Reklama

Čo je to SWIFT a ako funguje?

Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

V posledných dňoch čoraz častejšie počujeme o možnosti odstrihnutia Ruska od finančného systému SWIFT. Čo sa vlastne za touto skratkou skrýva, na čo slúži a čo by to pre nás, ale najmä pre Rusko znamenalo?

SWIFT patrí medzi BIC kódy (Business Identifier Code), teda identifikačné kódy banky. V bankovníctve sa často označujú ako SWIFT kódy. BIC kódy sa využívajú len v SEPA zóne, so SWIFT si rozumie celý svet. Do SEPA zóny patria všetky európske krajiny platiace eurom plus Nórsko, Island a Lichtenštajnsko, na druhej strane tam nepatrí Čierna Hora a Kosovo. V týchto krajinách sa síce patrí eurom, ale nie sú členmi SEPA.

Zdroj | ESET

SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) je medzinárodná spoločnosť, ktorá určuje bankám identifikačné kódy. Jej hlavnou úlohou je zabezpečiť bezpečné a stabilné spojenie medzi bankami na celom svete. Vďaka tomu si môžu navzájom posielať informácie o finančných transakciách spoľahlivo, no pritom rýchlo a lacno.

Spoločnosť SWIFT bola založená v roku 1973 v Bruseli, systém začal pracovať v roku 1977. SWIFT je spoločnosť plne vlastnená členskými bankami, ktoré zároveň vytvárajú jej účastnícku sieť. Má 25-členné predstavenstvo, 11 členov je z EÚ, dvaja sú zo Švajčiarska, dvaja zo Spojeného kráľovstva a jeden z Ruska. Systém využíva 11 000 finančných inštitúcií vo viac ako 200 krajinách sveta.

Pozrite si

Rusko chce regulovať kryptomeny prostredníctvom štátneho blockchainu

Viete, že…

vo februári 2022 bolo zaznamenaných 39,39 miliónov swiftových správ? Asi 1 % sa odošle z Ruska. Sieť na prenos dát využíva podmorské káble, dátové centra sú umiestnené v Holandsku, Švajčiarsku a v USA.

Swiftová adresa BIC slúži k identifikácii odosielateľa a príjemcu platby. BIC má 8 alebo 11 znakov, skladá sa z týchto kódov:

  • kód banky, ktorý pomocou štyroch abecedných znakov identifikuje banku,
  • kód krajiny, ktorý identifikuje sídlo banky alebo iného konkrétneho užívateľa (využíva sa ISO dvojmiestny kód, Slovensko má SK),
  • kód miesta – dvojmiestny alfanumerický znak identifikujúci mesto alebo región, v ktorom je sídlo banky,
  • kód pobočky – je voliteľnou súčasťou swiftovej adresy a je zložený z troch alfanumerických znakov.

Ak si to zhrnieme, tak 8-miestny kód nám označí centrálu banky, 11-miestny kód prezradí aj pobočku banky. Príklad 8-miestneho SWIFT kódu Tatra banky je TATRSKBX.

Zdroj | Pixabay

Boli sme založení, aby sme pre globálnu finančnú komunitu našli lepší spôsob, ako presúvať hodnotu – spoľahlivý a bezpečný prístup, ktorému môže komunita úplne dôverovať.

SWIFT

Čo sa stane, ak Rusko nebude mať prístup k SWIFT?

Išlo by o tvrdý a v podstate bezprecedentný krok, ktorý by Ruskú federáciu odstrihol z tejto medzinárodnej platobnej siete. Keďže zaisťuje prakticky všetky presuny finančných tokov (západné krajiny sú napojené len na tento systém), tak by Rusko prišlo o jednoduchý spôsob ako platiť, ale i ako prijímať finančné prostriedky. Ide o sankciu, ktorá má obrovské ekonomické dopady. V Iráne, ktorý to zažil v roku 2012, to znamenalo pokles výroby ropy o 50 % a krajina prišla o cca 30 % zahraničného obchodu.

Samozrejme, nedotkne sa to len štátu a firiem. O možnosť presúvať peniaze prídu aj bežní občania. Ak deti študujú v zahraničí, nebudú im môcť poslať vreckové, ale ani zaplatiť školné. Ak niekto pracuje v zahraničí, nebude môcť poslať peniaze do Ruska.

Zdroj | Pixabay

Problém však budú mať všetky firmy, ktoré obchodujú s Ruskom. Nebudú mu totiž môcť zaplatiť, ale ani prijať peniaze. Ohrozené budú teda aj dodávky plynu a ropy. Slovensko je pritom na 85 % závislé na dodávkach plynu z Ruska, aby sme sa vyhli tejto závislosti, museli by sme urýchlene dokončiť plynovod do Poľska. Od ruskej ropy sme závislí na 100 %. Slovnaft sľúbil, že v prípade ak prestane tiecť ropa z Ruska, dokáže do dvoch mesiacov sprevádzkovať záložnú vetvu cez južný ropovod Adria.

Pozrite si

Kde sledovať aktuálne dianie na Ukrajine? Pomôžu aj živé mapy

Aj Rusko je závislé na dovoze, predovšetkým v oblasti hi-tech a farmaceutických výrobkov. V roku 2019 pochádzalo z EU asi 70 % ruského dovozu chemických výrobkov a 60 % nástrojov a prístrojov.

Rusko vytvorilo alternatívu k SWIFT, ide o SPFS, ktorý pokrýva zhruba 400 inštitúcií, najmä ruských. Okrem toho ešte existuje čínsky platobný systém CIPS, oba však majú kapacitné obmedzenia.

Spojené kráľovstvo už po anexii Krymu v roku 2014 neúspešne požadovalo vylúčenie Ruska zo systému SWIFT, ale aj v roku 2018 po otrave dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.