Reklama

Čínska fotovoltika valcuje Európu. Green Deal si vyberá svoju daň

Zdroj | SolarBotanic Trees
Juraj Procházka
Zdroj | SolarBotanic Trees
Zdroj | SolarBotanic Trees

Tlak na rozvoj obnoviteľných zdrojov energie v EÚ rastie aj vďaka reguláciám a dotáciám poháňaným politikou „Európskej zelenej dohody“ (Green Dealu). Táto koncepcia, skeptikmi nazývaná aj „Zelený údel“ ma za cieľ zníženie emisií skleníkových plynov do roku 2030 oproti roku 1990 najmenej o 55 %. Nechajme bokom kontroverzné témy, ktoré sa týkajú napríklad poľnohospodárstva a postupného útlmu spaľovacích motorov. Podstatnou mierou sa majú o znižovanie emisií CO2 a CH4 pričiniť solárne a veterné elektrárne.

Vďaka tomu EÚ inštaluje viac solárnych panelov ako kedykoľvek predtým. V minulom roku sa zvýšil počet inštalácií o 40 %. Podstatnou mierou k tomu prispeli dodávky lacných čínskych solárnych panelov.

Pozrite si

Francúzske parkoviská budú mať povinne solárne panely

Obsah pokračuje pod reklamou

Podľa údajov Medzinárodnej energetickej agentúry približne 95 % solárnych panelov a komponentov používaných v EÚ pochádza z Číny, uvádza agentúra Reuters.

Dôsledky? Európski výrobcovia solárnych zariadení sú na pokraji úplného kolapsu, ku ktorému môže dôjsť v priebehu niekoľkých týždňov. Európska únia zvažuje, aké kroky podnikne, aby tomuto kolapsu zabránila. Nie je jasné nad čím euro úradníci uvažujú a prečo im to trvá tak nesmierne dlho. Riešenie v podobe ochranných ciel je totiž jasné a bežne používané.

Zdroj | Xinhua/Zhang Cheng

Obchodné obmedzenia ale nemajú riešenie typu „win-win“, čo je verzia nášho príslovia „Aby bol vlk sýty, aj ovca zostala celá“. Napríklad preto, že EÚ chce do roku 2025 postaviť viac ako 320 GW novo inštalovanej kapacity fotovoltaických elektrární a do roku 2030 až 600 GW.

To je pre ilustráciu zaokrúhlene kapacita 640, respektíve 1200 blokov JE Mochovce, ak by sme uvažovali s výkonom reaktora 500 MW. Bez lacných čínskych solárnych panelov sa to však sotva podarí.

„Situácia je naozaj, naozaj, naozaj problematická,“ povedal pre Politico Johan Lindahl, generálny tajomník Európskej rady pre solárnu výrobu (European Solar Manufacturing Council, ESMC). Údajne až polovica európskych kapacít výroby solárnych panelov by mohla skončiť v priebehu niekoľkých týždňov, pokiaľ EÚ nepodnikne radikálne kroky v podobe zvýšených colných poplatkov. Španielsko už nevylúčilo clá na dovoz solárnych panelov.

Zdroj | Anders J

Lenže aj táto minca má dve strany. Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck uviedol, že clá na čínsky dovoz by mohli ukončiť pôsobivú expanziu Európy v oblasti zelenej energie tým, že by sa 90 % trhu s fotovoltaikou predražilo. Postihlo by to aj európske montážne firmy, ktoré inštalujú solárne panely z čínskych dielov. V tejto situácii Taliansko práve oznámilo investíciu 90 miliónov eur do továrne na výrobu solárnych panelov na Sicílii.

Pozrite si

Supertenké a 100x ľahšie solárne panely? Zmenia (aj) nositeľnú elektroniku

Pripravované opatrenia EÚ zahŕňajú zákon na urýchlenie vydávania povolení pre miestnych výrobcov a zvýhodňovanie výrobkov z EÚ v budúcich tendroch na „čisté technológie“.

Opatrenia však prichádzajú trochu neskoro. Kolaps európskeho priemyslu solárnych panelov nie je otázkou budúcnosti. On už prebieha od čias „solárnych barónov“, keď EÚ začala poskytovať dotácie na zariadenia a Čína dotovala ich vývoz.

Lacné čínske solárne panely môžu európskym výrobcom spôsobiť podobné problémy, ako čínske elektromobily, ktoré postupne prenikajú na trhy EÚ a tunajším automobilkám spôsobujú nemalé starosti. Nižšie ceny spotrebitelia vítajú, ale lacné dovozy na druhej strane spôsobia stratu mnohých pracovných miest, prípadne krach firiem v danom sektore. Neviditeľná ruka trhu nie vždy drží čarovný prútik, schopný vyriešiť všetky problémy.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.