Kryptomeny spustili pred pár rokmi šialenstvo, keď po prudkom zvýšení ceny Bitcoinu a ďalších kryptomien začali do nich ľudia čoraz viac investovať. Najnovším fenoménom je Dogecoin.
Kým doteraz väčšina kryptomenových laikov poznala Bitcoin a možno tak Ethereum, teraz sa do popredia dostala ďalšia kryptomena, ktorá svoju hodnotu získala najmä na marketingu, ktorý jej urobil Elon Musk.
Dogecoin vznikol v roku 2013 ako recesia na kryptomeny, ktoré v tom čase zažívali boom najmä u rôznych špekulatívnych investorov. Maskotom kryptomeny sa stal známy pes z memečiek, Shiba Inu.
Napriek svojej vtipnej podstate si Dogecoin získal množstvo fanúšikov a medzi nimi aj vizionára a zakladateľa viacerých spoločností, Elona Muska. Ten Dogecoin niekoľkokrát spomenul na svojom Twitteri, čoho výsledkom bolo zhodnotenie tejto meny niekoľkokrát. Kým Bitcoin od svojho vzniku narástol o viac ako 45 000 %, Dogecoin narástol až o 200 000 %.
Kým dnes sa Dogecoin predáva za približne 45 centov, na začiatku stál iba 0,00026 dolára. Najväčší rast pritom Dogecoin zažil iba tento rok, kedy sa podarilo jeho hodnotu zvýšiť práve cez Reddit a odkazy Elona Muska. Ten napríklad povedal, že misia na Mesiac, ktorú zorganizuje SpaceX, bude kompletne financovaná cez Dogecoin. DOGE-1 Mission to the Moon má byť spustená v prvom štvrťroku 2022. Práve heslo: To the Moon (až na mesiac) je mottom tejto kryptomeny.
Do you want Tesla to accept Doge?
— Elon Musk (@elonmusk) May 11, 2021
Práve Dogecoin ilustruje, ako funguje väčšina kryptomien. Kým samotná technológia blockchain je prelomová a dá sa využiť na hmatateľné projekty, ktoré by mohli zlepšiť kontrolu a zabezpečenie rôznych procesov, kryptomeny vo väčšine prípadov rastú a padajú práve na investičných špekuláciách. Práve Dogecoin, ktorý vznikol ako kryptomena-vtip je takouto špekuláciou.
Aby toho nebolo málo, na úspech kryptomeny Dogecoin nadviazali aj ďalšie kryptomeny, ktoré vznikli pod názvami Apecoin, Nyancoin, Catcoin a Pandacoin. Teraz už je len otázka, ako sa bude Dogecoin správať najbližšie mesiace.