Reklama

Čo do školy 2019… vysoká škola

Zdroj | pixabay.com
Juraj Recký
Zdroj | pixabay.com
Zdroj | pixabay.com

Uzatvárame náš školský seriál, ako inak, tipmi pre vysokoškolákov. Vybrali sme vychytávky, ktoré pomôžu prežiť maličkosti všedných dní.

Prvé septembrové dni nemusia byť pre školopovinné deti a školákov práve najpríjemnejšie. Dajú sa však spríjemniť. A to na rôzne spôsoby. Jedným z nich je aj šikovný gadget, ktorý poteší ako darček a zároveň pomôže pri vzdelávaní.

Zdroj | pixabay.com

Takýmto spôsobom sme v našom seriáli Čo do školy 2019 prešli prvý aj druhý stupeň základnej školy, pozreli sa čo by mohlo pomôcť stredoškolákom. Logicky, chýbajú už len vysokoškoláci. Ako pomôcť im?

Ťažko, pretože majú veľmi špecifické požiadavky, nie zriedka už aj vlastný rozum, vlastný príjem a pomerne jasne stanovené ambície. Všeobecné rady tu pôsobia skôr úsmevne a hľadať vychytávky pre jednotlivé vysoké školy a ich fakulty by bolo na zopár kníh. Niečo sme však predsa len našli.

Pozrite si

Čo do školy 2019… stredná škola

Pre vysokoškolákov by skratka MOOC mala byť dôverne známa. Teda aspoň pre tých, čo na vysokú školu chodia preto, aby sa tam aj niečo naučili. Massive open online courses sú stránky, ktoré ponúkajú online kurzy vzdelávania sa vo všetkých možných odboroch. A často sú zadarmo. Jedinou podmienkou, ktorú nijako neoklamete, je znalosť angličtiny. Za pozornosť rozhodne stojí udacity.com a academicearth.org, no po chvíľke googlenia nájdete presne tú MOOC, ktorá vám vyhovuje najviac.

Univerzitný svet na jednom mieste? topuniversities.com. Nejde o americkú stránku, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Okrem celosvetového rebríčku najlepších univerzít tu nájdete aj sveto významné univerzitné podujatia, prípravné kurzy na štúdium v zahraničí, štúdijné materiály a kopec iných zaujímavých informácií.

Zdroj | topuniversities.com

Obísť wikipedia.org by bol v tomto prípade hriech. Ak ste však študent na vysokej škole, berte wikipediu len ako odrazový mostík k zberu informácií. Môže sa vám totiž stať, že ak ju budete citovať ako dôveryhodný zdroj vo vašej seminárnej práci, školiteľ vás môže vyraziť s pracou cez zavreté dvere. Dôvod je jednoduchý. Články na wikipedia.org môže editovať ktokoľvek, teda informácie nemusia byť 100% dôveryhodné.

Pozrite si

Čo do školy 2019… druhý stupeň základnej školy

Aby sme sa však neplávali len v zahraničných vodách internetu. Eduworld.sk ponúka aj sekciu pre vysokoškolákov. Nájdete tu zoznam vysokých škôl a ich fakúlt, no tiež odľahčene zameraný a písaný magazín. Ten ponúka, napríklad, finančné tipy pre vysokoškolákov, témy na sebarozvoj alebo novinky z prostredia vysokých škol.

Pozrite si

Čo do školy 2019… prvý stupeň základnej školy 

Tentokrát sme tipy na užitočné gadgety poňali trochu inak. Zamerali sme sa inteligentné drobnosti, ktoré môžu uľahčiť život alebo vyriešiť otravné momenty bežných dní. Prečo? Pretože odporučiť vysokoškolákovi univerzálny notebook je nadľudská úloha. To, čo stačí študentovi práva, je nezmysel pre študenta IT, či niečoho kreatívneho. A rovnako je to s tabletmi, hodinkami, či smarfónmi. Naviac, vysokoškoláci už poznajú svoje potreby, sympatie k značkám a často sú aj finančne sebestační.

AdirChef Grab N Go

Káva je spolu s pivom zrejme najobľúbenejším nápojom študentov. A často aj záchranným kolesom. Avšak, nie každé ráno je čas si v pokoji dopriať vytúžené espresso či kapučíno. A ak potrebujete kávy oveľa viac, napríklad na prednášku či k práci na projekte, to už ranná príprava vyžaduje svoj čas.

Zdroj | adirchef.com

Kávovar od AdirChef je pre študentov perfektnou voľbou. Kávu robí priamo do termo hrnčeka, ktorý si pohodlne zoberiete kam potrebujete. Nie je to klasický espresovač, teda spraví kávy naozaj koľko potrebujete. Je ekologický nakoľko má vstavaný filter, teda už žiadne zahadzovanie tých použitých. Hrnček je ľahký a odolný. Kávovar vie rozpoznať, keď je hrnček plný a zastaviť sa. Kávu si môžete pripravovať, napríklad, počas sprchy a nemusíte sa obávať preliatia. Cena sa pohybuje okolo 20 eur.

Bobino

Nosiť so sebou kábel od notebooku, nabíjačku na smartfón, slúchadlá, kábel na pripojenie externého disku alebo powerbanky, nie je pre vysokoškolského študenta nič neobvyklé. Rovnako ako smútok v tvári, keď z ruksaku vytiahne hrču káblov.

Organizér káblov Bobino smútok z vtváre vymetie. Stredne veľká odolná plasová konštukcia takmer nič neváži, je v ponuke v rôznych farebných vyhotoveniach a ušetrí kopec starostí s rozmotavaním kabeláže. Príjmeným bonusom je, že je nevyrá ako nečo, čo bolo vyrobené ešte za vašich starých rodičov. Cena sa pohybuje okolo 3 eur.

HeimVision Wake-Up Light

Vstávanie je počas vysokej školy pomerne náročnou disciplínou. Či už vám v rozvrhu svieti prednáška ráno o siedmej alebo smena v kaviarni, asi vás to nezastaví pred večerným posedením so spolužiakmi. Na ráno si môžete nastaviť budík na každé 3 minúty, no bude to bolieť.

Príjemnejšie bude vstávanie s HeimVision Wake-Up Light. Budík je zároveň lampou, ktorá dokáže simulovať východ slnka. Do bieleho svetla postupne pridáva odtieň červenej, ak potrebujete esšt  viac, môžete si z budíku pustiť biely šum alebo rovno rádio. V takomto prostredí bude mať telo pocit, že je krásne ráno, aj keď je práve sychravý október. Cena sa pohybuje okolo 45 eur.

Huawei AP08Q

10 000 mAh externá batéria zvládne nabiť od smartfónu, cez tablet až po digitálny fotoaparát všetko. Huawei dokonca sľubuje rýchle nabíjanie a ponúka okrem USB aj USB-C. Powerbanku dokážete nabiť aj z notebboku, pripojenie do elektrickej site je samozrejmosť.

Zdroj | Huawei

Praktické je putko na prichytenie, o stave batérie informujú štyri LED diódy a elegantné čierne telo robí z powerbanky riešenie ako pre ženy, tak aj re mužov. Maximálny výstupný prúd sú 2 A. Huawei AP08Q sa dá kúpiť už za približne 20 eur.

Jelly Comb B003

Ľahká, odolná a kompaktná. To sú charakteristiky, ktoré vystihujú skladaciu Bluetooh klávesnicu od spoločnosti Jelly Comb doslova dokonale. Ponúka komfort písania ako na stolnom počítači, či ste na prednáške, internátnej izbe alebo v kaviarni. Kompatibilná je s OS Android, iOS a s Windowsom, teda s drvivou väčšinou zariadení na trhu.

Zdroj | jellycomb.com

Dotyková plocha simuluje displej prenosné inteligentného zariadenia, teda pomocou nehou môžete používať gestá, na ktoré ste ste navyknutí. Klávesnica váži 200 gramov, komunikáciu so zariadením zvládne do vzdialenosti 10 metrov, batéria má 140 mAh a rozmery 300 x 97 x 8 milimetrov. Cena je okolo 30 eur.

Kensington kombinačný zámok pre notebooky

Toto riešenie vám môže prísť na prvý pohľad vtipné. Predstavte si však situáciu, že ste na prednáške, prípadne aj v kaviarni, žiaden kamarát, či známy, na blízku a potrebuje si odbehnúť. Baliť notebook do tašky v strede rozpracovanej úlohy nie je práve komfortné. Nechať ho na stole priviazaný? To dáva zmysel!

Zámok na prenosné počítače ponúka spoločnosť Kensington. Zámok má štvormiestnu číselnú kombináciu, ktorú si vy zvolíte, dĺžku kábla 1,5 metra, hrúbka kábla je 5 milimetrov. Inštalácia na notebook je extrémne jednoduchá. Cena je okolo 20 eur.

Philips P54003

Zdroj | philips

Pobyt na internáte môže byť bojom o elektrinu. V dnešnej dobe totiž nikdy nie je dosť zásuviek. Tento problém sa dá elegantne vyriešiť pomocou Philips P54003. Predĺžovačka je vybavená ôsmymi zásuvkami a má 2 m dlhý kábel. Prepäťová ochrana Philips P54003 s prípustným zaťažením 3680 V a s úrovňou ochrany UP 1,7 kV. Ponúka tiež šikovný manažement káblov. Predlžovačka stojí približne 22 eur.

Sony WH-XB900N

Náušné slúchadlá s dobrým potlačením okolitého ruchu, bohužiaľ, nie sú práve z kategórie lacné produkty. No zároveň sú neoceniteľnou pomôckou, keď sa potrebujete sústrediť a okolie vám práve nepraje. Sony s modelom WH-XB900N spravilo ústretový krok a ponúka veľmi príjemný pomer cena – výkon.

Slúchadlá sú teda samozrejme vybavené ANC, zároveň však ponúkajú funkciu quick attention, vďaka ktorej okamžite počujete okolie ak to je treba, bez toho, aby ste slúchadlá skladali z hlavy. Slúchadlá vydržia najedno nabitie 30 hodín ak používate ANC. Tento údaj je od výrobcu. Bližšie sme model XB900N predstavili v článku Cenovo dostupné slúchadla s potlačením okolitého hluku a extra basami? Sony! Slúchadlá stoja okolo 215 eur.

Verbatim Store ’N‘ GO

Externý disk je pre študenta neoceniteľnou pomôckou. Archivovať práce z predošlých semestrov na disku, ktorý dennodenne používate, je otravné. Vypracovaných projektov, či semminárok sa však nemôžete vzdať, lebo vždy sa hodia. Nehovoriac o skriptách v PDF, či iných štúdijných materiáloch. Naviac, aj rozrobené úlohy je pre pokojnejší spánok dobre ukladať niekde mimo počítač.

Zdroj | verbatim

Verbatim Store ’N‘ GO ponúka jeden terabajt úložiska. Dostatok miesta na celé vysokoškolské štúdium a aj zopár obľúbených filmov či sérií seriálu. Cena sa môže zdať vyššia, 80 eur nie je najmenej, no ak nie ste vzorom zábudlivosti a nebudete robiť crash testy disku, ide o investíciu minimálne na 5 rokov. A pri tomto pohľade to už nie je tak veľa. Disk má USB 3.0, teda je príjemne rýchly a ako bonus ponúka čítačku SD kariet, čo je krok k pohodlnosti pri zálohovaní fotografií. Disk je vybavený softvérom na úsporu energie a bezpečnostným softvérom Nero Backup. Cena je okolo 60 eur.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.