Reklama

Čo je to Inkognito režim a ako naozaj funguje?

Zdroj | The Independent
Juraj Recký
Zdroj | The Independent
Zdroj | The Independent

Inkognito režim je pomerne populárny, no často sa mu až pripisujú super schopnosti. Pozrime sa ako Inkognito režim vlastne funguje.

Inkognito režim sa prvýkrát objavil v máji 2005 v spojení s prehliadačom Safari, s vtedy aktuálnym MacOS X Tiger. Funkcia zaujala a postupne si drala cestu do mainstreamu. V roku 2008 sa o tomto spôsobe prehliadania hovorilo vo veľkom a Inkognito režim bol v beta verzii Internet Explorer, napríklad. Do ostrej verzie sa dostal v prvej tretine roku 2009. Prehliadač Chrome Inkognito režim však dostal už v decembri 2008. Dnes je tento režim bežnou súčasťou všetkých najpoužívanejších prehliadačov.

Zdroj | techjunkie.com

Pri klasickom surfovaní prehliadač ukladá históriu navštívených stránok, súbory cookie, údaje z vyplnených formulárov. Tiež si pamätá históriu stiahnutých súborov, heslá alebo časti navštívených webstránok, vďaka čomu sa stránka pri opätovnej návšteve rýchlejšie načíta.

Ak aktivujete Inkognito režim prehliadač nič zo spomenutého neukladá dlhodobo. Niektoré veci, ako napríklad Cookie, sa krátkodobo ukladajú, no v momente, keď zatvoríte okno alebo vypnete prehliadač, sa všetko zmaže.

Pozrite si

Čo je to Tor a ako tento najbezpečnejší internetový prehliadač používať?

Popri ochrane súkromia vie byť však tento spôsob prehliadania stránok otravný. Napríklad, ak máte nastavené automatické prihlasovanie na sociálnych sieťach, v Inkognito režime nebude fungovať. Rovnako tak na spravodajských stránka, kde máte predplatné, sa budete musieť vždy nanovo prihlásiť.

Inkognito režimy nefungujú vo všetkých prehliadačoch úplne rovnako. Napríklad, Firefox má vrámci Inkognito režimu pridanú tiež vrstvu, ktorá má zabrániť sledovaniu pomocou techniky zvanej odtlačky prstov, ktorá o vás zbiera dáta počas surfovnia na webe. Po dostatočne dlhom sledovaní sa o vás dajú nazbierať dáta od toho akú verziu prehliadača používate až po typ vašej grafickej karty.

Pozrite si

Čo je to Apple Pay, ako službu nastaviť a ako pomocou nej platiť?

Surfovať v utajení sa oplatí, keď ste u známeho na počítači, chcete si prezrieť poštu, no nechcete domáceho z jeho účtu odhlasovať a ukladať v jeho počítači svoje údaje. Tiež sa odporúča využívať Inkognito režim na verejných počítačoch, napríklad v copy centrách. Inkognito režim vás vie ochrániť aj vtedy, ak bežne na YouTube nesleduje nejaký typ videí, no z nejakého dôvodu si práve takéto video potrebujete pozrieť a nechcete, aby sa vám z podobnej nechcenej kategórie videa zobrazovali medzi odporúčanými. Tiež si môžete všimnúť, že po prehliadaní v utajení nie je reklama, v jej najrôznejšej online podobe, tak rýchla a agresívna, ako po bežno vyhľadávaní.

Zdroj | youtube.com/ Your Tech Expert

Nenechajte sa však zmiasť. Inkognito režim z vás rozhodne nespraví neviditeľného na internete. To, že sa údaje neukladajú vo vašom počítači neznamená, že sa neukladajú na serveroch prevádzkovatela navštívenej web stránky alebo prevádzkovateľa siete, cez ktorú ste sa prihlásili. Rovnako tak, ak použijete Inkognito režim v práci, váš zamestnávateľ presne vie, že ste surfovali tam, kde ste v pracovnej dobe nemali. Stopy vašej internetovej prokrastinácie Inkognito režim zmaže len z vášho počítača.

Inkognito režim nemá nič spoločné s ochranou pred škodlivým softvérom, teda aj keď máte tento režim aktívny stále musíte mať aktívnu aj bežnú ochranu, ako firewall alebo antivírus. Ak v režime Inkognito niečo sťahujete alebo inštalujete do počítača, v počítači to zostane. Inkognito režim tieto súbory nezmaže.

Ako aktivovať Inkognito režim? Ak používate Safari v menu Súbor vyberte položku Nové súkromné okno. Používatelia Chrome musia prehliadač otvoriť a vpravo hore kliknúť na symbol troch bodiek, z menu vyberiete Nové okno inkognito. Surfovať inkognito vo Firefoxe môžete po tom, čo otvoríte nové okno a vpravo hore kliknete na symbol troch vodorovných čiarok. Z menu vyberte Súkromné okno.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.