V snahe zvýšiť výrobu energie z obnoviteľných zdrojov podporuje Čína výstavbu obrovských kapacít veterných a solárnych elektrární. Bokom však neostáva ani voda. Štátna spoločnosť China Energy Investment Corporation (China Energy) finišuje s výstavbou najvyššie položenej vodnej elektrárne v nadmorskej výške 5 000 metrov. Hydroelektráreň Maerdang sa nachádza na hornom toku Žltej rieky v provincii Qinghai a bude „zariadením svojho druhu s najvyššou nadmorskou výškou“. China Energy očakáva, že začne fungovať o rok, v marci 2024.
Nejde o žiadnu malú vodnú elektráreň, akých vyrástlo množstvo aj na našich riekach. Hydroelektráreň v Maerdangu bude mať celkový inštalovaný výkon približne 2,2 milióna kW (2,2 GW), čo je viac, ako bude mať jadrová elektráreň Mochovce, ak sa podarí dobudovať aj jej 4. blok.
Výstavba elektrárne Maerdang začala už v roku 2012 a inštalovaný výkon približne 2,2 GWh jej umožní vyprodukovať v priemere viac ako 7,3 miliónov MWh elektrickej energie ročne pri plnej kapacitu. China Energy tvrdí, že hydroelektáreň ušetrí za rok 8,16 milióna ton emisií oxidu uhličitého oproti tepelným elektrárňam s rovnakým výkonom.
China Energy je štátna ťažobná a energetická spoločnosť spravovaná Komisiou Štátnej rady pre dohľad a správu majetku vo vlastníctve štátu (SASAC) a hydroelektráreň Maerdang nie je jediný z jej aktuálnych veľkých projektov.
Projekt Maerdang bude obsahovať integrovaný prístup k čistej energii, ktorý zahŕňa vodnú energiu, solárnu energiu a energetické úložiská.
China Energy dokončuje aj solárnu elektráreň v autonómnej oblasti Ningxia Hui, ktorá bude mať finálnu kapacitu 3 GW. Spoločnosť uviedla, že prvá fáza fotovoltickej elektrárne v Ningxia Hui s kapacitou 1 GW bude čoskoro funkčná. Výstavba druhej fázy s výkonom 2 GW sa začne onedlho a dokončená by mala byť koncom roku.
Zrýchlenie obnoviteľnej energie prichádza po tom, čo čínska vláda načrtla svoje plány na urýchlenie rozvoja zariadení na výrobu solárnej a veternej energie v suchých oblastiach.
Čína patrí medzi najväčších spotrebiteľov energie na svete, ale vďaka vysokému podielu tepelných (najmä uhoľných) elektrární je aj jedným z najväčších znečisťovateľov ovzdušia. Prechod na obnoviteľné zdroje energie je preto pre Čínu a svet rozhodujúci. „Celoštátne obnovenie energetických projektov vrátane výstavby jadrových a vodných elektrární, ako aj veterných a solárnych fariem prispeje ku globálnemu úsiliu o zníženie emisií uhlíka a k boju proti klimatickým zmenám,“ povedal Lin Boqiang, vedúci Čínskeho inštitútu pre štúdie v oblasti energetickej politiky na univerzite Xiamen v rozhovore pre China Daily.
Isté je, že posilnenie energetických zdrojov s nízkou uhlíkovou stopou v Číne a v Indii, v krajinách s najväčšou populáciou na svete, prispeje k zníženiu globálnych emisií skleníkových plynov v podstatne významnejšej miere ako „Európsky zelený údel“.