Reklama

Čo je to vlastne počítač a aké druhy poznáme? [vyznajte sa v počítačoch]

Zdroj | unsplash/Alienware
Michal Sobek
Zdroj | unsplash/Alienware
Zdroj | unsplash/Alienware

Aj keď sú počítače pre mnohých z nás neoddeliteľnou súčasťou našich životov, stále v nich môžeme mať akýsi zmätok, že z čoho sú poskladané a ako fungujú. Preto sme sa rozhodli, že vám zlepšíme prehľad.

Urobíme tak pomocou nášho pravidelného seriálu Vyznajte sa v počítačoch, kde vám odhalíme to, čo je to vlastne počítač, z akých komponentov sa skladá, ako tieto komponenty fungujú a veríme, že po poslednej časti budete o mnoho poznatkov múdrejší a skúsenejší.

Zdroj | unsplash/Jura
Obsah pokračuje pod reklamou

V prvej časti tohto seriálu sa pozrieme na to, čo je to vlastne počítač a aké druhy poznáme. V konečnom dôsledku to môže byť pre vás aj akýsi sprievodca v prípade, pokiaľ uvažujete nad novým zariadením.

Čo je to počítač?

Asi nákladnejšou otázkou je, čo je to ten počítač? V jednoduchosti povedané, počítač je zariadenie poháňané elektrinou, ktoré sa skladá z rôznych komponentov a ktoré je navrhnuté tak, aby vykonávalo množstvo úloh, ktoré vyžaduje jeho používateľ.

Alebo ak chcete niečo odbornejšie, tak počítač je univerzálny programovateľný stroj na spracovanie dát, grafických údajov alebo údajov z výrobného procesu, ktorý sa riadi na základe vopred pripraveného programu, ktorý sa nachádza v jeho pamäti.

Vedná disciplína, zaoberajúca sa teóriou, konštrukciou a použitím počítačov, sa nazýva počítačová veda. Súbor vedeckých disciplín a špeciálnych postupov pri spracovaní informácií, spravidla využívajúci počítače, sa nazýva informatika.

Aké druhy počítačov poznáme?

Počítače sa na trhu vyskytujú v rôznych formách, aby uspokojili potreby bežných, ale aj špecifikách používateľov. Počítače sa najčastejšie využívajú na prácu a vzdelávanie, ale aj na zábavu.

Osobné počítače

Najpočetnejšiu skupinu tvoria osobné počítače. Tie sa najčastejšie vyskytujú na pracoviskách a domácnostiach. Sú to tie zariadenia, ktoré my, ako používatelia, využívame najviac. Avšak aj táto kategória sa delí na ďalšie dve podkategórie, ktoré závisia od ich mobility.

Stolné počítače (desktopy)

Stolné počítače si môžeme predstaviť ako väčšie zariadenia, ktoré nemajú vlastný monitor a ani iné periférie. Za to disponujú komponentami v prirodzených veľkostiach, ktoré sú oveľa jednoduchšie do budúcna vymeniteľné. Pre svoje fungovanie potrebujú neustály prístup k elektrickej energii, keďže nemajú vstavanú batériu. Avšak poznáme aj mini stolné počítače, ktoré sa viac podobajú notebookom.

Notebooky

Notebooky sú mobilné počítače, teda okrem samotných komponentov notebook obsahuje aj displej, klávesnicu, touchpad a ďalšie. Má aj integrovanú batériu, tým pádom je vhodný pre tých, ktorí často cestujú. Notebook obsahuje síce bežné komponenty, avšak špeciálne upravené tak, aby sa zmestili do menšieho tela.

Superpočítače

Superpočítače sa od tých stolných líšia v tom, že častokrát zaberajú oveľa viac miesta, a to z prozaického dôvodu – extrémny výkon. Ten však nie je určený pre bežného používateľa, ale na skutočne náročné vedecké a iné výpočty.

Obsah pokračuje pod reklamou

Servery

Servery sú špeciálne typy počítačov, ktoré poskytujú služby, údaje alebo zdroje iným zariadeniam. Taktiež sa využívajú na rôzne účely, najmä na ukladanie dát či správu aplikácií. Navyše sú navrhnuté tak, aby zvládli nepretržitú prevádzku.

Niekto by mohol namietať, že predsa aj moderný smartfón alebo tablet sú vo svojej podstate počítače, avšak my sme sa zamerali na počítače v hlavnom zmysle slova. Ale áno, veď naše smartfóny neraz nazývame svojimi vreckovými počítačmi.

Tak, a to by bolo pre dnešok všetko, pretože vás nechceme hneď v prvej časti doslova zasypať novými informáciami. Nabudúce si povieme, z ktorých vnútorných komponentov sa počítač skladá.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.