So skratkou IPS displej sa stretávate najmä pri smartfónoch bežne. Viete však čo sa za týmto označením skrýva a pre koho je takýto displej najvhodnejší?
IPS displej, resp panel, je z rodiny LCD displejov, teda displejov z tekutých kryštálov. Tieto kryštály samé o sebe nie sú svietivé, potrebujú mať za sebou vrstvu, ktorá do nich odráža svetlo. LCD displeje počítajú tiež technológie TN, VA a OLED. Rozdiel medzi nimi je v pohybe kryštálov vo vrstve medzi skleneným doskami. Tie v IPS majú horizontálny pohyb.
Technológia IPS je z roku 1996 a za jej zrodom stojí spoločnosť Hitachi. Približne v roku 2012 sa okolo IPS panelov zdvihla masívna vlna záujmu, nakoľko práve túto technológiu začala používať spoločnosť Apple. Z historického hľadiska treba tiež povedať, že IPS bolo vyvíjané s tým, že malo odstrániť nedostatky TN panelov, ktoré majú rotačný nematicový pohyb kryštálov.
Horizontálnym pohybom kryštálov sa dosiahli výrazne širšie pozorovacie uhly, lepšie podanie farieb a lepší kontrast, rovnako ako farebná konzistentnosť a presnosť. Medzi benefity IPS panelu patrí tiež dobrá doba odozvy. Táto vlasnosť sa však zlepšuje priebežne a aj keď sa často uvádza, stále nie je na úrovni, aby rýchlosť odozvy uspokojila hráčov.
Práve herný sektor sa často pri IPS sťažuje na rozmazaný pohyb v dynamických scénach. Je však pravdou, že sú značné rozdiely medzi prvotriednymi IPS displejmi a tými zo strednej a nižšej triedy. Avšak, aj napirek tomuto nedostatku popularita IPS displejov medzi hráčmi kontinuálne rastie.
Cieľovou skupinou pre IPS panel sú najmä profesionáli, ktorí pracujú s farbami. Fotografi využívajúci Adobe Lightroom, alebo grafici. IPS panel si totiž perfektne rozumie s profesionálnym farebným rozhraním, napríklad Adobe RGB. Farebnosť, sýtosť a kontrast obrazu, či široké pozorovacie uhly bavia aj širokú masu, preto je displej takmer štandardom vo svete prenosných smart zariadení.
Medzi slabé stránky IPS displejom patrí najmä už spomenutý čas odozvy, ktorý spôsobuje bielych duchov na čiernych plochách pri pohľade z ostrého uhla na displej. Priemerná obnovovacia frekvencia je 75 Hz, pričom v hráčskom svete sa pohybuje priemer niekde okolo 144 Hz. Tiež sa ako nedostatok uvádza podpriemerný statický kontrast.
IPS displeje dlho trpeli na zlé zobrazovanie čiernej, so sťažnosťami sa môžete stretnúť aj dnes, no v skutočnosti táto technológia od svojho predstavenia prešla poriadny kus cesty a už aj čierna je na IPS displeji považovaná za čiernu.
Môžete sa stretnúť s rôznymi typmi IPS displejov, napríklad S-IPS, AS-IPS, IPS-Pro alebo H-IPS, no zväčša ide len o rôzne označenia od rôznych výrobcov, s tým, že rozdiely sú tak minimálne, až sú zanedbateľné. Resp, zaujímali by vás, ak by ste boli náročný profesionál.