Reklama

Čína chce vlastný „Starlink“. Začala budovať satelitnú megakonšteláciu Guowang

Zdroj | ESA
Juraj Procházka
Zdroj | ESA
Zdroj | ESA

Už týždeň sa na kozmonautickej scéne špekulovalo, že Čína chystá prvú várku satelitov pre svoju megakonšteláciu s názvom Guowang, ktorá má na nízkej obežnej dráhe zabezpečovať širokopásmové internetové pripojenie. O špekuláciách je reč preto, že Čína je spravidla skúpa na zverejňovanie informácií o svojich kozmických projektoch.

Zábery zverejnené na čínskej sociálnej sieti Sina Weibo 10. decembra však ukázali raketu Dlhý pochod 5B na rampe vo Wenchang Satellite Launch Center na ostrove Hainan. Uniknuté informácie naznačovali, že užitočným nákladom misie budú satelity Guowang pre China Satellite Network Group Co., Ltd. (China SatNet), ktorá zodpovedá za národný projekt uvedenej megakonštelácie.

Pozrite si

Starlink „blokuje“ pohľad do vesmíru. Odkaz pre astronómov: lepšie už bolo

Obsah pokračuje pod reklamou

Odhady sa potvrdili a 16. decembra 2024 raketa Dlhý pochod 5B vyniesla z čínskeho kozmodrómu Wenchang na ostrove Hainan na obežnú dráhu prvú dávku 10 internetových satelitov siete Guowang. Podľa dostupných údajov americkej armády satelity boli dopravené na obežnú dráhu vo výške približne 1 100 kilometrov, so sklonom 86,5 stupňa k rovníku. Čína úspešné vypustenie satelitov potvrdila.

Projekt Guowang, čo znamená „Národná sieť“, bol predstavený v roku 2020, keď Čína predložila Medzinárodnej telekomunikačnej únii (ITU) svoje ambiciózne plány na vypustenie 12 992 satelitov na nízkej obežnej dráhe Zeme. Operovať majú v rôznych výškach a sklonoch obežnej dráhy. China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC) vo vyhlásení uviedla, že satelity Guowang vyvinula jej dcérska spoločnosť China Academy of Space Technology (CAST). Obe organizácie sú vo vlastníctve čínskej centrálnej vlády.

Zdroj | ARS Technica

Raketa Dlhý pochod 5B štartuje 16. decembra 2024 z čínskeho kozmodrómu Wenchang na ostrove Hainan s prvou várkou internetových satelitov Guowang.

Guowang však nie je jediný čínsky mega projekt satelitného internetu. Začiatkom tohto roka Čína vypustila prvú skupinu satelitov pre megakonšteláciu nazvanú Qianfan („Tisíc plachiet“) na zabezpečenie internetového pripojenia z vesmíru. Konšteláciu Qianfan spravuje spoločnosť Shanghai Spacecom Satellite Technology (SSST), podporovaná šanghajskou mestskou vládou. Sieť Qianfan bude spočiatku pozostávať z približne 1 300 satelitov, ale nakoniec by sa mohla rozrásť až na približne 14 000 satelitov. Satelity majú plochý panelový dizajn, ktorý ich umožňuje stohovať na seba pri štarte, podobne ako satelity Starlink spoločnosti SpaceX.

Čína bude musieť na vybudovanie svojich satelitných mega-sietí výrazne zvýšiť svoju kapacitu vesmírnych štartov.  Povedie to k vývoju nových komerčných rakiet, vrátane opakovane použiteľných prvých stupňov, aby sa znížili náklady a zvýšila ich letová kadencia. Aj v tomto prípade sa Čína zjavne inšpiruje príbehom SpaceX.

Zdroj | SpaceX

Satelity Starlink pred umiestnením do aerodynamického krytu Falconu 9.

Guowang je tiež odpoveďou na konšteláciu Starlink a OneWeb, ktoré sú už v komerčnej prevádzke a pripravovanú konšteláciu Project Kuiper spoločnosti Blue Origin.

Satelitná internetová konektivita má totiž dvojaké určenie – okrem civilného pripojenia do internetu je aj strategickým prvkom spojenia pre armádne využitie, ako sme mohli byť svedkami v konflikte na Ukrajine. Modifikované satelity Starlink s označením Starshield napríklad využíva aj americká armáda.

Čína má do roku 2032 vypustiť polovicu konštelácie Guowang – 6 496 satelitov. Naznačujú to údaje o rádiovom spektre v predpisoch vyhlásených Medzinárodnou telekomunikačnou úniou. Ak to chce stihnúť, musí výrazne modifikovať svoj arzenál raketových nosičov. Aj keď je Čína v počte vesmírnych štartov svetovou dvojkou (po USA), na samotnú SpaceX nemá.

Pozrite si

SpaceX získala podmienečnú licenciu na priamu komunikáciu mobilom cez Starlink

Čína doteraz v roku 2024 uskutočnila 62 pokusov o orbitálny štart, čo je takmer toľko ako v rekordnom roku 2023, kedy ich bolo 67. Zároveň v tomto roku vypustila viac ako 230 satelitov, čím prekonala rekord 221 z roku 2023. Len na dosiahnutie „polčasu“ budovania konštelácie Guowang do roku 2032 však bude potrebné vynášať ročne v priemere vyše 800 satelitov, takže Čínska národná vesmírna agentúra, aj súkromné spoločnosti majú nad čím rozmýšľať. Mimochodom, SpaceX od roku 2018, kedy začala budovať svoju megakonšteláciu, vyniesla do vesmíru 7 568 satelitov Starlink, z toho je aktuálne (k 13.12.2024) funkčných na orbite 6 839. Na vybudovanie tejto konštelácie uskutočnila 216 štartov nosiča Falcon 9.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.