- #Umelá inteligencia
- 6 min.
- 19.3.2023
Čo je to GPT-4, prečo spôsobil ošiaľ a čím sa líši od pôvodného ChatGPT?
Startup OpenAI, podporovaný Microsoftom, zavádza výkonnejší model umelej inteligencie GPT-4, nahrádzajúci technológiu, ktorá stojí za aktuálne populárnym ChatGPT. Predstavuje významný míľnik v oblasti umelej inteligencie, najmä v oblasti spracovania prirodzeného jazyka.
ChatGPT-4 môžeme považovať doposiaľ za najpokročilejší systém OpenAI, ktorý dokáže vytvárať bezpečnejšie a užitočnejšie reakcie. Ide o multimodálny veľký jazykový model, ktorý vie vyriešiť zložitejšie komplikácie s väčšou presnosťou vďaka tomu, že má širšie všeobecné znalosti a schopnosti. Považujeme ho za pokročilejší, keďže dokáže generovať a upravovať s používateľmi kreatívne a technické úlohy, napríklad skladanie skladieb alebo písanie scenárov.
Zamerali sa na bezpečnosť
OpenAI strávil šesť mesiacov tým, že zvyšoval bezpečnosť využívania. GPT-4 má dokonca o 82 % menšiu pravdepodobnosť, že odpovie na žiadosti o nepovolený obsah, a aj o 40 % vyššiu pravdepodobnosť, že bude poskytovať vecnejšie odpovede v porovnaní s GPT-3.5. V rámci zlepšenia a zefektívnenia GPT-4 sa OpenAI zameral viac aj na spätnú väzbu ľudí a spolupracoval dokonca aj s viac ako 50 odborníkmi v oblasti bezpečnosti a zabezpečenia AI.
Rozdiel medzi GPT-4 a GPT-3.5
Ako sa dalo očakávať, GPT-4 vylepšuje modely GPT-3.5, pokiaľ ide o faktickú správnosť odpovedí.
- Najnovšia verzia jazykového modelu GPT-4 dokáže použiť obrázky ako vstupy na rozpoznávanie objektov, pričom GPT-3.5 reaguje len na textové výzvy.
- GPT-4 dokáže vygenerovať odpovede s viac ako 25 000 slovami a GPT-3.5 má obmedzenie na odpovede okolo 3 000 slov.
- OpenAI sa tiež vyjadril, že používatelia GPT-4 budú môcť odpovedať na otázky otázkami a čoskoro zmeniť tón a štýl odpovedí chatbota, čo znamená, že mu môžete napríklad prikázať písať iným štýlom, tónom alebo hlasom. Pritom GPT-3.5 mala jeden pevný tón a aj štýl.
Aj keď nie je jasné, či bude môcť GPT-4 vystupovať niekedy vo viacerých formátoch, no chatbot, ktorého použili ako Discord bota, dokázal vytvoriť fungujúcu webovú stránku iba s ručne nakresleným obrázkom. Aj keď to určite nie je bez chýb, úspech vidíme v tom, že dokázal rozpoznať obrázok poskytnutý na Discorde. S istotou môžeme preto povedať, že GPT-4 reálne ponúka obrovský skok v inovácii v porovnaní s GPT-3.5, ktorý niečo takéto nedokáže.
Okrem toho, že tento model dokáže spracovať obrazové vstupy či vybudovať fungujúcu webovú stránku, dal by sa použiť aj ako náhrada existujúceho softvéru na prípravu daní. Pre každého by bolo predsa skvelé, ak by GPT-4 dokázal fungovať ako daňový nástroj, ktorý by ľuďom pomohol obísť odvetvie prípravy daní a sami by tak mohli zvládnuť aj tie najkomplikovanejšie daňové priznania.
Obmedzenia GPT-4
Aj napriek tomu, že je GPT-4 vyhlásený za najschopnejší a najbližšie v súlade s ľudskými hodnotami a zámermi, stále má chyby, na ktoré mnohí poukazujú. Vidíme obmedzenie v tom, že tak ako aj jeho predchádzajúce verzie, aj v tomto prípade je GPT-4 vo viacerých oblastiach menej schopnejší v porovnaní s ľudským konaním a vo všeobecnosti s reálnym svetom. To znamená, že aj napriek inovácii má táto platforma stále tendenciu šíriť dezinformácie.
Evolúcia či revolúcia
Ešte predtým, ako bude GPT-4 spustený, generálny riaditeľ OpenAI Sam Altman sa vyjadril, že uznáva, že tento model má potenciál spôsobiť zmätok vo svetových ekonomikách a taktiež sa vyjadril, že je lepšie rýchle zavedenie niekoľkých malých zmien ako nejaký šokujúci pokrok, ktorý poskytne svetu len malú príležitosť prispôsobiť sa zmenám. Stručnejšie povedané – GPT-4 je evolúciou a nie revolúciou.
Zaujímavosťou je priznanie Microsoftu, ktorá mimochodom len prednedávnom investovala do OpenAI 10 miliárd dolárov, že už známy chatovací bot vo vyhľadávači Bing funguje práve na princípe GPT-4. Určite stojí za pripomenutie aj to, že OpenAI sa snaží o ďalšie spolupráce, napríklad s aplikáciou Duolingo pre samoukov cudzích jazykov či s aplikáciou Be My Eyes, čo je spoločnosť, ktorá pomáha nevidomým a zrakovo postihnutým ľuďom orientovať sa vo svete.
Dostupnosť za poplatok
OpenAI sprístupnila GPT-4 už 13. marca. Aktuálne je však k dispozícii iba pre predplatiteľov ChatGPT Plus za cenu 20 USD. Ak ste však v ChatGPT nováčikovia, najlepší spôsob ako začať, je navštíviť stránku chat.openai.com. Stačí sa prihlásiť na bezplatný účet, ktorý vám umožní prístup k GPT-3.5.
Máme sa báť alebo tešiť?
Za pozitívum určite môžeme považovať to, že GPT-4 slúži ako výkonný motor pre kreativitu. Nevieme síce, aké nové druhy vedeckej, kultúrnej a vzdelávacej produkcie môže umožniť, no predpokladáme, že umelá inteligencia časom môže pomôcť vyvinúť nové lieky, zvýšiť produktivitu programátorov alebo odhaliť určité typy rakoviny. Toto je ten optimistickejší prípad. Existujú však dôvody, prečo by sme mali mať aj strach. Nevieme totižto, čo pri takej inteligencii dokáže. Za zvláštnu charakteristiku umelej inteligencie považujeme fakt, že často konajú spôsobom, ktorý samotní tvorcovia nepredpokladajú alebo získavajú zručnosti, na ktoré neboli špeciálne naprogramované. To znamená, že chatbot, ktorý je naučený správať sa nápomocne a priateľsky, sa môže stať manipulátorským a strašidelným.
Od času, ako bol uvedený ChatGPT navonok, ho použilo už milióny ľudí po celom svete a ich počet neustále narastá. Môžeme s istotou potvrdiť, že umelá inteligencia naberá na sile, keďže už samotný GPT-4 vyniká v úlohách, ktoré si vyžaduje pokročilejšie uvažovanie, komplexné porozumenie a je omnoho viac kreatívnejší. V konečnom dôsledku v tomto novom modeli môžeme určite cítiť pridanú inteligenciu, ktorá reaguje plynulejšie ako predchádzajúca verzia a taktiež sa zdá, že dokonca pohodlnejšia so širším rozsahom úloh.