvencia). Táto vlastnosť umožňuje meniť frekvenciu podľa aktuálnej potreby.
Výhodou tejto vlastnosti je lepší výsledok, ktorý oceníte najmä pri hraní videohier. Displej s fixnou obnovovacou frekvenciou zobrazuje snímky v špecifických intervaloch. Pokiaľ nie je nová snímka pripravená počas konkrétneho intervalu, na obrazovke ostane stará snímka. To spôsobuje sekanie a trhanie obrazu, ktoré si môžete všimnúť najmä pri videohrách, keďže tie na rozdiel od filmov/seriálov využívajú rôzne zobrazovanie snímkov na základe aktuálneho procesu.
Napríklad hráte videohru, ktorá stabilne beží na 50 fps, no zrazu dôjde k hernému výbuchu, konzola musí spracovať oveľa viac informácií, zníži tým snímkovanie na 30 fps a táto náhla zmena spôsobí trhnutie obrazu. Pokiaľ by mal televízor zabudovanú funkciu VRR, vedel by automaticky prispôsobovať obnovovaciu frekvenciu hry a tým udržiavať tempo so všetkými zmenami.
V súčasnosti funkciu VRR používajú konkurenti v oblasti grafických kariet – AMD vo forme funkcie FreeSync a Nvidia vo forme G-Sync. Pokiaľ hráte na PC, VRR formát bude závisieť od výrobcu grafickej karty. Existuje však ešte jeden forma – VRR HDMI.
VRR sa začal využívať v smartfónoch a notebookoch taktiež na šetrenie energie. Preto nie je prekvapením, že niektoré vlajkové lode majú obnovovaciu frekvenciu 120 Hz, no viete si ju znížiť, aby ste ušetrili energiu batérie. Prvým smartfónom s podporou VRR bol minuloročný Samsung Galaxy Note 20 Ultra.
V roku 2017 bol predstavený vylepšený štandard HDMI 2.1, ktorý okrem iného priniesol podporu pre VRR. Taktiež herné konzoly začali využívať tento formát. Už Xbox One disponoval týmto formátom, no až next-gen konzoly ho využívajú naplno.
Xbox Series X podporuje štndard VRR v 4K Ultra HD a rozmedzie VRR od 30 Hz až po 120 Hz. Taktiež podporuje HDMI 2.1. Poslednou podmienkou na využívanie tejto vlastnosti je TV obrazovka, ktorá podporuje rôzne obnovovacie frekvencie.
Konzola PlayStation 5 VRR nepodporuje, no podporuje štandard HDMI 2.1 a samotný hardvér konzoly je na tento štandard pripravený, takže je iba otázkou času, kedy sa v PlayStation 5 objaví v podobe softvérovej aktualizácie. Ďalšou podmienkou je podpora samotných hier, ktoré taktiež bežia na rôznych snímkach.
Základom je podpora pre HDMI 2.1, ktorá je zatiaľ podporovaná iba v niekoľkých TV. Výhodou však je, že VRR bola pridaná aj do HDMI 2.0 portov niektorých TV.
Najrozšírenejšia podpora pre VRR platí pri výrobcoch LG a Samsung televízorov. Pri LG sa začali televízory s podporou HDMI 2.1 predávať od roku 2019 a pri Samsungu sa začalo s podporou VRR od roku 2018 s modelmi QLED. Podpora neplatí pre všetky modely, iba pre vybrané, väčšinou tie prémiové, preto je dobre pred kúpou pozerať na vlastnosti TV. Sony a Panasonic podporujú iba pár modelov s týmto štandardom.