Platiť smartfónom či inteligentnými hodinkami je len vrchol ľadovca zvaného fintech. Kombinácia technológií a financií je lacné, výhodné a ponúka obrovské množstvo nepoznaných možností.
Fintech je vo svojej podstate veľmi jednoduchý. Ide o spojenie slov financie a technológie, čo všetko vysvetľuje. Ide o technológie, ktoré sa akýmkoľvek spôsobom venujú finančným službám. Význam tohto odvetvia však stále rastie. Je to progres, ktorý do výraznej miery podkopáva klasické bankovníctvo. Lacnejšími službami, jednoduchosťou a inováciami.
Môže sa zdať, že história fintechu sa začína písať s praotcom technológií orientovaných na financie PayPal. Po správnosti by sme mali pátrať ešte oveľa ďalej. Technológie sa s financiami začali spájať niekedy v roku 1860, kedy bol vynájdený pantelegraf, ktorým sa mohli overovať podpisy finančných transakcií na diaľku.
Spomenúť by sme tiež mali rok 1950, kedy Diner’s Club predstavili kreditnú kartu. Osem rokov po nich s rovnakým produktom prišiel American Express. Míľnikov bolo samozrejme viac, no skočme do rokov 1982 a 1983, kedy bol spustený on-line banking.
Nové milénium prinieslo skutočný rozmach fintechu. Platenie inteligentnými prenosnými zariadeniam, služby Google peňaženka, Apple Pay, bitcoin, inteligentné platobné karty alebo Smile to pay, ktorý v roku 2017 predstavila spoločnosť Alibaba. Táto technológia využíva na platenie tvárovú biometriu. Popularita začala rásť výrazným tempom najmä po ekonomickej kríze v roku 2008, kedy zákazníci stratili dôveru v tradičné banky.
Rastúci záujem o fintech demonštruje aj štatistka agentúry Accenture, ktorá poukázala, že v roku 2008 bolo vo fintechových službách približne 930-miliónov amerických dolárov. Do začiatku roku 2015 roku objem financií vzrástol na 12-miliárd. Odhady hovoria, že do roku 2023 nahradia technológie až 30 % pracovných miest v bankovníctve.
https://www.youtube.com/watch?v=QabM_PvBtsI
Fintech sa šikovne implementoval aj do telematiky, teda inteligentného monitorovania stavu vozidla. Údaje zbierané čiernou skrinkou alebo smartfónom, dokážu využiť v poisťovniach, ktoré takto dokážu veľmi presne vypočítať výšku poistného, respektíve určiť, či vás vôbec poistia.
Vďaka fintechovým start-upom odpadá z procesu spracovania peňazí medzi zákazníkom a poločnosťou, množstvo faktorov, ktoré služby zbytočne predražujú. Teda zamestnanci, kamenné prevádzky alebo služby poskytované tretími stranami. Fintechové služby nie len že sú vďaka tomuto lacnejšie, dokážu tiež ponúknuť, napríklad, výhodné kurzy mien.
Fintechové služby majú voči tradičnému bankovníctvu v očiach zákazníkov nepomerné množstvo výhod tiež skrz dostupnosť informácií, neviazanosť na konkrétne miesto a čas, či zrozumiteľnosť toho akým spôsobom sa s ich peniazmi pracuje.
PayPal ako jeden z prvých ponúkol službou Venmo možnosť elektronického posielania financií medzi zákazníkmi s vynechaním bežnej banky. Ako reakcia na túto službu vznikla služba Zelle, do ktorej sa zapojili desiatky bánk, aby dokázali službe konkurovať. K fintechovým riešenia sa prikláňajú tiež krajiny.
USA, Británia alebo Singapur, zaviedli podporné programy, ktoré finančne pomáhajú startupom v tomto odvetví. Banky Európskej únie sú od roku 2018 povinné poskytovať fintechovým start-upom potrebné informácie na vytváranie a realizáciu elektronických riešení na správu financií.
Odborníci vidia veľký potenciál do budúcnosti v spojení umelej inteligencie a fintechových služieb. AI dokáže veľmi presne odhadnúť správanie sa zákazníkov, na základe nazbieraných dát. Dokonca aj tých, ktoré priamo nesúvisia s finančným správaním sa. Rôzne finančné služby by sa mali stať dostupnejšími. Napríklad pôžičky pre začínajúcich podnikateľov, či hypotekárne úvery.
Stále väčšej popularite sa tešia inteligentné platobné karty, ktoré ponúkajú od bezpečnosti, cez šetrenie peňazí až po stieranie územných obmedzení takmer neobmedzené možnosti. Do týchto kariet nahráte svoje debetné a kreditné karty, spojíte ich s aplikáciou a používate ako bežnú kreditnú kartu. Medzi tieto služby patrí napríklad český start-up Twisto, Revolut alebo Curve. Získate tiež veľmi podrobný prehľad o vašich financiách a v niektorých službách dokážete stornovať platby aj týždne po ich vykonaní.