Automatizovať si rutinné úkony, šetriť čas, spríjemniť si príchod domov, alebo sa zbaviť otravných drobných povinností. Všetko toto vám vyrieši IFTTT. Čo je to?
If This, Than That, skrátene IFTTT? Služba, ktorou automatizujete úlohy, ktoré sú súčasťou vašich denných rutín. Od jednoduchých po tie pomerne zložité. Bez toho, aby sme museli vedieť programovať. Pôvodne bol slogan služby „Nech internet pracuje pre vás”, no dnes je služba už rozšírená aj na množstvo hardvéru.
Písal sa december 2010 a spoluzakladateľ IFTTT Linden Tibbets publikuje blog s názvom „IFTTT začína…” na zatiaľ neoficiálnej stránke služby. Oznámil tým, že sa na niečo začína diať. V tej dobe už vznikala prvá z IFTTT aplikácií, ktorú navrhol samotný Tibbetsom spolu s Jasse Tane.
O desať mesiacov neskôr, v septemberi 2011, Tibbets oznamuje spustenie oficiálneho webu IFTTT. O tom, že trafili so službou „klinec po hlavičke” svedčí dosiahnutý prvý milión vytvorených aplikácií používateľmi. A to už v apríli 2012.
O tri mesiace neskôr, v júni 2012, si IFTTT zapisuje ďalší významný míľnik. Služba vstupuje do internetu vecí vďaka spolupráci s Belkin WeMo. Doteraz čisto virtuálna služba zrazu dokáže ovládať aj fyzický svet. Spolupráce pribúdali, až v júli 2013 prišla ďalšia v skutku významná. V App Store sa objavila aplikácia IFTTT pre iPad a iPod touch. Do Google Play sa ju podarilo dostať v apríli 2014 a používatelia to ocenili v skutku vysokým záujmom. Píše sa koniec roku 2014 a projekt, ktorý píše štvorročnú históriu má hodnotu približne 14,6 milióna eur.
Vo februári 2015 prichádza veľká a dôležitá aktualizácia. Do služby pribudlo tlačidlo triggers na spustenie akcií, možnosť automatizovaného nahrávania fotografií na Facebook, Twitter, Dropbox a ďalšie, a rovnaká možnosť s pridávaním poznámok. Koncom roku 2016 prišli ďalšie významné zmeny.
Najprv sa štyri aplikácie pod hlavičkou IFTTT zlúčili do jednej a neskôr toho roku prišlo partnerstvo s JotForm, ktoré umožnilo appletom vytvárať akcie aj pre aplikácie tretích strán.
Čo dnes dokáže IFTTT?
IFTTT je dnes dostupná vo webovom rozhraní a tiež ako aplikácia. Vytvárate si tzv. Applets, čo je súbor úloh naplánovaných presne a logicky po sebe tak, aby sa niečo stalo.
Povedzme, že ak sa priblížite k svojmu domu na určitú vzdialenosť, odomknú sa dvere, ak máte elektronický zámok, rozsvieti sa svetlo v chodbe, obývačke a spustí sa televízor. Tieto úlohy však môžu byť tiež výhradne v on-line svete. Napríklad, ak sa do trendov dostane nejaký článok na Wikipedia, IFTT vám pošle notifikáciu.
Do služby sa veľmi jednoducho zaregistrujete vytvorením si konta. Použiť tiež môžete Facebook, alebo Google konto. Vaše prvé kroky by mali viesť k pridávaniu služieb. Tých IFTTT ponúka okolo tisícky. Od možnosti ovládať domáce spotrebiče až po blogovacie služby tu nájdete všetko. V tomto kroku máte na výber. Buď použijete už vytvorený applet, viac ako 11 miliónov používateľov vytvorilo už okolo miliardy appletov, alebo si vytvoríte vlastný.
Postup pri vytváraní sa mierne odlišuje prípad od prípadu podľa toho, aké služby použijete. Dôležité však je, že nepotrebujete vedieť programovať ani nijakú inú špeciálnu IT schopnosť. Zvládne to naozaj každý so základnou angličtinou. Niektoré služby od vás budú chcieť prístup k niektorým osobným informáciám, či prístup povedzme k fotoalbumu, iné, tie ktoré na fungovanie takéto prístupy nepotrebujú, autorizovať nebudete musieť.
Pri používaní IFTTT v mobilnom zariadení istotne oceníte IFTTT widgety. Tie sú, zjednodušene povedané, ikonky na vašej ploche, ktorými spúšťate a vypínate applety, teda zautomatizované úlohy. Služba však dokáže spustiť applety aj na základe GPS súradníc, či dátumu a času.
Výhodou IFTTT v porovnaní s riešením iných firiem je, že nepotrebujete špecifické zariadenie na používanie hlasových asistentov. Teda nemusíte míňať peniaze za Google Home, alebo HomePod. Zároveň medzi sebou dokážete kombinovať zariadenia, ktoré nemajú podporu niektorých inteligentných asistentov.