Aj keď sú počítače pre mnohých z nás neoddeliteľnou súčasťou našich životov, stále v nich môžeme mať akýsi zmätok, že z čoho sú poskladané a ako fungujú. Preto sme sa rozhodli, že vám zlepšíme prehľad.
Urobíme tak pomocou nášho pravidelného seriálu Vyznajte sa v počítačoch, kde vám odhalíme to, čo je to vlastne počítač, z akých komponentov sa skladá, ako tieto komponenty fungujú a veríme, že po poslednej časti budete o mnoho poznatkov múdrejší a skúsenejší.
V prvej časti tohto seriálu sme sa pozreli na to, čo je to vlastne počítač a aké druhy poznáme, takže určite si to prečítajte. Pokračovať však budeme tým, ktoré komponenty tvoria samotný počítač, pretože ich rozhodne nie je najmenej.
V druhej časti sme sa pozreli na konkrétne komponenty, ktoré tvoria samotný počítač. Všetky komponenty sú umiestnené v počítačovej skrinke, ktorá slúži ako ochrana a aj na správne prúdenie vzduchu. V ďalších častiach sa pozrieme už na konkrétne komponenty oveľa podrobnejšie. Predstavíme si ich funkcie, vlastnosti a prakticky všetko, čo by ste o nich mali vedieť.
Tretiu časť sme venovali výberu, či by bol možno aj pre vás lepšia voľba počítač alebo radšej prenosný notebook. Ukázali sme si pre a proti týchto dvoch typov zariadení a potom je už len na vás, čo budete preferovať.
Štvrtú časť sme už venovali konkrétnemu komponentu, a to procesoru. Ten vykonáva všetky operácie, spracováva dáta a riadi fungovanie ostatných komponentov, pričom spolupracuje najmä s operačnou pamäťou (RAM) a úložiskom.
V piatej časti sme sa zamerali na operačnú pamäť RAM. Tá slúži na dočasné uloženie a rýchly prístup k dátam, ktoré procesor potrebuje na vykonávanie aktuálnych úloh. RAM neuchováva dáta trvalo, ale po vypnutí počítača sa informácie vymažú.
V šiestej časti sme našu pozornosť dali na výber úložiska, ktoré slúži na trvalé uloženie dát, ako sú operačný systém, programy, hry, dokumenty, fotky a všetky ostatné súbory. Na trhu sú v podstate dva typy úložiska, a to HDD (Hard Disk Drive) a SSD (Solid State Drive).
Teraz nasleduje ďalší dôležitý komponent počítača, ktorým je grafická karta (GPU – Graphics Processing Unit). Tá slúži na vykresľovanie obrazu, grafiky a videa. Je nevyhnutná pre hranie hier, prácu s videom, 3D modelovanie, ale aj pre akceleráciu výpočtov v AI.
V porovnaní s procesorom dokáže naraz spracovať omnoho viac operácií, čo ju robí ideálnym pre grafické výpočty. Grafická karta môže byť integrovaná (iGPU), kedy zabudovaná priamo v procesore, pričom je vhodná pre základné úlohy, a potom je tu dedikovaná (dGPU), čiže samostatná karta s vlastným výkonom a pamäťou, častokrát používaná v stolných počítačoch a výkonných notebookoch.
Dedikovaná grafická karta sa skladá z grafického čipu, VRAM, chladiča a ventilátorov, napájania a konektorov a z PCB dosky. Medzi najznámejších výrobcov patria NVIDIA (GeForce RTX) a AMD (Radeon).
Pokiaľ by ste si chceli vybrať grafickú kartu do svojho počítača, tak by ste sa mali brať do úvahy niekoľko veľmi dôležitých parametrov. Toto sú tie hlavné:
- Výkon GPU čipu – určuje sa podľa modelu a architektúry
- Kapacita a typ VRAM – viac VRAM je vhodných pre hry vo vysokom rozlíšení a profesionálne aplikácie
- Rozhranie PCIe – dnes najčastejšie PCIe 4.0 alebo 5.0
- Napájanie (TDP) – to určuje spotrebu energie. Výkonnejšie karty potrebujú až 12-pinové napájanie
- Rozmery a kompatibilita – overte si, či sa karta zmestí do skrinky a či máte dostatočný zdroj
- Počet a typ výstupov – HDMI, DisplayPort (DP) a USB-C
Pri zostavovaní počítača by sme rozhodne siahli po dedikovanej grafickej karte. Tá zvláda hry a náročnejšie aplikácie, pričom na trhu je ich skutočne mnoho, takže výber je skutočne pestrý, a to nielen vo výkonnostnej, ale aj cenovej hladine.
Už o dva týždne sa pozrieme bližšie na ďalší neoddeliteľný komponent počítača, ktorým je zdroj napájania.