„Staré dobré“ (elektromagnetické, alebo rádiové) rušenie, respektíve zarušenie, sa v nových technológiách spojených s internetom vecí (IoT) a ďalšími nazýva aj jamming. A v duchu tradície – „ak chceš byť „cool“, povedz to anglicky“ – často sa v tejto verzii objavuje aj v odborných textoch. Názov však nie je podstatný, dôležitý je samotný jav, či už ho budeme nazývať jamming, alebo (za)rušenie.
Za socializmu sme tu mali rádiové rušičky zahraničných rozhlasových staníc ako Rádio Slobodná Európa, Sloboda, BBC, alebo Radio Luxembourg a vojaci v rámci rádioelektronického boja používali a určite dodnes používajú rušičky proti radarom a rádiom navádzaným strelám.
Tí čo sledujú vývoj telekomunikačných technológií dlhšie, ako posledných pár rokov, si pamätajú, ako mobilné telefónne siete zmietli monopol hlasových služieb fixných telekomov. Neskôr sa v pozmenenej podobe scenár opakoval aj v oblasti dátovej komunikácie, aj keď tu má skôr podobu fixne-mobilnej konvergencie.
Znamená to, že v mobilných zariadeniach (v smartfónoch a tabletoch) využívame na dátovú komunikáciu okrem mobilných sietí aj fixné rádiové pripojenie, v tomto prípade Wi-Fi. Tieto mobilné zariadenia, vrátane senzorov, terminálov a ďalších prvkov IoT, však rádiovo komunikujú aj pomocou ďalších technológií – GPS (a ďalších služieb satelitnej navigácie), Bluetooth, NFC, ZigBee a podobne.
Dnes sa vo všetkých týchto technológiách používa digitálna komunikácia, ktorá je vďaka kódovaniu, redundancii, alebo algoritmom schopným detegovať chyby odolnejšia voči rušeniu, ako analógový prenos, ale nie je imúnna.
Zarušeniu z externého prostredia – či už ide technický problém, prírodný živel (elektromagnetickú búrku), alebo zámerný útok páchateľa – sa nedá zabrániť, ale dá sa identifikovať a následne užívateľa čo najskôr informovať, prípadne zmeniť nastavenie zariadenia.
Známe sú prípady, keď páchatelia pri krádeži áut so zabudovaným GPS lokalizačným systémom, použili rušičky GPS signálu. V lepších systémoch však GPS sekcia dokáže túto informáciu hlásiť na úrovni zariadenia, alebo servera.
V prípade zariadení pre internet vecí môže zarušenie (jamming) spôsobiť nefunkčnosť dátových prenosov a tým potenciálne škody, v závislosti od toho, kde a na čo je technológia IoT aplikovaná.
Nízkoenergetický Bluetooth LE (Bluetooth Low Energy, BLE) bol špeciálne vyvinutý práve pre internet vecí. Pracuje v rovnakom pásme, ako klasický Bluetooth (2,4GHz ISM Band, 2,402 – 2,480 GHz) a takisto využíva aktívny hopping FHSS (Frequency-Hopping Spread Spectrum). To znamená, že technológia si sama hľadá voľný kanál v rámci pásma. Aby bolo zarušenie účinné, musel by páchateľ zarušiť celé pásmo 2,4GHz ISM. To ale, bohužiaľ, nie je problém, pokiaľ si páchateľ kúpi nelegálnu rušičku, schopnú generovať signál v širokom pásme frekvencií. S takýmto zariadením by dokázal v okruhu desiatok metrov ovplyvniť rádiokomunikačné zariadenia rôznych technológií.
Pokiaľ zariadenia IoT využívajú mobilné siete, zarušenie tiež nie je úplne jednoduché. Technológie NB-IoT a LTE-M sú relatívne nové a môžu byť nasadené v rôznych frekvenčných pásmach a aj s rôznym umiestnením v rámci tohto pásma u telekomunikačných operátorov. To zvyšuje obtiažnosť zarušenia. Pokiaľ by sa zarušiteľovi podarilo získať nelegálnu rušičku, schopnú zarušiť zariadenia IoT s celulárnou komunikáciou, dopustil by sa trestného činu, kvôli zasahovania do licencovaného rádiového spektra.
Sú však situácie, keď zarušiteľ na nejaké dodržiavanie predpisov telekomunikačných autorít a regulátorov neberie ohľad. A nemusí ísť len o kriminálne živly. Tajné služby a armády majú elektronické prostriedky, ktoré dokážu zarušiť a vyradiť z prevádzky nielen rádiové komunikačné systémy, ale (v prípade vojenských aplikácií) vyradiť, alebo dokonca poškodiť aj samotnú elektroniku. V takýchto prípadoch platí zlaté pravidlo „kábel je kábel“, modifikované o prídavok „keď kábel, tak optický“.