Reklama

Čistá bielizeň bez prania v práčke?

no more washing
Zdroj | RMIT University Melbourne
Terézia Miková
no more washing
Zdroj | RMIT University Melbourne
Zdroj | RMIT University Melbourne

Vedci z RMIT pracujú na tzv. samočistiacich textíliach založených na strieborných a medených nanoštruktúrach, ktoré absorbujú viditeľné svetlo.

Zdroj | RMIT University Melbourne

Sú budúcnosťou prania a čistenia bielizne samočistiace materiály? Nie je to vylúčené. Vedci z RMIT University v Melbourne vyvinuli lacný a účinný spôsob, ako vytvárať materiály na báze nano technológií.

Cieľom ich používania by malo byť odstraňovanie škvŕn pomocou svetelného žiarenia. Princíp spomínaných nano materiálov by mal spočívať v tom, že ich čistenie by neprebiehalo ručným praním ani v práčke.

Organické škvrny by boli odstraňované pod vplyvom umelého svetla zo žiarovky alebo slnečného svetla.

Výhodou textílii je ich priestorová štruktúra, ktorá skvele absorbuje svetlo, čo urýchľuje kompletný proces odbúravania organických látok,

tvrdí jeden z členov tímu doktor Dr Rajesh Ramanathan.

Výskumníci z Ian Potter NanoBioSensing Facility nad NanoBiotechnology Research Lab na RMIT University v Melbourne pracovali so striebornými a medenými nano štruktúrami, ktoré sú známe svojou schopnosťou absorpcie viditeľného svetla.

Zdroj | RMIT University Melbourne

Vo chvíli, keď sú nanoštruktúry vystavené slnečnému svetlu, absorbujú elektrický impulz, ktorý vytvára tzv. horúce elektróny. Tieto „horúce elektróny“ uvoľňujú energiu, ktorá umožňuje nanoštruktúram k degradácii organických látok.

Výskumníci z RMIT prijali výzvu, ktorá spočívala v otázke, ako zostaviť podobné nanoštruktúry, ktoré bude možné integrovať do jadra textílii.

Vedcom sa podarilo nájsť riešenia, ktoré umožňujú vytvorenie stabilných textilných nanoštruktúr do 30 minút. Výsledkom bolo, že materiály s obsahom nanoštruktúr sa počas šiestich minút, ktoré boli vystavené priamemu slnečnému žiareniu začali „samočistiť“.

Naším ďalším krokom bude testovanie našich nano textílii s organickými zlúčeninami, ktoré by mohli mať väčší význam pre potenciálnych spotrebiteľov. Jedným z cieľov bude napr. zistiť čas, za aký sa dokážu spomenutou technológiou očistiť škvrny napr. od vína alebo paradajkovej omáčky.

Výskum bol 23. marca 2016 uverejnený aj vo vedeckom časopise Advanced Material Interfaces.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.