Známy výrobca Hi-Fi a high-end techniky, spoločnosť Classé z kanadského Montrealu prezentovala včera na Slovensku svoju najnovšiu rodinu audiotechniky. Radu Classé Sigma Series predstavil v bratislavskej pobočke Bis Audio, slovenského distribútora tejto značky, samotný prezident spoločnosti Classé Dave Nauber.
Sigma Series je pokračovateľom high-endovej Delta Series, ale podľa slov D. Naubera, má ambíciu osloviť širší okruh hudobných fanúšikov. Nejde o mainstreamové komponenty, ale neatakujú vyslovene ani hornú cenovú hranicu. Hoci ceny v rádoch niekoľko tisíc eúr za zosilňovač, alebo signálny procesor nie sú „ľudové“, všetky komponenty sú špičkovej kvality a reprezentujú výborný pomer cena/výkon.
Srdcom novej rady je 7.1 kanálový surround sound predzosilňovač/procesor Sigma SSP. Je optimalizovaný pre stereo, aj pre spracovanie viackanálového zvuku cez HDMI a riadenie basov.
Prednému panelu dominuje charakteristický dotykový displej Classé a pre jednoduchú manipuláciu sú na ľavej strane umiestnené konektory HDMI, USB a 3,5 mm slúchadlová zdierka. Na zadnej strane dopĺňa škálu konektorov široký výber analógových aj digitálnych vstupov a výstupov, vrátane 7 HDMI vstupov, koaxiálnych, optických a USB vstupov a symetrických, aj nevyvážených analógových výstupov.
Novú radu prezentoval samotný prezident Classé Dave Nauber.
Voliteľne je k dispozícii vstup pre gramofón. Sigma SSP je zatiaľ orientovaný viac na Apple zariadenia, vrátane pripojenia Air play a aplikácie pre iOS (Android aplikácia má byť neskôr tiež k dispozícii) , ale spracuje digitálny zvuk v kvalite až 24-bit/192 kHz v mnohých bezstratových formátoch vrátane FLAC a ALAC. Frekvenčná odozva je impozantná: 8 Hz – 20 kHz pre pokles o 0,5 dB, alebo až neuveriteľných 8 Hz – 200 kHz pre stereo digital bypass.
Aby ste si však takýto výkon dokázali vychutnať, je potrebné prepojiť signálny procesor s adekvátnym zosilňovačom a výbornými reproduktormi. Keďže Classé je súčasťou B&W Group, neprekvapí, že pri prezentácii sme si vypočuli hudbu cez „diamantové“ reproduktory Bowers & Wilkins 800 D2. Výsledok bol fascinujúci, pričom išlo o čisto digitálny reťazec, vrátane streamovania hudobných súborov z počítača.
Výkon pre reproduktory dodal stereo zosilňovač Sigma AMP2, ktorý je spolu s 5-kanálovým AMP5 takisto súčasťou rodiny Sigma Series. AMP2 dokáže do záťaže 8 Ohm dodať 200W/kanál, alebo do 4-ohmových reproduktorov až 400W/kanál. Impulzný zdroj s výkonom 1000W má dostatočnú rezervu, aby pokryl aj extrémne požiadavky. AMP5 môže takisto fungovať ako stereo zosilňovač (2x400W/ 4Ohm, alebo ako zosilňovač pre domáce kino s výkonom 5x200W/ 8Ohm.
Podľa prezidenta Classé sú obidva zosilňovače Sigma prešpikované patentovanou technológiou Classé, ktorá zabezpečuje pre zosilňovač triedy D nízke nelineárne (<0.018% @ 1kHz) aj intermodulačné skreslenie, zanedbateľné rušenie a výborný odstup signál/šum (-100 dB).
POZRITE SI:Pastva pre uši a oči, to je Výstava audio, video a domáce kino Košice 2015
Frekvenčná odozva 10Hz – 20kHz korešponduje s vlastnosťami signálneho procesora a v oblasti nízkych tónov prekonáva možnosti aj špičkových reproduktorov. V prípade zosilňovačov Classé Sigma niet dôvodu na „strach z digitálu“, pretože hrajú naozaj dokonale. A ak niekto trpí digitálnou fóbiou, je to podobná psychologická záležitosť, ako nedôvera v tranzistory u audiofilov, ktorí preto preferujú elektrónky. Nič proti vkusu, ale ako dokazuje aj Classé Sigma, digitálne spracovanie môže priniesť maximálnu kvalitu.
Svoje by o tom vedeli povedať aj výrobcovia značiek Devialet, alebo Audio Research, ktorí digitál priviedli k dokonalosti.
Rodinu Sigma Series má postupne rozšíriť aj integrovaný zosilňovač Sigma 2200 a monoblok s výkonom 350W/ 8Ohm, alebo 700W/ 4Ohm.
Foto: TECHBOX, Classé