V praveku technológií, v 70. rokoch minulého storočia bol vrcholom technologického vybavenia domácnosti gramofón a farebný televízor. Ten mal, v porovnaní s dneškom, maličký displej a katastrofálne rozlíšenie. Odvtedy však prešli výrobnými linkami miliardy tranzistorov, integrovaných obvodov a procesorov. Neostal kameň na kameni.
Prarodičom dnešných displejov sú zobrazovacie zariadenia s technológiou CRT (Cathode ray tube). Sú založené na princípe elektronových paprskov, ich súčasťou je katódová trubica, ktorá tieto paprsky vytvára. Kvôli tejto technológií boli takéto obrazovky nespratné, na míle vzdialené dnešným niekoľko milimetrov hrubým displejom, na ktoré sa teraz denne pozeráme.
CRT vytlačila do zabudnutia technológia LCD (Liquid crystal display), ktorá mnohým pripadala ako dar z neba. Samozrejme, nič nám odnikiaľ zadarmo nespadlo, za jej vývojom stojí viacero vedeckých tímov.
Vedeli ste, že…
začiatky technológie LCD siahajú až do roku 1888? Rakúsky botanik Friedrich Reinitzer spolu s Ottom Lehmannom zistili, že niektoré kryštály sa okamžite neroztopia na kvapalinu, ale vytvárajú medzi kryštalickým a tekutým stavom ďalší stabilný stav.
Objav si musel na praktické využitie počkať až do polovice šesťdesiatich rokov minulého storočia, keď sa vedcom po prvý raz podarilo zmeniť vlastnosť svetla prechádzajúceho cez tekuté kryštály. Vtedy vyrobili prvé funkčné prototypy. Na masovú výrobu však neboli dostatočne spoľahlivé.
Ich čas prišiel až začiatkom sedemdesiatich rokov, keď bol objavený materiál so stabilnými vlastnosťami. Počas nasledujúcej dekády sa začali s úspechom používať v hodinkách a v kalkulačkách. Ďalší vývoj LCD umožnil príchod prvých notebookov a neskôr aj televízorov, smartfónov, tabletov a ďalších zariadení.
LCD displeje majú oproti CRT množstvo výhod – od úspory miesta, menšej hmotnosti, kvalitnejšieho obrazu, cez nízku spotrebu energie, dlhšiu životnosť či žiadne negatívne žiarenie.
Nevýhodami LCD displejov je možnosť poruchy pixelu, chybný subpixel potom svieti len jednou farbou. Ďalším neduhom je ich pomerne veľká odozva, ktorá v akčných scénach (hrách), spôsobuje tzv. duchov. Latencia sa meria v prechode medzi čiernou a bielou farbou – nové LCD panely majú odozvu maximálne 10 ms. LCD obrazovka si tiež nevie dobre poradiť s iným ako natívnym rozlíšením.
Ďalším kvalitatívnym skokom bol príchod technológie OLED.
Prečo je OLED displej taký dôležitý?
LCD technológia pripravila a naučila používateľov nevídanému komfortu. OLED len pokračuje v dobre nastavenej ceste a nachádza uplatnenie v čoraz širšom zábere. Tieto displeje sú ideálne pre prenosné zariadenia – nájdete ich vo fitness náramkoch, smarthodinkách či v mobilných telefónoch. Vďaka skvelým vlastnostiam sa OLED panely osadzujú aj do špičkových modelov televízorov. Bokom trochu ostáva ich uplatnenie v notebookoch, čo je určite škoda.
OLED (Organic Light Emitting Diod) panel využíva na vyžarovanie svetla elektroluminiscenčnú vrstvu z organického polovodiča. Nachádza sa medzi dvomi elektródami, pričom jedna z elektród je priehľadná. Na rozdiel od LCD technológie nepotrebuje OLED podsvietenie, pretože vyžaruje viditeľné svetlo. Práve preto je obraz na OLED displeji oveľa kontrastnejší, živší a dokáže zobraziť „sýtejšiu“ čiernu farbu.
Zaujímavo znie fakt, že OLED aj LCD sa vyrábajú rovnakým spôsobom, len v záverečnej fáze je displej potiahnutý transportnými a blokujúcimi vrstvami a tiež elektroluminiscenčným materiálom. OLED môžu byť flexibilné a transparentné, pričom transparentné displeje sa používajú v smartfónoch s optickými snímačmi odtlačkov prstov, flexibilné sa používajú napr. v skladacích smartfónoch.
OLED technológia už na prvý pohľad prináša žiarivé farby bez toho, aby boli vzdialené od reality. Zatiaľ čo LCD nedokáže zobraziť plnú čiernu farbu, OLED to s pomocou použitej technológii bez problémov dosiahne. To však nie je všetko.
OLED displeje dokážu eliminovať až 70 % modrého svetla!
OLED displeje vyžarujú oveľa menej modrého svetla, oproti LCD sú oveľa šetrnejšie k vaším očiam. Modré svetlo sa, okrem poškodenia očí, spája s ďalšími zdravotnými problémami (rakovina, obezita, cukrovka, srdcové problémy). OLED emituje 3,1-krát menej modrého svetla, ako bežné LCD obrazovky.
Podľa výskumníkov z taiwanskej Národnej univerzity Tsing-Hua je svetlo z OLED displeja zdravšou voľbou oproti LCD aj v prípade melatonínu, hormónu, ktorý ovplyvňuje intenzita svetla (svetlo brzdí jeho tvorbu). Tvorí sa ho osem až desaťnásobne viac v noci, ako cez deň. Melatonín podmieňuje denný rytmus človeka a signalizuje telu jeho subjektívny čas.
Majú OLED displeje vôbec nejaké nevýhody? Ich najväčším neduhom bolo vypaľovanie. Pri dlhodobom zobrazovaní statického prostredia, napríklad menu navigácie, sa po čase objavovali na OLED displejoch tzv. duchovia. Tento nedostatok napredovaním moderných technológií už takmer úplne vymizol.
Ako sme spomínali vyššie, OLED displeje sa v notebookoch zatiaľ využívajú skromne. Ak sa ich však výrobca rozhodne použiť, zaručene tým získa pozornosť používateľov, vrátane tých najnáročnejších. Takto dostanú zariadenie s panelom, ktorý má všetky spomenuté výhody a notebook má okamžite o level vyššiu úžitkovú hodnotu. Neničí zrak, ponúka lepšiu viditeľnosť, minimálnu latenciu, zobrazenie skutočnej čiernej a má nízku spotrebu energie. To všetko sú atribúty ako stvorené pre využitie v kvalitných notebookoch. Veľkí producenti si to už začali uvedomovať a prinášajú zariadenia s touto zobrazovacou technológiou.
Dobrým príkladom sú notebooky od ASUS-u. Práve táto spoločnosť už niekoľko rokov tvrdo pracuje na tom, aby ponúkala to najlepšie z najlepšieho. Ich modely sú naozaj nadčasové, šetrné nielen k vášmu zdraviu, ale i k planéte. Samozrejme, s adekvátnym dizajnom a veľkorysým výkonom. Úplnou špičkou, ktorá nemá konkurenciu, je model Zenbook Pro Duo 15 OLED, ponúka totiž až dva OLED displeje so 4K rozlíšením.
Ak ste zvedaví, ako ASUS dokázal zmestiť dva veľké displeje do prenosného zariadenia a aké výhody to pre vás znamená, prečítajte si naše postrehy už na budúci týždeň. Určite sa máte na čo tešiť.
Článok bol pripravený v spolupráci so spoločnosťou ASUS Slovensko.