- #Počítače
- 4 min.
- 22.3.2025
Čo je to pamäť RAM a na čo si dať pri výbere pozor? [vyznajte sa v počítačoch]
Aj keď sú počítače pre mnohých z nás neoddeliteľnou súčasťou našich životov, stále v nich môžeme mať akýsi zmätok, že z čoho sú poskladané a ako fungujú. Preto sme sa rozhodli, že vám zlepšíme prehľad.
Urobíme tak pomocou nášho pravidelného seriálu Vyznajte sa v počítačoch, kde vám odhalíme to, čo je to vlastne počítač, z akých komponentov sa skladá, ako tieto komponenty fungujú a veríme, že po poslednej časti budete o mnoho poznatkov múdrejší a skúsenejší.
V prvej časti tohto seriálu sme sa pozreli na to, čo je to vlastne počítač a aké druhy poznáme, takže určite si to prečítajte. Pokračovať však budeme tým, ktoré komponenty tvoria samotný počítač, pretože ich rozhodne nie je najmenej.
V druhej časti sme sa pozreli na konkrétne komponenty, ktoré tvoria samotný počítač. Všetky komponenty sú umiestnené v počítačovej skrinke, ktorá slúži ako ochrana a aj na správne prúdenie vzduchu. V ďalších častiach sa pozrieme už na konkrétne komponenty oveľa podrobnejšie. Predstavíme si ich funkcie, vlastnosti a prakticky všetko, čo by ste o nich mali vedieť.
Tretiu časť sme venovali výberu, či by bol možno aj pre vás lepšia voľba počítač alebo radšej prenosný notebook. Ukázali sme si pre a proti týchto dvoch typov zariadení a potom je už len na vás, čo budete preferovať.
Štvrtú časť sme už venovali konkrétnemu komponentu, a to procesoru. Ten vykonáva všetky operácie, spracováva dáta a riadi fungovanie ostatných komponentov, pričom spolupracuje najmä s operačnou pamäťou (RAM) a úložiskom.
Dnes sa pozrieme na ďalší mimoriadne dôležitý komponent, bez ktorého by počítač svoju úlohu absolútne nezvládal, a to na operačnú pamäť. RAM (Random Access Memory) slúži na dočasné uloženie a rýchly prístup k dátam, ktoré procesor potrebuje na vykonávanie aktuálnych úloh. RAM neuchováva dáta trvalo, ale po vypnutí počítača sa informácie vymažú.
Operačná pamäť RAM je jeden z mála komponentov v notebookoch, ktorý sa dá upgradovať, to sa týka aj počítača. Dopredu si však zistite, koľko slotov máte k dispozícii, aby ste podľa toho vyskladali vašu kapacitu.
RAM a sa skladá z niekoľkých komponentov. Tými hlavnými sú pamäťové čipy, radič pamäte, obvody slúžiace na synchronizáciu dát a na záver sú to piny a konektory, ktorými sa pripája k základnej doske. Čo sa týka výrobcov, tak je ich mnoho, spomenúť môžeme napríklad Kingston, Corsair, G.Skill, Crucial či ADATA.
Pokiaľ by ste si chceli vybrať operačnú pamäť RAM do svojho počítača, tak by ste sa mali brať do úvahy niekoľko veľmi dôležitých parametrov. Toto sú tie hlavné:
- Kapacita (GB) – čím väčšia kapacita, tým viac programov môže počítač spustiť naraz
- Frekvencia (MHz) – vyššia frekvencia znamená rýchlejšiu prácu s dátami
- Latencia (CL – CAS Latency) – nižšia latencia znamená rýchlejšie reakcie RAM
- Typ RAM (DDR3, DDR4, DDR5) – pozor na to, že musí byť kompatibilná so základnou doskou
Aktuálne by sme sa sústredili hlavne na operačnú pamäť typu DDR5. Jej výhody sú v tom, že podporuje kapacitu až 256 GB, vyššiu frekvenciu až 8 400 MHz, navyše typ DDR5 má zdvojené pamäťové kanály, čo umožňuje lepší prenos dát.
Už o dva týždne sa pozrieme bližšie na ďalší neoddeliteľný komponent počítača, ktorým je úložisko.