Reklama

Čína premení púšť Gobi na gigantickú elektráreň

Zdroj | AFP
Juraj Procházka
Zdroj | AFP
Zdroj | AFP

Hoci je Čína spájaná hlavne so spaľovaním uhlia a ďalších fosílnych palív pri výrobe elektriny, zároveň intenzívne buduje aj obnoviteľné zdroje elektriny. Na jej území je aj najväčšia hydroelektráreň na svete. Elektráreň Tri rokliny na rieke Jang-c’-ťiang má priehradné jazero s rozlohou 1 085 km² a dĺžkou takmer 600 km. Jej 32 turbín s výkonom 32 x 700 MW dodáva celkový výkon 22,4 GW.

Krajina však podporuje aj výstavbu veterných a solárnych elektrární, pričom vo výrobe fotovoltaických panelov je svetovým lídrom.

Pozrite si

V Texase rastie najväčšia solárna elektráreň v USA

Čínsky prezident Si Ťin-pching sa zaviazal zvýšiť celkovú kapacitu tamojších veterných a solárnych elektrární minimálne na 1 200 GW a do roku 2030 maximálne obmedziť emisie uhlíka. Čína mala do konca roka 2021 nainštalovaných 306 GW kapacít solárnej energie a 328 GW veternej energie, takže do konca dekády chce tento energetický potenciál zdvojnásobiť.

Zdroj | The Conversation

Za týmto účelom chce vybudovať aj 450 gigawattov solárnej a veternej kapacity na výrobu energie v Gobi a ďalších púštnych regiónoch. V púštnej oblasti už prebieha výstavba kapacity 100 GW solárnej energie, oznámil riaditeľ Národnej komisie pre rozvoj a reformy He Lifeng na Národnom ľudovom kongrese.

Narozdiel od európskych politikov silovo pretláčajúcich dohodu takzvaného „Zeleného údelu“ (European Green Deal), Čína vidí energetiku v reálnejších súvislostiach.

He Lifeng uznal, že na podporu stabilnej prevádzky systému rozvodnej siete pri veľkom podiele inštalácií zdrojov obnoviteľnej energie sú potrebné vysokoúčinné uhoľné elektrárne a elektrické prenosové vedenia ultravysokého napätia.

Zdroj | CCS

Energetické spoločnosti spaľujúce uhlie môžu dodávkami elektriny stabilizovať napájanie z obnoviteľných zdrojov energie, ktorých výkon sa môže meniť (a aj sa mení) v závislosti od poveternostných podmienok.

Pozrite si

Slnko namiesto uhlia? Česko staví na jadrové elektrárne

Poznamenajme, že rovnakú úlohu dokážu zohrávať aj jadrové a plynové elektrárne. V súvislosti s antiruskými sankciami sa však v EÚ množia obavy z nedostatku zemného plynu v najbližších rokoch a aj v Nemecku sa objavujú úvahy o renesancii uhoľných elektrární.

Uhlie je oproti plynu lacné a dá sa bez problémov v prípade potreby aj dovážať. Nevýhodou sú exhaláty CO2 a ďalších splodín pri jeho spaľovaní. Tu by však mohli pomôcť technológie zachytávania uhlíka (carbon capture storage, CCS), ktoré sú už pomerne dobre zvládnuté.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.