Koniec roka 2024 sa blíži a s ním aj oslavy Silvestra a Nového roka. Pre mnohých Slovákov sú tieto sviatky spojené s tradíciou odpaľovania ohňostrojov a petárd.
Legislatíva v tejto oblasti však prešla v posledných rokoch zmenami, a preto je dôležité poznať aktuálne pravidlá a možnosti. Nie sú ale lepšie práve dronové show namiesto ohňostrojov?
V tomto článku sa bližšie pozrieme na to, ako je to s ohňostrojmi a petardami na Silvestra a v novom roku 2025 na Slovensku, aké druhy ohňostrojov sú dostupné, či je možné využívať drony na svetelné show a či sa v slovenských mestách plánujú dronové show namiesto tradičných ohňostrojov.
Zákony a nariadenia o používaní pyrotechniky
Používanie ohňostrojov a petárd na Slovensku upravuje Zákon o výbušninách, výbušných predmetoch a munícii a o zmene a doplnení niektorých zákonov č. 58/2014 Z.z. . Od 2. januára 2024 platí novela tohto zákona, ktorá zakazuje predaj a používanie petárd kategórií F2 a F3, ktorých hlavným efektom je hluk . Znamená to, že hlučné petardy, zábleskové petardy a batérie petárd sú celoročne zakázané, a to aj na Silvestra.
Predaj pyrotechniky
Predaj pyrotechniky je na Slovensku regulovaný vekovými obmedzeniami:
- Pyrotechnika kategórie F1: Môžu si ju zakúpiť osoby staršie ako 15 rokov.
- Pyrotechnika kategórie F2: Môžu si ju zakúpiť osoby staršie ako 18 rokov.
- Pyrotechnika kategórie F3: Môžu si ju zakúpiť osoby staršie ako 21 rokov.
Predaj pyrotechniky kategórií F2 a F3 je povolený len v období od 1. do 31. decembra. Je dôležité poznamenať, že niektoré druhy pyrotechniky, ako napríklad petardy s hlukovými efektmi, sú zakázané celoročne!
Napriek zákazu predaja niektorých druhov pyrotechniky na Slovensku je stále možné ich získať prostredníctvom internetu z iných krajín.
Pozor na miestne nariadenia
Obce majú právo vydávať vlastné všeobecne záväzne nariadenia (VZN), ktorými môžu obmedziť alebo úplne zakázať používanie pyrotechnických výrobkov kategórie F2, F3, P1 a T1 na svojom území. Niektoré mestá, ako napríklad Bratislava, už dlhodobo upustili od organizovania verejných ohňostrojov z ekologických a finančných dôvodov. Iné mestá, napríklad Nitra, zaviedli zákaz používania pyrotechniky po požiari bytového domu, ktorý bol pravdepodobne spôsobený tlejúcou petardou.
Čo je to dronová show?
Dronová show je moderná forma zábavy, ktorá využíva synchronizovaný let viacerých dronov vybavených LED svetlami. Tieto drony vytvárajú na nočnej oblohe rôzne obrazce, animácie a svetelné efekty, ktoré sú dopĺňané hudbou. Dronové show sa často využívajú ako alternatíva k tradičným ohňostrojom, pretože sú tiché, ekologické a ponúkajú väčšiu flexibilitu a kreativitu.
Drony používané na svetelné show sú malé kvadrokoptéry s LED svetlami, ktoré dokážu meniť farbu podľa vopred naprogramovaného scenára. Ich pohyb je riadený špeciálnym softvérom a pozemnou riadiacou stanicou prostredníctvom rádiového signálu. To umožňuje vytvárať zložité choreografie a synchronizovať pohyb dronov s hudbou.
Používanie dronov na svetelné show na Slovensku nie je explicitne zakázané. Legislatíva týkajúca sa dronov sa však zameriava najmä na bezpečnosť leteckej prevádzky a ochranu súkromia. Prevádzkovatelia dronov musia dodržiavať pravidlá pre lietanie s dronmi, vrátane registrácie, obmedzení letových zón a povinnosti mať vizuálny kontakt s dronom.
Informácie o špecifických obmedzeniach týkajúcich sa používania dronov na svetelné show na Slovensku nie sú k dispozícii.
Ohňostroje a petardy na Silvestra a Nový rok 2025
Napriek sprísneniu legislatívy nie sú ohňostroje na Slovensku zakázané. Povolené sú ohňostroje, rímske sviece a rakety s farebným svetlom, ktoré patria do kategórií F2 a F3. Dôležité je však dodržiavať časové obmedzenia pre ich používanie.
Používanie ohňostrojov kategórií F2 a F3 je povolené len v období od 31. decembra 18.00 hod. do 1. januára 02.00 hod. nasledujúceho kalendárneho roka. Mimo tohto času je ich používanie povolené len so súhlasom obce.
Druhy ohňostrojov a obmedzenia ich používania
Na Slovensku sú dostupné rôzne druhy ohňostrojov, od malých kompaktov až po veľké batérie s rôznymi efektmi. Okrem ohňostrojov sú v obchodnej sieti dostupné aj prskavky, dymovnice a scénická pyrotechnika kategórie T1. Medzi povolené ohňostroje patria aj detské ohňostroje, ako napríklad búchajúce guľôčky, malé stroboskopy, malé včielky a detské dymovnice.
Pri používaní ohňostrojov je potrebné dodržiavať bezpečnostné pokyny a odstupové vzdialenosti od budov, ľudí a zvierat. Ohňostroje sa nesmú používať v blízkosti nemocníc, liečební, útulkov pre zvieratá a iných citlivých miest. Po použití pyrotechniky je potrebné odpratať odpad.
Kategória ohňostrojov | Vekové obmedzenie | Povolené obdobie | Obmedzenia |
---|---|---|---|
F1 | 15 rokov | Celoročne | Žiadne |
F2 | 18 rokov | 1. – 31. december | Petardy, zábleskové petardy, batérie petárd a iné hlučné výrobky sú zakázané. |
F3 | 21 rokov | 1. – 31. december | Petardy, zábleskové petardy, batérie petárd a iné hlučné výrobky sú zakázané. |
Ohňostroje vs. dronové show
Tradičné ohňostroje a dronové show predstavujú dva odlišné spôsoby, ako osláviť Silvester a Nový rok. Obe možnosti majú svoje výhody a nevýhody:
Ohňostroje:
- Výhody: Tradičná a osvedčená forma osláv, široká dostupnosť, rôznorodosť efektov.
- Nevýhody: Hluk, znečistenie ovzdušia, riziko požiaru a zranení, negatívny vplyv na zvieratá.
Dronové show:
- Výhody: Ekologická alternatíva, tichá prevádzka, možnosť vytvárať zložité obrazce a animácie, nové možnosti pre vizuálnu propagáciu.
- Nevýhody: Vyššie náklady, obmedzená dostupnosť, závislosť od počasia.
Dronové show v slovenských mestách?
Zatiaľ nie sú informácie o tom, či sa v niektorých slovenských mestách plánuje dronová show namiesto tradičného ohňostroja na Silvestra 2025. Mnohé mestá však už dlhodobo upúšťajú od ohňostrojov z ekologických a finančných dôvodov. Prostriedky, ktoré by inak vynaložili na ohňostroje, investujú do iných aktivít, ako napríklad do podpory útulkov pre zvieratá.
Dronové show sa tešia rastúcej popularite vo svete. Napríklad v Číne sa v roku 2021 uskutočnila dronová show s 3281 dronmi, ktorá sa zapísala do Guinessovej knihy rekordov. Je možné, že v budúcnosti sa dronové show stanú bežnou súčasťou silvestrovských osláv aj na Slovensku.
Oslavy Silvestra a Nového roka na Slovensku sa menia. Hlučné petardy sú zakázané a mnohé mestá upúšťajú od tradičných ohňostrojov z dôvodu rastúceho povedomia o environmentálnych problémoch a obáv o blaho zvierat. Napriek tomu si stále môžete vychutnať svetelné efekty ohňostrojov, ak dodržíte platné pravidlá a časové obmedzenia.
Drony a dronové show predstavujú zaujímavú a ekologickejšiu alternatívu k tradičným ohňostrojom. V budúcnosti by sa mohli stať bežnou súčasťou silvestrovských osláv aj na Slovensku. Technológia dronov sa neustále vyvíja a ponúka nové možnosti pre kreativitu a vizuálne zážitky. Je pravdepodobné, že v nasledujúcich rokoch uvidíme ešte sofistikovanejšie a pôsobivejšie dronové show, ktoré obohatia silvestrovské oslavy a prinesú nové dimenzie do vítanie Nového roka.
Tento článok napísala umelá inteligencia Gemini od Google. Článok bol skontrolovaný redakciou TECHBOX.