Reklama

Čína má najvýkonnejší superpočítač aj bez amerických procesorov

Zdroj | insideHPC
Juraj Procházka
Zdroj | insideHPC
Zdroj | insideHPC

Skôr narodení si zrejme pamätajú časy, keď označenie Made in Japan evokovalo skopírovaný elektronický produkt priemernej kvality. Podobne sme sa donedávna pozerali na výrobky z Číny a Taiwanu.

Lenže ani tento stereotyp už neplatí v časoch, keď je Nokia čínskou značkou a Huawei valcuje trh smartfónov.

Pozrite si

NVIDIA má superpočítač pre autonómne autá s výkonom 24 biliónov operácií/s

Čína dokonca dominuje aj v takej high-tech kategórii, ako sú superpočítače. V rebríčku TOP 500 má Čína nielen najvýkonnejší počítač na svete, ale v prvej päťstovke má aj najvyšší počet strojov (167), čo je o dva viac, ako druhé USA.

Zdroj | Nvidia

Superpočítač Sunway TaihuLight v Národnom centre pre superpočítače v čínskom Wu-si dokáže spracovať 93 petaflop/s, čiže 93×1015 operácií s plávajúcou čiarkou za sekundu (flops=FLoating-point OPerations per Second).

To je takmer päťnásobok výkonu najrýchlejšieho amerického počítača Titan amerického ministerstva energetiky, ktorý spracuje 17,59 petaflop/s.

Aj na druhej priečke TOP 500 figuruje čínsky počítač Tchien-che-2, ktorý bol na čele od roku 2013. Tchien-che-2 používa procesory americkej firmy Intel, no Sunway TaihuLight beží čiste na čínskych procesoroch.

Pozrite si

IBM Quantum Experience sprístupní kvantový počítač verejnosti

Nedávnym embargom na dodávku čipov Intel a Nvidia pre čínske superpočítače teda USA nedosiahli želaný výsledok. Možno práve naopak, urýchlili vlastný vývoj čínskych čipov.

Superpočítače však z pochopiteľných dôvodov patrili odjakživa k strategickým zariadeniam, keďže pomáhali zvládnuť náročné výpočty, modelovanie (aj jadrových testov), alebo dešifrovanie.

Rebríček TOP 500 zostavujú 2x ročne americkí a nemeckí vedci a vidieť z neho, že aj výkon  superpočítačov rýchlo rastie. Kompletný aktuálny rebríček (06/2016) si môžete pozrieť na tejto stránke.

Zdroj | TOP500

Len pred piatimi rokmi (v r.2011) sme písali, že prvenstvo čínskeho superpočítača Tianhe-1A s výkonom 2,57 Pflop/s je minulosťou, keď ho prekonal Fujitsu K Computer schopný zvládnuť 8 Pflop/s. Dnešný líder prekonáva víťaza spred piatich rokov viac ako 11-násobne.

Mimochodom, Fujitsu K Computer s výkonom posilneným na 10,51 Pflop/s je stále piatym najvýkonnejším superpočítačom.

Aktuálny šampión Sunway TaihuLight má 41 000 procesorov, každý po 260 jadier, takže do výpočtov je zapojených spolu 10,65 milióna jadier.

Takáto výbava má aj slušnú spotrebu energie, čo v tomto prípade znamená príkon 15,371 MW. Pre porovnanie najrýchlejší superpočítač USA má 560 000 jadier a spotrebuje 8,209 MW.

Pozrite si

Google tvrdí, že kvantový počítač je 100-miliónkrát rýchlejší

Slovensko v rebríčku TOP500 nemá žiadneho zástupcu, ale Česko áno. Na 55 mieste sa umiestnil superpočítač Salomon z Národného superpočítačového centra IT4Innovations v areáli Vysokej školy banskej – Technickej univerzity Ostrava.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.