Veľký hadrónový urýchľovač (Large Hadron Collider, LHC) vo švajčiarskom CERN-e je stále najväčším urýchľovačom na svete v tvare kruhu s obvodom 26,5 km. Zdá sa však, že v Číne bude mať o niekoľko rokov významného konkurenta.
Veľký čínsky urýchľovač
Čínski vedci totiž odhalili plány na stavbu obrovského kruhového kolidéra (zrážača) elektrónov a pozitrónov (Circular Electron Positron Collider, CEPC). Táto „továreň na Higgsove bozóny“, ako CEPC stihli označiť, má mať kruhový tvar s obvodom až 100 km.
V správe sa uvádza, že urýchľovač by mal byť umiestnený v blízkosti mesta Qinhuangdao, približne 200 kilometrov východne od Pekingu. Pri zrážkach zväzkov urýchlených elektrónov s ich antičasticami pozitrónmi by vznikalo „viac ako milión Higgsových bozónov“, rovnako ako miliardy Z bozónov a 15 miliónov párov W bozónov.
Higgsov bozón bol objavený v CERN-e práve pomocou urýchľovača LHC v roku 2012 a vedci ho označujú za „božskú časticu“. (Higgsov mechanizmus teoreticky opisuje spôsob, akým elementárne častice nadobúdajú hmotnosť.)
Fyzici využívajú urýchľovače častíc na skúmanie základných stavebných kameňov hmoty. Urýchľovanie elementárnych častíc na rýchlosti blízke rýchlosti svetla a potom ich rozbitie pri vzájomných zrážkach premení celú energiu na hmotnosť a produkuje častice, ktoré dokážu detekovať prístroje kolidéru.
Od elektrónov neskôr k protónom
Dostatočne vysoké energie by mohli potenciálne vytvoriť podmienky podobné tým, aké panovali v čase tesne po Veľkom tresku. Vedci by tak mohli nájsť odpovede na otázky o stavbe hmoty, gravitačnej sile a ďalších tajomstvách vesmíru, aj mikrokozmu.
Kým však začnú vedci v plánovanom urýchľovači CEPC „strieľať“ elektróny a pozitróny, uplynie ešte niekoľko rokov. Výskum a príprava projektu sa uskutoční podľa správy v rokoch 2018 až 2022, už dnes však čínske finančné agentúry prejavili záujem o financovanie tohto veľkého vedeckého projektu.
Výstavba urýchľovača by mala prebiehať v rokoch 2022 až 2030. Po 10 rokoch prevádzky plán počíta so začatím prestavby z elektrónovo-pozitrónového na protónový urýchľovač/kolidér. Celkové náklady projektu sa odhadujú na 5,92 miliárd US dolárov.
Gigantický čínsky urýchľovač však nakoniec nemusí byť svetovým lídrom, a ak áno, prvenstvo mu nemusí vydržať dlho. Ani vedci v CERNe totiž nezaháľajú a okrem prebiehajúcej rekonštrukcie LHC už plánujú aj jeho nástupcu. Budúci cyklotrón CERNu by mal mať takisto obvod 100 kilometrov, takže sa vyrovná čínskemu obrovi.