- #Novinky
- 4 min.
- 12.7.2018
Čínsky špión ukradol z Apple hardvér a softvér z vývoja autonómneho vozidla
FBI už inžiniera podozrivého z priemyselnej špionáže 7. júla zatkla. Čo sa vlastne stalo? Je tento špión príčinou neúspechu projektu vlastného autonómneho automobilu? Naozaj chcel uväznený muž predať obchodné tajomstvá činskemu start-upu?
FBI tento týždeň obvinila bývalého zamestnanca Apple Xiaolanga Zhanga z krádeže obchodného tajomstva. Príslušné dokumenty už boli podané na Severnom okresnom súde v Kalifornii. Zhang bol FBI vypočúvaný už koncom júna, kde pripustil, že získaval dôverné informácie. Napokon ho zatkli 7. júla pri pokuse odcestovať do Číny.
Zhang sa v Apple zamestnal už v roku 2015. Pracoval tam na projekte Titan, ktorý sa zameriaval na výskum a hardvér a softvér pre autonómne vozidlá. Zhang konkrétne pracoval na Compute Team, kde navrhoval a testoval dosky na analýzu dát snímačov. Ako je známe, projekt Titan bol zastavený a firma teraz už len dodáva svoj softvér do vozidiel partnerských automobiliek.
Inžinier čínskej národnosti podpísal dohodu o duševnom vlastníctve a zúčastnil sa povinného školenia o osobnom tajomstve, ktoré dokázateľne porušil. Za krádež obchodných tajomstiev mu teraz hrozí 10 rokov väzenia a 250 tisíc dolárov pokuty.
Zhang mal z povahy svojej práce prístup k citlivým materiálom, mal prístup do virtuálnej privátnej siete, do ktorej sa môže pracovník dostať len vtedy, keď sa – okrem iného – za neho zaručí iný zamestnanec pracujúci na rovnakom projekte. Z približne 5 000 zamestnancov Apple má prístup do tejto databázy asi 2 700 kľúčových odborníkov.
Počas zamestnaneckej zmluvy mal tento muž otcovskú dovolenku a neskôr navštívil Čínu. Po návrate z nej podal výpoveď s argumentáciou, že sa sťahuje naspäť do Číny a zamestná sa v XMotors. Táto mladá spoločnosť sa zameriava na autonómne technológie pre automobily. Správanie Xiaolanga Zhanga však začalo byť nadriadeným podozrivé a tak si pozreli bezpečnostné zábery, ako aj prístupy do vnútrofiremnej siete.
Väčšina jeho nezákonnej činnosti pozostávala z hromadného vyhľadávania a cieľového sťahovania množstva informácií z dôverných databáz. Tieto informácie obsahovali duševné vlastníctvo viazané ochodným tajomstvom.
Preskúmanie nahratých záznamov v spoločnosti Apple ukázalo, že Zhang navštívil svoje pracovisko 28. apríla večer, kedy stiahol autonómny automobilový softvér a potom navštívil laboratóriá odkiaľ odišiel s krabicou hardvéru.
V neskoršom rozhovore s bezpečnostným tímom spoločnosti Apple Zhang priznal, že počas svojej otcovskej dovolenky odoberal od spoločnosti Apple aj on-line dáta a ukradol hardvér (Linuxový server a dosky s obvodmi). Priznal tiež, že bezdrôtovo preniesol citlivý obsah z vlastného počítača do notebooku manželky.
Všetky dôkazy získané firmou Apple boli odovzdané FBI po tom, ako spoločnosť Digital Forensic Investigations zistila, že minimálne 60 % dát, ktoré Zhang stiahol do počítača svojej ženy, bolo „veľmi problematických“. FBI v podaní na súd popisuje informácie ako „z veľkej časti technickej povahy, vrátane inžinierskych schém, technických referenčných manuálov a technických správ“.
Firma XMotors už zverejnila prehlásenie, že Zhang jej neodovzdal žiadne materiály, softvér ani hardvér, ktoré by pochádzali od spoločnosti Apple. XMotors je pomerne neznámy start-up. Na svoj rozbeh získal peniaze od čínskych firiem Alibaba, Foxconn a IDG Captial. Webová stránka XMotors neposkytuje ani základné informácie.
Samozrejme do vyšetrovania nevidíme, ani nepoznáme detaily, jedno je však jasné. Konkurenčný boj je v technologickom odvetví tvrdý a často sa nehrá v rukavičkách. Využíva všetky dostupné možnosti, ktoré sú niekedy aj za hranicou legálneho konania.