Reklama

Čína spustí FAST - najväčší rádioteleskop na svete

Juraj Procházka

Veľký boom budovania astronomických rádioteleskopov sme zaznamenali začiatkom druhej polovice 20. storočia. Svetové mocnosti súťažili o to (podobne ako pri výstavbe otických teleskopov), kto postaví väčší.

fast2

Výstavba rádioteleskopu FAST. Foto: io9

POZRITE SI: ESO stavia obrovský teleskop, posunie hranice vesmíru

Sovietsky zväz triumfoval v roku 1977 rádioteleskopom RATAN 600 s priemerom kruhovej antény 576 metrov. To bol síce unikátny obor, ale nejedná sa o kompletnú parabolickú anténu daných rozmerov. Svojou plochou 13 000 m² sa zhruba vyrovná parabolickému rádioteleskopu Arecibo Observatory v pohorí Montanas Guarionex v Portoriku, ktorý má priemer 305 m a je doterajším rekordérom. Rádioteleskop Arecibo je zároveň pohyblivý v rozsahu do 20° od zenitu.

fast-alma

Sústava rádioteleskopov ESO ALMA. Foto: ESO

Unikátny systém postavili aj európski astronómovia v Čile. ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) je projekt ESO ( European Southern Observatory) v čílskej púšti Atacama, kde 66 rádioteleskopov s anténami priemeru 12 a 7 metrov tvorí sústavu s enormnou citlivosťou. ALMA má rozlišovaciu schopnosť na úrovni 0.005″, čo je 10-násobok rozlíšenia Hubbleovho teleskopu.

fast1

Umelecká predstava dokončeného teleskopu FAST. Foto: io9

Čoskoro však budeme mať nového šampióna a tým sa stane čínsky rádioteleskop FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical radio Telescope) s priemerom paraboly 500 m. Jeho výstavba začala v roku 2011 a blíži sa do finále. Technici začali montovať 4 450 segmentov reflektora v tvare rovnostranných trojuholníkov o strane s dĺžkou 11 m, informoval portál io9. Plocha antény bude ekvivalentom 30 futbalových ihrísk.

Pozrite si video z výstavby rádioteleskopu FAST:

POZRITE SI: Mega teleskop možno odhalí ďalšie tajomstvá vesmíru

Prístroj sa buduje v odľahlom údolí v provincii Guizhou, aby bola zabezpečená jeho prevádzka nerušená otrasmi a rádiovým smogom. Tak ako v prípade iných veľkých teleskopov – či už v optickom, alebo rádiovom spektre – aj FAST vedci využijú na skúmanie najvzdialenejších objektov v našej galaxii, aj mimo nej a potenciálne tiež na pátranie po mimozemských civilizáciách.

Zdroj: io9, Wikipedia

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.