Reklama

Čo je to procesor a na čo si dať pri výbere pozor? [vyznajte sa v počítačoch]

Zdroj | unsplash/Alienware
Michal Sobek
Zdroj | unsplash/Alienware
Zdroj | unsplash/Alienware

Aj keď sú počítače pre mnohých z nás neoddeliteľnou súčasťou našich životov, stále v nich môžeme mať akýsi zmätok, že z čoho sú poskladané a ako fungujú. Preto sme sa rozhodli, že vám zlepšíme prehľad.

Urobíme tak pomocou nášho pravidelného seriálu Vyznajte sa v počítačoch, kde vám odhalíme to, čo je to vlastne počítač, z akých komponentov sa skladá, ako tieto komponenty fungujú a veríme, že po poslednej časti budete o mnoho poznatkov múdrejší a skúsenejší.

prvej časti tohto seriálu sme sa pozreli na to, čo je to vlastne počítač a aké druhy poznáme, takže určite si to prečítajte. Pokračovať však budeme tým, ktoré komponenty tvoria samotný počítač, pretože ich rozhodne nie je najmenej.

Obsah pokračuje pod reklamou

druhej časti sme sa pozreli na konkrétne komponenty, ktoré tvoria samotný počítač. Všetky komponenty sú umiestnené v počítačovej skrinke, ktorá slúži ako ochrana a aj na správne prúdenie vzduchu. V ďalších častiach sa pozrieme už na konkrétne komponenty oveľa podrobnejšie. Predstavíme si ich funkcie, vlastnosti a prakticky všetko, čo by ste o nich mali vedieť.

Tretiu časť sme venovali výberu, či by bol možno aj pre vás lepšia voľba počítač alebo radšej prenosný notebook. Ukázali sme si pre a proti týchto dvoch typov zariadení a potom je už len na vás, čo budete preferovať.

Pozrite si

Kedy si zvoliť počítač a kedy je lepší notebook? [vyznajte sa v počítačoch]

Tento krát sa už pozrieme na prvý komponent, bez ktorého by bol počítač len skrinka, ktorá nedokáže skutočne nič. Hovoríme totižto o procesore, ktorému sa ľudovo hovorí aj mozog počítača. Je naozaj potrebný?

Procesor (CPU – Central Processing Unit) vykonáva všetky operácie, spracováva dáta a riadi fungovanie ostatných komponentov, pričom spolupracuje najmä s operačnou pamäťou (RAM) a úložiskom. Len pripomíname, že zatiaľ čo na počítači si po čase môžete procesor vymeniť za iný (pokiaľ je kompatibilný so základnou doskou), tak na notebooku takáto výmena nie je možná.

Zdroj | Krzysztof Hepner

Samotný procesor sa skladá z dvoch častí, a to Aritmeticko-logická jednotka (ALU) a Riadiaca jednotka (CU). Prvý komponent vykonáva všetky logické a matematické operácie a druhá časť riadi činnosť ostatných komponentov.

Pokiaľ by ste si chceli vybrať procesor do svojho počítača, tak by ste sa mali brať do úvahy niekoľko veľmi dôležitých parametrov. Toto sú tie hlavné:

  • Kompatibilita so základnou doskou – je potrebné si overiť, či procesor pasuje do existujúcej základnej dosky
  • Počet jadier – platí, že čím viac jadier, tým procesor lepšie zvládne multitasking
  • Frekvencia (GHz) – tento parameter vyjadruje, koľko operácií procesor vykoná za sekundu, vyššia frekvencia teda znamená rýchlejšie spracovanie
  • Výrobné technológie (nm) – menší výrobný proces znamená efektívnejšie a energeticky úspornejšie procesory
  • Cache pamäť – čím je jej viac, tým rýchlejšie môže procesor pracovať s dátami
  • TDP (Thermal Design Power) – tento parameter udáva tepelnú spotrebu procesora, čo sa hodí pri výbere chladiča

A čo najväčší hráči na trhu? Od nepamäti to bola na poli procesorov vojna medzi spoločnosťami Intel a AMD, ktorá pokračuje dodnes. Obe spoločnosti sa stále naháňajú v tom, ktorá z nich predstaví výkonnejší, úspornejší alebo inteligentnejší AI procesor.

Na výber je skutočne mnoho modelov, Intel aj AMD majú menej výkonné, ale aj maximálne výkonné procesory, väčšinou odstupňované číslovkami 3, 5, 7 a 9. Menej výkonné sa hodia na nenáročnú kancelársku prácu, top modely zase využijete nielen na hranie moderných hier, ale napríklad aj na strih videa či iné grafické úkony.

Zdroj | Apple

Avšak už táto dvojka nie sú jedinými hráčmi na trhu. V posledných rokoch sa k nim pridal Apple aj Qualcomm. Obe spoločnosti sa usilujú skôr v segmente notebookov, kde prinášajú skutočne vysokú výdrž na jedno nabitie, no zároveň aj vysoký výkon. Podľa mnohých je práve toto budúcnosť prenosných počítačov.

Už o dva týždne sa pozrieme bližšie na ďalší neoddeliteľný komponent počítača, ktorým je operačná pamäť (RAM).

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.