Apple na jeseň predstavil nové Macy s vlastným čispetom M1. Iná architektúra môže priniesť problémy s niektorými aplikáciami, ktoré boli kódované pre procesory Intel. Softvér Rosetta umožňuje Macom s Apple Silicon používať programy určené pre čipovú platformu od Intelu.
Rosetta nie je žiadna novinka, predstavená bola ešte v roku 2005 ako nástroj, ktorý zaisťoval funkčnosť aplikácií pôvodne navrhnutých pre PowerPC, aby bežali na novších Macoch s procesormi Intel v systéme Mac OS X 10.4 Tiger.
História sa opakuje, Intel sa s nami v Macoch pomaly lúči, ale čo používatelia, ktorí majú množstvo aplikácií na architektúre Intel x86-64? Apple v novom macOS Big Sur prináša emulátor Rosetta 2. Rozdiel oproti prvej generácii je, že Apple vyvíjal čip M1 s vedomím, že sa bez emulátora nezaobíde.
Rosetta 2 automaticky prekladá aplikáciu na použitie s čipom Apple Silicon.
Rosetta 2, ak to zjednodušíme, preloží aplikáciu medzi dvoma architektúrami. Tento proces sa odohráva na pozadí. Pri niektorých appkách si rozdiel ani nevšimnete, pri iných cítite, že sú pri prvom spustení o máličko pomalšie.
Dnes už veľké a dôležité aplikácie podporujú Apple SIlicon M1, iné na tom pracujú. Zrejme však ostane množstvo drobných programov, ktoré si z rôznych dôvodov nebudú rozumieť s novým čipom.
Viete, že…
prvá verzia emulátora Rosetta bola dostupná v roku 2006 v systéme Mac OS X Tiger? Sympatické meno predstavuje odkaz na kameň Rosetta – artefakt slúžiaci na prekladanie egyptských hieroglyfov.
Ako si nainštalujete Rosettu 2?
Ak máte Mac s čipom M1, môže sa vám zobraziť okno s výzvou na inštaláciu softvéru Rosetta. Pokojne ju potvrďte tlačidlom Inštalovať, zadajte heslo a nainštalujte tento program.
Emulátor bude bežať na pozadí vždy, keď spustíte aplikáciu navrhnutú pre Mac s procesorom Intel. Podľa Apple si zrejme nevšimnete rozdiel vo výkone aplikácie.
Ak si chcete pozrieť, či konkrétna aplikácia vo vašom Macu potrebuje emulátor, zistíte to jednoducho. Vyberte si konkrétnu aplikáciu vo Finderi, v menu Súbor kliknite na Informácie a pozrite si podrobnosti v riadku Druh. Ak je tam uvedené Aplikácia (Univerzálna), znamená to, že podporuje nový čip Apple Silicon, aj procesory Intel, predvolene používa Apple Silicon.
V prípade, že je v informáciách uvedené Aplikácia (Intel), znamená to, že podporuje len procesory od Intelu a vy budete na jej spustenie potrebovať emulátor Rosetta.
Dokedy bude Rosetta 2 k dispozícii nevieme. Apple sa zaviazal, že prechod od Intelu k M1 zvládne do dvoch rokov, čo by mohlo naznačovať, že Rosetta 2 bude k dispozícii minimálne 2 roky. Máte vlastné skúsenosti s Rosettou? Podeľte sa o ne v komentároch.