Reklama

Čo je to HEIF, formát, ktorý začínajú využívať aj giganti fotografie?

Zdroj | Apple
Števo Porubský
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Nový obrazový formát HEIF nie je ani tak nový, ako sa môže zdať, majitelia iPhonov o ňom vedia a používajú ho už roky, no v serióznom foto biznise sa začína využívať len teraz. Čo je HEIF a čo je na ňom tak unikátne, že naň Apple nedá dopustiť?

V skratke…

HEIF (High Efficiency Image File Format) je pomerne nový obrazový formát, súborový formát od MPEG Group, ktorý dokáže komprimovať dáta výrazne efektívnejšie ako JPEG, pričom dokáže pracovať aj so 16-bitovými farbami a animovaným obrazom.

O formáte HEIF sme vás informovali už začiatkom roku 2018, hoci o tomto formáte sa hovorilo už od roku 2012. Až v roku 2017 ho ale Apple zaradilo, presnejšie začalo ho podporovať cez operačný systém iOS 11, neskôr aj v macOS. Opäť je možné povedať, že nebyť Apple, o HEIFe by sme možno dnes ešte stále nepočuli. Apple si totiž spočítalo svoje a vyšlo mu, že práve HEIF je cestou do budúcna. Dôvodov je viacero a určite to nie je len pre to, aby bol odlišný.

HEIF vytvorila skupina MPEG (Moving Picture Experts Group) Group ako súčasť MPEG-H štandardu pre pohyblivý obraz. HEIF vychádza priamo z HEVC (H.265) kodeku, ktorý spracováva obraz výrazne efektívnejšie a bez voľným okom viditeľnej straty kvality. Veľkým plusom HEIF je aj podpora animovaných obrázkov, niečo ako GIF, no v podstatne vyššej kvalite pri rovnakom dátovom objeme.

Zdroj | Apple

Nespornou výhodou HEIFu je i to, že informácie o základných úpravách si uchováva samostatne a teda s originálnym záberom je možné robiť úpravy aj neskôr. V jednom súbore tak môžu byť uložené dáta viacerých obrázkov, úpravy ako orezanie, otočenie či vrstvenie, ale aj informácie o sekvenciách a samozrejme aj EXIF a iné metadáta.

Statické zábery majú koncovku .heif alebo .heic, súbory s animáciami .heifs.

Súborový systém HEIF je unikátny aj tým, že podporuje 16-bitové farebnú hĺbku (28 000 000 000 farieb). Výsledkom tak môžu byť podstatne krajšie obrázky s reálnejšími farbami. JPEG podporuje iba 8-bitové farby (16 000 000 farieb). Inak povedané, pri rovnakých dátových nárokoch môže byť obrázok v HEIFe výrazne lepší po všetkých stránkach. Naopak, v rovnakej kvalite ako JPEG môže HEIF zaberať podstatne menej miesta.

Jediným výrazným nedostatkom HEIFu je malá rozšírenosť. Zatiaľčo ho používatelia Apple zariadení bez problémov používajú, ostatný svet HEIF veľmi nepozná. To by sa ale mohlo konečne meniť. HEIF začal v tomto roku používať konečne aj prvý renomovaný výrobca fotoaparátov – Canon. Prvým modelom sa stal profi kúsok EOS-1D X Mark III, no teraz sa do zoznamu pridali aj modely EOS R5 a R6.

HEIF dnes už podporuje Adobe vo všetkých svojich foto programoch, ale aj český Zoner či viacero ďalších foto programov na trhu (Pixelmator, GIMP, Affinity Photo….). Podporu nájdete aj v najrozšírenejších operačných systémoch, vrátane Androidu a Chrome OS od Google, Windows od Microsoftu či už spomínané operačné systémy od Apple.

Pozrite si

Ako v priebehu pár sekúnd konvertovať fotky na Macu?

HEIF je teda na dobrej ceste sa konečne stať nástupcom desaťročia používaným JPEG. Nebude to však skokové, na jeho rozšírenie si budeme musieť ešte počkať. Plusom však je, že konečne si našiel cestu aj k klasickým výrobcom fotoaparátov.

Zdroj | Canon
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.