Reklama

Čo je to UWB? Bezdrôtový prenos inak a lepšie

Zdroj | Forbes
Juraj Procházka
Zdroj | Forbes
Zdroj | Forbes

Extrémne širokopásmové pripojenie známe ako Ultra Wideband (UWB) je rádiová technológia, ktorá dokáže, ako naznačuje jej názov, vo veľmi širokom pásme (viac ako 500 MHz) komunikovať na relatívne krátke vzdialenosti (200 metrov pri priamej viditeľnosti) pomocou krátkych impulzov. Ide pritom o energeticky veľmi efektívnu technológiu, odolnú voči rušeniu.

Pozrite si

Samsung verí technológii UWB a nie je jediný

Technológia Ultra Wideband  bola pôvodne vyvíjaná ako bezdrôtová náhrada za USB 2.0, ale v lokálnych bezdrôtových sieťach (WLAN) ponúka omnoho širšie možnosti. Najnovšie aplikácie sa zameriavajú na zhromažďovanie dát senzorov, presnú lokalizáciu a sledovanie aplikácií.

Zdroj | Sourcengine

V roku 2019 sa začali objavovať špičkové smartfóny s podporou UWB, čo je dôvod, prečo táto technológia začala zaujímať širokú verejnosť. A zaujímavá naozaj je. Nejde len o ďalší kamienok mozaiky k technológiám WPAN a WLAN (Bluetooth, NFC a Wi-Fi), ktoré sa v mobiloch objavujú bežne. Ultra Wideband hrá vyššiu ligu – ako sa vyjadril Samsung, ide o „ďalšiu veľkú vec“.

Pri UWB nie je modulovaný nosný kmitočet, ale informácia sa prenáša pomocou impulzov na rôznych frekvenciách. Systémy UWB sú odolné voči rušeniu a naopak nespôsobujú rušenie iným technológiám. Keďže operujú v iných pásmach (väčšinou 6-9 GHz), neovplyvňujú ich systémy satelitnej navigácie, Wi-Fi, ani Bluetooth.

Zdroj | FiRa

UWB pôvodne slúžila ako technológia na komunikáciu s vysokou dátovou rýchlosťou ako priama konkurencia Wi-Fi, ale postupne prešla vývojom od dátovej komunikácie založenej na OFDM modulácii na impulznú rádiovú technológiu špecifikovanú v IEEE 802.15.4a.

Pozrite si

Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G – keď už nemáš kam ísť

V súčasnosti je špecifikované bezpečnostné rozšírenie IEEE 802.15.4z (na úrovni fyzickej vrstvy PHY / MAC). UWB bezpečne určuje relatívnu polohu komunikujúcich zariadení s veľmi vysokou presnosťou a môže pracovať pri priamej viditeľnosti až na vzdialenosť 200 metrov. Na rozdiel od úzkopásmových bezdrôtových technológií širokopásmová sieť poskytuje veľmi stabilné pripojenie s minimálnym rušením aj v preťažených prostrediach s viacerými cestami signálu.

Táto technológia sľubuje veľmi presnú detekciu umiestnenia inteligentných domácich zariadení v interiéroch a vysokorýchlostný prenos údajov peer-to-peer, čo využívajú aj niektoré systémy na bezdrôtové odomykanie (najčastejšie áut), odolné voči zneužitiu . Prvý smartfón podporujúci technológiu UWB bol Apple iPhone 11. Samsung sa pridal s modelmi Galaxy Note 20 a Note 20 Ultra, čo boli prvé smartfóny s OS Android vybavené UWB konektivitou.

Ďalším výrobcom, ktorý impementoval UWB bol Xiaomi – technológia a objavila v smartfóne Xiaomi Mi 10 5G.

Na tento trend zareagoval Google, ktorý v novembri 2020 pridáva nové API do Android Open Source Project (AOSP), aby lepšie podporovalo technológiu UWB na budúcich smartfónoch s Androidom. Implementácia API sa riadi štandardom IEEE 802.15.4z pre bezdrôtové siete s nízkou rýchlosťou. V novších verziách systému Android sa očakáva úplná podpora UWB.

V auguste 2019 bolo založené  konzorcium FiRa, štandardizačná organizácia pre vývoj a koordináciu technológie Ultra Wideband. Jej cieľom je okrem iného vyvinúť interoperabilné systémy UWB vrátane mobilných telefónov. Aktuálne sú členmi FiRa aj výrobcovia smartfónov Samsung, Xiaomi a Oppo, takže je len otázkou času, kedy sa s podporou UWB stretneme v širokom portfóliu smartfónov a ďalšej mobilnej a nositeľnej elektroniky.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.